1. Beyazca

  Beyazca Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Haziran 2008
  Mesajlar:
  612
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara

  Kavanoz

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında Beyazca tarafından paylaşıldı.


  Bir öğretmen büyük bir kavanozu önüne koyup içine büyük büyük taşlar doldurmuş sığdırabildiği kadar. Sonra öğrencilerine dönüp “bu kavanoza başka taş sığdırabilir misiniz?” diye sormuş. Öğrenciler kavanozun ağzına kadar dolu olduğunu görüp hep bir ağızdan “hayır” demişler.

  Bu cevap üzerine öğretmen bu sefer kavanozun ağzından çakıl taşları dökmeye başlamış. Çakıl taşları yavaş yavaş büyük taşların arasındaki boşluklara yerleşmişler. Artık çakıl taşlarının sığabileceği yer kalmayınca öğrencilerine tekrar sormuş. “Bu kavanoza başka taş doldurabilir misiniz?” Yine öğrenciler kavanozun dolmuş haline bakıp “hayır” demişler.

  Öğretmen bu sefer de kavanozun ağzından kum boşaltmaya başlamış taşların üzerine. Kum taneleri sığabilecekleri her boşluğu yavaş yavaş doldurmuşlar. Kavanoz artık tamamen doluymuş ve hiçbir yerinde boşluk yokmuş. Tekrar öğrencilerine sormuş öğretmen. “Şimdi bu kavanoza başka bir şey koyabilir misiniz?” Sınıftaki öğrenciler “artık dolmuştur” diye düşünmüşler ve yine “hayır” demişler.

  Öğretmen bu sefer de su boşaltmaya başlamış kavanozun içine. Su her boşluğa sızmış. Kavanoz su ile dolmuş. Öğretmen öğrencilerine dönüp “işte şimdi kavanoz tam olarak doldu” demiş. “Ancak eğer önce suyu koysaydık bu kadar çok taşı ve kum tanelerini bu kavanoza sığdıramazdık. Önemli olan neyi neyden önce koymamız gerektiğini bilmektir. Sizler de bu kavanoz gibisiniz. Tam olarak dolabilmek için sıralamayı doğru yapmalısınız. Hiçbir boşluğu kaçırmamalısınız.”
  ***   
 2. BöğüRTLen

  BöğüRTLen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.309
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Kavanoz
  çok güzeldi sağol:)
   
 3. RoCCo

  RoCCo Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.274
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Kavanoz
  çok güsel emeğine sağlık canım
   
 4. zuzu65

  zuzu65 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.693
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Kavanoz

  daha öncede okumuştum çok güzel anlatılmış bir paylaşım teşekkürler canım
   
Kavanoz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kavanozdakİ TaŞlar

  Kavanozdakİ TaŞlar

  Zamanın iyi ve üretken olarak kullanımı konusunda zaman zaman kurslar düzenleniyor. İşte bu kurslardan birinde zaman kullanma uzmanı öğretmen, çoğu hızlı mesleklerde çalışan öğrencilerine, "Haydi, küçük bir deney yapalım" demiş. Masanın üzerine kocaman bir kavanoz koymuş. Sonra bir torbadan irice kaya parçaları çıkarmış, dikkatle üst üste koyarak kavanozun içine yerleştirmiş....
 2. kavanozdan vazo yapımı

  kavanozdan vazo yapımı

  kavanozdan vazo yapımı kavanozdan resimlik yapımı seramik maske boyama içi boş kahve yada konserve kavanozundan vazo yapmak bakın ne kadar kolaymış :):) Her evde büyükçe bir kavanoz mutlaka vardır. Peki ya böylesine bir değişim geçirmiş bir vazo? Yapımı çok basit olan bu çalışma için, beğendiğiniz deseni taşıyan bir peçete edinin. Gerisini uygulamak son derece kolay. Malzemeler...
 3. erzak kavanozları

  erzak kavanozları

  erzak kavanozu erzak kavanozları şık kavanozlar kavanoz deyip geçmeyin lütfen kavanoz varr kavanoz varr :ehi: yani çorbalıklar, tahıllar bir çok şeyi koyabiliyoruz tezgahımızın üzerine dizmek içinde şöyle biraz güzel olsun degil mi?modelleri görünce ne demek istedigimiz daha iyi anlayacaksınz buyrun...........
 4. Farklı bakliyat kavanozları

  Farklı bakliyat kavanozları

  Bakliyat kavanoz modelleri Duvardan baharatlıklar Bu duvara monte edilen musluklu bakliyat kavanozları hem işinizi kolaylaştıracak hem de mutfak dekorasyonunuza şıklık katacak meleklerim. Kaşık kaşık almaktanda musluğu açrak istediğiniz kadar almak size pratiklik sağlayacak.
 5. Bu kavanozlarda yaşam var

  Bu kavanozlarda yaşam var

  Kavanozda bitki bakımı Dekoratif kavanozlar Bu kavanoz modelleri oldukça şık duruyor meleklerim. Toprak yosun ve çakıl taşlarından oluşan kavanozlarda canlı bitki görünümü göze hitap ediyor. Siz de bu uygulamayı kolaylıkla evinizde uygulayabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş