Kasık fıtıkları neden olur ?

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Kasık fıtıkları neden olur ?
kasıkta fıtık neden çıkar,kasıkta fıtık niye oluşur,kasık fıtığı belirtileri,kasık fıtığı tedavisi,kasık fıtığı ameliyat edilirmi,kasık fıtığı hakkında bilgiler

images (7).jpgTüm fıtıklarda mekanizma aynıdır: Bulundukları ortamda - örneğin karnın içindeki- yüksek basınç nedeni ile organların buldukları bir yırtıktan, başka bir boşluğa doğru deplase olması yani yer değiştirmesidir. Bunun için gerekli 2 şey: yırtık ve ortamdaki yüksek basınçtır.

Kasık fıtıkları yırtığın oluş mekanizmasına ve yırtığın anatomik yerine göre adlandırılır. Kasık fıtıkları içinde en sık görülen indirek tip kasık fıtıklarıdır. Burada fıtığın çıktığı yer anatomik olarak kasık kanalının kendisidir. Örneğin indirek tip kasık fıtıkları, doğumsal bir kanal olan "kasık kanalının" tam kapanmaması sonucu meydana gelir.
Bu kanal doğumdan önce testislerin karın içinden torbaya indiği doğal yoldur. Doğumdan sonra buranın kapanması beklenir. Bu kanalın kapanmaması veya kapandıktan sonra yeniden açılması "indirek kasık fıtığına" neden olur. O nedenle "indirek kasık fıtıkları" daha çok çocuklarda ve gençlerde görülür.

direk"Direk kasık fıtıklar"ı ise, adalenin yırtılması ile açılır. Sporcularda görülen kasık fıtıkları ve yaşlı hastalarda görülen kasık fıtıkları daha çok "direk kasık fıtıklardır". Adaledeki yırtılma ani bir zorlanmaya bağlı olabilir veya kronik küçük zorlanmalar sonucu oluşabilir.

Adaledeki yırtılmasının nedenleri arasında, aşırı fiziki zorlanma, ani kilo verilmesi, kronik öksürük, ıkınma ve yaşlanmaya bağlı adale zaafiyeti sayılabilir.

Femoral kasık fıtıkları ise, yine anatomik bir kanal olan femoral kanaldan çıkar ve kadınlarda görülür. Kasık ligamanın altından çıktığı için diğer kasık fıtıklarından daha aşağıdadır. Özellikle açık ameliyat sırasında gözden kaçabilir ve bu kadınlarda nüks etme sebebidir. Kadınlarda açık yöntemle yapılan kasık fıtığı ameliyatlarında fıtığın femoral fıtık olabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir.

Femoral tip kasık fıtığı oluşumu için kanalın normalden daha geniş olması ve artan karın içi basınç nedeni ile iç organların buradan dışarıya doğru zorlanması gerekir. Hiç bir kasık fıtığı oluşumunda zorlanma tek başına fıtık için neden oluşturmaz: ancak anatomik bir yetersizlik ile beraber olduğunda kasık fıtığı meydana gelir.
 
Geri
Üst