Kasık fıtığı

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Kasık fıtığı
kasık fıtığı zararları kasık fıtığının zararları
kasık fıtığı, belirtileri, ameliyatı, nedir, tedavisi, zararları


Merhaba Melek'ler, bu yazımızda kasık fıtığı belirtilerini ve tedavi yöntemlerini ele alıyoruz. Buyrun kasık fıtığı hakkında ki detaylı bilgilere.

84d9da28ae1c53.jpgKasık bölgesi fıtıkları en sık görülen karın fıtığıdır. Toplumda görülme oranı %2 – 5 ‘dir. Erkeklerde çok daha sıktır. Tüm kasık fıtıklarının yaklaşık %85’i erkeklerde, % 15’i kadınlarda olmaktadır.
Erkeklerde daha çok olma nedeni, embriyonel dönemde karın içinde oluşan testislerin bebeğin gelişimi ile karın dışına skrotuma (torbaya) izlediği yol nedeni ile karın duvarında oluşan potansiyel zayıf alandır. Bu bölgenin embriyonel dönemde tam kapanmaması yada sonraki dönemde zorlanma sonucu açılması ile fıtık meydana gelir.
Kasık bölgesi fıtıkları 3 türdür.
a. İndirekt Fıtık
İndirekt fıtıklar yukarıda bahsedilen mekanizma ile oluşur ve karın zarı ile devamlılık gösteren bir fıtık kesesi söz konusudur. Bu kere erkeklerde skrotuma (torbaya), kadınlarda labiumlara (vaginal dudaklara) doğru ilerler, içinde büyüklüğüne bağlı olarak çoğu kez ince barsak vardır.
b. Direkt Fıtık
Bu tip fıtıkda karın duvarında zayıflık söz konusudur. Karın içinden direkt olarak cilt altına fıtıklaşma gerçekleşir. Boğulma (strangülasyon) riski bu tip fıtıklarda daha fazla görülür. Ağrı ön plandadır.
c. Femoral Fıtık
Bacağı besleyen atardamar, toplardamar ve bacak sinirinin geçtiği kanaldan (Femoral kanal) fıtıklaşmadır. Yaklaşık %5 – 8 oranında ve kadınlarda daha çok görülmektedir. Tüm kadın fıtıklarının %85 kadarı femoral fıtıktır. Ağrı ve şişlik daha çok kasık bölgesinin altındadır ve bacağa yansıyan ağrı bulunabilir.
 
Geri
Üst