Kavram Geşliştirme:Ne Duyuyorum ?

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Kavram Geşliştirme:Ne Duyuyorum ?
Bebeğinizin bazı nesnelerin ses çıkardığını anlamasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinize ses çıkaran nesnelerin ne olduğu ve neden ses çıkardığı konusunda bir takım bilgiler verebilirsiniz. Bebeğiniz seslere tepki veriyorsa işiniz kolaydır. Sizde tepki verirsiniz, etrafa bakınıp sesin kaynağı konusunda konuşabilirsiniz. “Köpeğin sesini duyuyoruz.””Dinle! Baba sana sesleniyor”

Bebeğiniz bilinmeyen veya hafif seslere aldırmayabilir çünkü bunlar onun için henüz anlamlı değildir. Sizin göreviniz sesleri anlamlandırmasına yardımcı olmaktır. Bebeğinizin ilgisini seslere çekmeli ve bu sesleri adlandırmalısınız. “Dinle! Dışarıda bir şey duyuyorum. Bu nedir? (bu şekilde ses hakkında heyecan yaratırsınız) İkiniz beraber pencereden dışarı bakarsınız. Geçen bir uçak veya helikopteri gösterebilirsiniz. “Bu bir uçak. Bunu duydun mu? Ne kadar gürültülü!” Bir kere olağandışı bir sesi fark ettiğinde aynı şeyleri tekrarlayın. “Uçağın sesini duydun. Bak dışarıda” Tekrarlamak iyidir. Bebeğiniz sıkılmaz. Belki de bir saklambaç oyunu oynayabiliriniz. Kanepenin arkasından seslenen babasının sesini dinlemesini ve onu bulmasını isteyebilirsiniz.

Geri