1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kasımpatı (Chrysanthemum)

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Asteraceae ailesinde yer alan bir cinstir.Ana atani Çin, Japonya dır. Asya ve Kuzeydoğu Avrupa bitkisi olan Krizantem yarım ila bir buçuk metre boyundadır.
  Çiçekleri iri, katmerli ve türlü renklerde, sonbahardan kışa kadar açan bir süs bitkisi

  < Konu Resmi..>


  Otsu, yıllık bitkiler olan Chyrsanthemum büyük çiçek başlarına sahiptirler, yabanileri beyaz, sarı veya pembe renkler gösterir.


  Park ve bahçelerde yetistirilen güzel çiçekleri olan süs bitkisidir.

  Çok çeşit çiçeği var. Katmerlisi, yalınkatı, sprey gibi ince çeneklisi, içe dönük, dışa dönük, tek renk ya da kendi içinde alacalı olanları.
  < Konu Resmi..>


  M.Ö. 500 yılından gelen kaynaklarda, anavatanı Çin’de de hem bahçede hem de ev içi süs bitkisi olarak kullanıldığı yazılı. Çinliler dışında bir de Japonlar tarafından sahiplenilip ulusal bitki ilan edilmiş.

  Son bahardan kışa kadar çiçek açar. Çiçekleri türlü renklerde olur, büyüklükleri görünüşleri de cinsine göre değişir. Küçük kasımpatı çiçekleri çok güzel birer düğmeye benzer. Büyüklükleri toparlak görünüşlü çok gösterişlidir.
  < Konu Resmi..>

  Kasımpatı kolay yetiştirilebilir. Bunun için nisanda alınacak fideler önce saksıya dikilir, kök salmaya başladıktan sonra iyi gübrelenmiş kumlu bir toprağa aktarılır. Kasımpatı çiçeği sık sık su ister. Bitki büyüdükçe yeni sürgünlerin ucu koparılmalıdır. Bu bitkinin daha gür büyümesini, dal budak salmasını sağlar.
  ÖZELLİKLERİ:
  Serinlikten hoşlanır. 15 derece idealdir.
  IŞIK: Aydınlık bir yerde bulundurulur. Öğle güneşinden korumalıdır.
  SULAMA: Toprağı daima nemli olmalıdır. Haftada bir kaç kez su verilir.
  NEM:Ara sıra yapraklarına su püskürtülür.

  Modern kasımpatılar yabani akrabalarından çok daha göz alıcı.Çiçekler birçok farklı form ve renkte olabilir. Ayrıca bu cins geliştirilmiş birçok hibrit ve binlerce çeşit barındırır. Geleneksel sarı rengin yanı sıra, beyaz, mor ve kırmızı renkleri de görmek mümkündür.
  Türkiye’de yetistigi yerler: Ege, Akdeniz, Marmara bölgesi.
  Kullanildigi yerler: Balkanlarda yetisen ve Chrysanthemum cinerariae folium adi verilen türündan, böcek öldürücü ilaç yapilir.


   
Kasımpatı (Chrysanthemum) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kasımpatı

  kasımpatı

  Chrysanthemun / Chrysantheme / Chrysanthème / Chrysanthemum / Krizantem / Margarit) Vatani Çin, Japonya olan park ve bahçelerde yetistirilen güzel çiçekleri olan süs bitkileri. Sonbahardan kisa kadar çiçek açar. Saridan kirmiziya kadar çesitli renklerde iri ve katmerli çiçekleri vardir. Büyüklükleri ve sekilleri türlerine göre farklidir. Türkiye’de yetistigi yerler: Ege, Akdeniz, Marmara...
 2. Kasımpatı

  Kasımpatı

  (Chrysanthemun / Chrysantheme / Chrysanthème / Chrysanthemum / Krizantem / Margarit) Vatani Çin, Japonya olan park ve bahçelerde yetistirilen güzel çiçekleri olan süs bitkileri. Sonbahardan kisa kadar çiçek açar. Saridan kirmiziya kadar çesitli renklerde iri ve katmerli çiçekleri vardir. Büyüklükleri ve sekilleri türlerine göre farklidir. Türkiye’de yetistigi yerler: Ege, Akdeniz, Marmara...
 3. Kasımpatı Dantel Sehpa modeli

  Kasımpatı Dantel Sehpa modeli

  dantel sehpa modelleri sehpa modelleri dantel Her ne kadar dantelin modası geçti desede bazıları bi genç kızın çeyizinde olmazsa olmazlardan biri olan dantel modellerde sizlere kasımpatı dantel sehpa örneğini ve yapılışını veriyorum şimdiden kolay gelsin hanımlar=) 6-7 zincirden halka yaparak başlayın 12 tane tek zincir genişliğinde kutucuk yapın ikinci sırada Üçüncü sırada ise her kutucuğun...
 4. Kasımpatı Resimleri

  Kasımpatı Resimleri

  Kasımpatı Resimleri arıyorum sizin sitenizde vardır inş kızlar.
 5. Kasımpatının Yararları

  Kasımpatının Yararları

  Kasımpatı şifalı bitkiler Kasımpatının yararları nelerdir Kasımpatının faydaları hakkında bilgi Güzelliğiyle hepimizi büyüleyen bir çiçek olan kasımpatının alternatif tıp tedavilerinde de kullanıldığını biliyor muydunuz melekler ? İşte kasımpatının insan sağlığına faydaları :tik: Diğer İsimleri : Krizantem, Chrysanthemun, Chrysantheme Kasımpatı hakkında Bilgi : Kasımpatı yaklaşık 30 tür...

Sayfayı Paylaş