Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  KAS AĞRILARININ NEDENLERİ NELERDİR?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kas ağrısı nedir,kas ağrısının sebepleri,kas ağrı nasıl geçer,kas ağrısının tedavisi,kas ağrısı hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Hemen hemen herkes şimdi veya daha sonra acı verici yada ağrıyan kaslara sahip olabilir. Kas ağrısı (miyalji) hafif dereceden ızdıraplı bir aralıkta değişebilir. Çoğu kas ağrısı genellikle birkaç gün içinde kaybolabilir fakat bazı kas ağrıları aylarca kişiyi oyalayabilir. Kas ağrısı boyun, sırt, bacaklar ve hatta ellerinizi de dahil olmak üzere vücudunuzun hemen hemen her yerinde gelişebilir. Genellikle, bir veya birkaç kas bölgesinde lokalize olmasına rağmen, daha yaygın olabilir.
  KAS AĞRILARININ NEDENLERİ NELERDİR?
  Kas ağrısının en sık nedenleri;Gerginlik,
  Stres,
  Aşırı kullanım,
  Küçük yaralanmalardır.
  Ağrının bu türü genellikle lokalize olmuştur ve tüm vücudunuzun bölümlerini etkileyen yada sadece bir veya birkaç kası etkiyecek şekilde olabilir.
  Vücudunuz boyunca hissedilen sistemik kas ağrısı ise biraz daha farklıdır. Nedeni sıklıkla bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon, Fibromiyalji veya polimiyaljiya romatika gibi bir hastalık yada statin gibi bir ilaç olabilir ve doktorunuz tarafından değerlendirilmesi gerekir.
  Kas ağrısı yaygın nedenleri şunlardır:
  Kronik efor kompartman sendromu
  Kronik yorgunluk sendromu
  Topallama
  Gecikmeli başlayan kas ağrıları (DOM’lar)
  Dermatomiyozit
  Fibromiyalji
  İnfluenza (grip)
  Lupus
  Lyme hastalığı
  İlaçlar, özellikle statinler
  Kas krampı
  Kas gerilmesi veya kopması
  Miyofasiyal ağrı sendromu
  PMR (polimiyaljiya romatika)
  Polimiyozit
  Porfiri
  Post-polio sendromu
  Tekrarlayan gerilme yaralanmaları
  Rabdomiyoliz, kas liflerinin kopması ve kan dolaşımına girişi ile karakterize potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Bazen statin ilaçları kullanmanın yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir.
  Rocky Mountain lekeli humması
  Staph enfeksiyonları
  Viral enfeksiyonlar
  NE ZAMAN BİR DOKTORA GÖRÜNMELİSİNİZ?
  Küçük yaralanmalar, stres veya egzersizden kaynaklanan kas ağrıları genellikle evde uygulanabilecek tedaviler ile giderilebilir. Ağır yaralanma veya sistemik hastalık nedeni ile oluşan kas ağrıları ise genellikle ciddidir ve tıbbi bakım gerektirir.
  Kendi Kendinize Bakım
  Eğer bir acemi ya da sporcu iseniz genellikle farklı kasları kullanırsınız. Bu koşullarda uzun süren egzersizler normalden farklı kasları kullandığından kas ağrıları oluşabilir. Bu tip kas ağrıları – geç başlayan kas ağrıları da denir – genellikle aktivite sonrası 12 ile 48 saat kadar kendini gösterir ve birkaç gün – bir hafta içinde kendi kendine kaybolur. Bu konuda yapılacak en iyi şey egzersize başlamadan önce aşırı bir egzersiz değil, ılımlı bir egzersiz yapmayı planlamaktır. Bazı insanlarda masaj yapılması ağrıların giderilmesine yardımcı olsa da gerilen kas acısını gidermeye yeterli değildir.
  Bir aktivite sırasında oluşan kas ağrısı genellikle “çekme” veya “gergin kas” durumunun sinyalleridir. Hatta, şiddetli türlerinin tamamen iyileşmesi aylarca sürebilir.
  En iyi sonuç için, yaralanma sonrası 48 saat içinde aşağıdaki önlemleri başlatın:
  Dinlenin: Normal faaliyetlerinizden bir süreliğine mola verin.
  Buz: 15 ile 20 dakika kadar günde üç kez için acılı yada ağrılı alana dondurulmuş bir buz paketi veya torba yerleştirin.
  Sıkıştırma: Şişmeyi azaltmak için bir sıkıştırma bandajı kullanın.
  Yükseltme: Şişmeyi azaltmak için ayağınızı yüksek bir yerde tutun.
  Eğer kas ağrılarınız;
  Bir haftadan daha uzun sürüyor ise,
  Ağrılı kas çevresinde kızarıklık ve şişme gibi enfeksiyon belirtileri var ise,
  Bacaklarınızda kötü dolaşım ve kas ağrısı varsa derhal bir doktora görünün.
  Aşağıdaki koşullara sahipseniz derhal doktorunuzu arayınız;
  Her zaman egzersizden sonra tekrarlayan ve gitmeyen ani ve şiddetli kas ağrıları var ise,
  Eğer ciddi bir kas gerilmesi veya kopma var olduğunu düşünüyorsanız,
  Bir kene ısırması veya döküntü var ise,
  Eğer bir ilaç almaya başlamışsanız yada bir ilacın dozunu artırdıktan sonra - özellikle statin – kas ağrısı yaşıyorsanız doktorunuzu arayınız.
  Eğer aşağıdaki ile birlikte kas ağrıları yaşıyorsanız acil tıbbi bakım alınız;
  Rahatsız edici nefes alma ya da baş dönmesi
  Aşırı kas güçsüzlüğü
  Yüksek bir ateş ve boyun sertliği
   
