Katkı Payının Bence Anlamı...:)

sevde 7

Daimi Üye
Üye
Katkı Payının Bence Anlamı...:)
Katkı payı nedir katkı payıyla ilgili bilinmesi gerekenler nerelere katkı payı veriyoruz merak edilen herşey burda meleklerim...
Hep merak etmişimdir katkı payının ne olduğunu ta ilkokuldan beri duyarım bu kelimeyi ve sonunda okulda öğrenemesemde şimdi öğrendim ne olduğunu

Eğitim öğretim hayatı boyunca yerine göre rakamı değişen ve bunu vermesseniz karne bile verilmediği bir ücret.Güya bağış ama nedense gönlünüzden geçen değilde onların sizi vermeye zorladığı bir bağış.

ogrenci-219.jpg

Buna bir örneğim bile var ben düz lisede devlet okulunda okudum ama her ay katkı payı adı altında bir miktar ücret istenirdi ve bunu ailelere anlatmak zaten ayrı bir sıkıntıydı ozamanlar okuduğum okulda dar gelirli aileler çoktu ben asi bir öğrencilik geçirdim ve bu tarz ücretleri vermeye niyetimde neyse şükürler olsun alemin durumu iyidi ama zaten olurken bir sürü para aldılar kayıt parasıydı yok kağıt masrafı yok dosya parası ve gene katkı payı bide haberlerde bas bas bağırıyor milli eğitim bakanımız https://www.meleklermekani.com/kim-kimdir/198762-nimet-cubukcu.html#post731059 okullarımızda kitaplarımız bile ücretsizdir kayıt ücreti alınmıyacaktır devlet okullara her türlü imkanı sağlıyor diye ama nerde...
devletin o imkanları sağladığını bilmem ama bizlerden güzel sağlandığını biliyorum o imkanların.neyse konuma döneyim ben gerekli bağış paramı vermedim dedim devlet okulundayım milli eğitim bakanını dinledim vermek zorunda değilmişiz dedim.Biraz tepki alsamda müdürümden vermedim ve o yarı dönem karnemi vermediler.bende hiç gocunmadım zaten :)başarısını bilen bir öğrenciydim ailemede bunu bu şekilde anlattım tatil dönüşü karnemizi verdiler ve karneyi protesto edip yırttım.Neyse sene sonu geldi elime bi kağıt tutuşturdular diploma parası vericekmişim 45 lira dedi müdürüm dedim bu parayı vermicemi biliyosunuz diplomamı mecbur vericeksiniz dedim arkadaşlarıma inanın tuttura bildiğine ödettirmişler 50, 30, 20 tl vermişler ben bankaya gittim ozamanın parası hatırlamıyorum 5 liramı yatırdım götürdüm verdim müdüre baktı dedi olmaz dedim makbuzuun üstünde okula yapılıcak gönüllü bağış yazıyo dedim bende gönllümden kopanı verdim eğer hala diplomamı vermemek ısrar ederseniz gerekli mercilere çıkarım dedim ve diplomamı aldım diğer hala almaış olan çünkü maddi durumu sıkıntıda olan arkadaşlarımada bunu böyle anlattım ve onlarda aldı.
katkı payının kelime anlamı;

katkı payı:
1-Bir işe bir ortaklığa girişte ödenen ücret.
2-Yüksek öğrenimdeki harcamaların öğrenci tarafından ödenen bir bölümü.
yani anladığınız üzere bu sadece kelime anlamında kalıyor bu yüzden okuyamayan bir sürü öğrenci arkadaşlarımız var Allah kolaylık versin.

Son düzenleme:
Geri