Etiketler:
 1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Kati Besİnler Ne Zaman

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  KATI BESİNLER NE ZAMAN
  İlk 4-6 ay içinde verilen besinler pütürsüz ve topaksız olmalıdır. Daha sonra bebeğinizin artan artan ihtiyaçlarını karşılamak için ek besinlere geçmek gerekir. Bu besinler evdeki yiyeceklerden bir süzgeç yardımıyla püre haline getirilerek hazırlanabilir. Bebekler için hazırlanan besinlere tuz ya da şeker ilavesi önerilmemektedir.
  Bundan sonraki birkaç ayda bebeğin çiğnemeye alıştırılması için, yavaş yavaş pütürlü ve topaklı mamalar verilmelidir. 12. ay civarında, evde yenilen yiyeceklerin tamamı olmasa bile çoğunluğu bebeğe verilmeye uygundur.

  Eğer bebeği emziriyorsanız; 1. yaşın sonuna, hatta daha sonrasına kadar emzirmeye devam edebilirsiniz.

  4. ayın sonunda bebeğe artan besin ihtiyacını karşılamak, çiğnemeyi ve yutmayı öğrenmesini sağlamak amacıyla anne sütü yanında ek besinlere de başlamalısınız. İlk başlanacak ek besinler tahıl içeren mamalardır. Bebeğe başlangıç tahılı olarak pirinç unu veya mısır unu verebilirsiniz. Diğer tahılların (buğday, çavdar, yulaf vb.) kullanımına 6. ay sonunda başlanmalıdır. İkinci olarak sebze çorbası başlayabilirsiniz. Havuç ve patates ilavesiyle pişirilecek sebze çorbası tel süzgeçten geçirilir. Daha sonra sebze çorbası pirinç, kabak ve az sıvı yağ ilavesi ile çeşitlendirilir. 6. ay sonunda diğer sebze çeşitleri, et, tavuk ilavesi yapılmaya başlanabilir. Üçüncü olarak taze sıkılmış meyve suları başlanabilir. Elma, havuç ve şeftali suları başlangıç meyve sularıdır. Cam rendede ezilen meyveler tülbentten süzülerek hazırlanır. Bebek meyve sularına alıştıktan sonra meyveler püre şeklinde verilmeye başlanabilir.M eyve püreleri buharda biraz yumuşatılarak bebeğin daha kolay alması sağlanabilir. Yoğurtta verebilirsiniz.

  6. ay sonu bebeğin yumurta sarısı, beyaz peynir, tahıl mamaları gibi kahvaltı malzemeleri ile tarhana ve şehriye gibi unlu çorbalara da başlayabileği aydır. Çorbalara et, tavuk, kıyma ilavesi yapılabilir. Tuz 1 yaşına kadar kullanılmamalıdır.

  9. ay sonunda ızgara veya haşlanmış taze balık, haftada bir kez ciğer, bebeğin menüsüne ilave edilebilir. Baklagillerde besin değeri yüksek ürünler olup iyice haşlandıktan sonra tel süzgeçten geçirilerek kabuk kısmı ayrılır. Bu şekilde çorbasına ilave edilebilir.

  12. ay sonunda ise bebeğe sofra yemekleri başlanabilir.

   
Kati Besİnler Ne Zaman konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kati Besİnlere GeÇİŞ

  Kati Besİnlere GeÇİŞ

  katı gıdalara geçişte kabızlık KATI BESİNLERE GEÇİŞ Bu çok önemli konuya geçmeden katı gıdalara erken ya da geç başlamanın zararlarına değinelim Erken başlanılırsa ishal ve alerjik hastalıklar artabilir. Annenin sütü azalabilir. Zayıflık ve aşırı beslenme gibi sonuçlar olabilir. Geç başlanılırsa büyüme geriliği,bağışıklıkta azalma ,ishal,vitamin eksikliği görülebilir. Bebeğinizi katı...
 2. İnorganik Besinler Nelerdir

  İnorganik Besinler Nelerdir

  kızlar İnorganik Besinler Nelerdir bu konuda bilginizi bekliyorum.
 3. Karbonhidrat içeren besinler nelerdir

  Karbonhidrat içeren besinler nelerdir

  Karbonhidrat bulunan besinler Karbonhidrat içeren besinler nelerdir Az önce karbonhidrat nedir diye yazımızda öğrenmiştik Melek'lerim. şimdi ise karbonhidrat içeren besinler neler yani hangi besinlerde karbonhidrat varmış, öğreniyoruz :) Ekmek, makarna, simit, mısır unu, mısır gevreği, yulaf ezmesi, hamur işleri, beyaz pirinç, bulgur, mercimek, patates, fasulye, nohut, elma, kayısı,...
 4. Kabızlığa Neden Olan Besinler

  Kabızlığa Neden Olan Besinler

  bu konu kabız yapan besinler hakkında bilgilere yer vermektedir. Kabızlık özellikle birçok bayanın şikayet ettiği sorunlardan biridir. Kabızlığın psikolojik etkenleri olduğu kadar beslenme alışkanlığı da kabızlığa yol açar. Özellikle lifsiz gıdaların sıklıkla tüketilmesi sonucun da kabızlık ortaya çıkarak kişiye zor ve sıkıntılı anlar yaşatır. Peki kabızlığa en fazla etki eden besinler...

Sayfayı Paylaş