KAS AĞRILARININ NEDENLERİ NELERDİR? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Baş Ağrısını Tetikleyen Nedenler Nelerdir....

  Baş Ağrısını Tetikleyen Nedenler Nelerdir....

  Baş Ağrısını Neler Tetikler Baş Ağrısını Nasıl Geçirebiliriz Baş ağrısı sorunu bence rahatsız edici ve eğer tedavi edilmezse ileride büyük sorunlara neden olacabilecek bir rahatsızlıktır....Öce tedavinin tanısı konulmalıdır tabi drunuza tam ifade ederek yanlış bir tedaviye yol açmamak için önce hastalığın tanısını tam ve doğru olarak konulması gerekir....Tedavi de arkasından gelerek doğru...
 2. VAJİNAL AĞRI NEDENLERİ NELERDİR

  VAJİNAL AĞRI NEDENLERİ NELERDİR

  rahim ağrısı,vajinal ağrı,kasık ağrısı,vajinal ağrının sebepleri,vajinal ağrı hastalık habercisimi,vajinal ağrı neden olur,vajinal ağrı tedavisi hakkında bilgiler Enfeksiyonlar ve cilt hastalıkları vajinal ağrıya neden olabilir. Vulvar bölge içindeki yapıların herhangi birindeki hastalık veya yaralanma da vajinal ağrıya neden olabilir. Buna ek olarak, vajinal ağrı bir bütün olarak ya...
 3. Diz ağrısının nedenleri nelerdir?

  Diz ağrısının nedenleri nelerdir?

  diz ağrısı nedne olur,diz ağrısının sebepleri,diz ağrısına ne iyi gelir,diz ağrısı tedavisi,diz ağrısı hakkında bilgiler Diz ağrısı her yaştan insanı etkileyen ortak bir şikâyettir. Diz ağrısı, kopmuş bağ doku veya yırtık kıkırdak gibi bir hasarın sonucu olabilir. Eklem iltihabı, gut hastalığı ve enfeksiyonlar gibi medikal durumlar da diz ağrısına neden olabilir. Birçok küçük diz ağrısı...
 4. Kas yırtılması nasıl tedavi edilir?

  Kas yırtılması nasıl tedavi edilir?

  Aslında kas yırtığı dediğimiz terim, Ortopedi dalında birçok farklı konuyun içine alabilmektedir. Kas yırtığı, kanaması, gerilmesi ya da yorulması gibi durumlar genellikle aynı şey altında toplanmaktadır ve tek bir isim altında tekabül edilir. Kas, birçoğumuzun bildiği üzere birçok farklı lifin bir araya gelmesi ile oluşan güçlü ancak bir o kadar da hassas bir yapı durumundadır. Kas yırtığı...
 5. Nöropatik ağrı nedenleri nelerdir?

  Nöropatik ağrı nedenleri nelerdir?

  Nöropatik ağrılar doku ağrılarından farklı olarak, sinir sisteminin herhangi bir yerindeki hasardan ya da hastalıktan kaynaklanan ağrılardır. Dolayısıyla yanlış alarm çalıyor, bir yerinizi jilet kesmiyor ama kesiyormuş gibi bir acı duyuyorsunuz. Ya da yanıyor gibi olduğunu söylerler mesela şeker hastaları ayaklarının altının yandığını söylerler. Nöropatik ağrı, insanları hayattan kopartmasına...

Sayfayı Paylaş