Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Kaybolan ikiz sendromu yaşayanlar

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hamileliklerin bir kısmı çok erken dönemde birden fazla bebek içerecek şekilde yani ikiz veya üçüz olarak başlamakta ancak daha sonraki kontrollerde bu bebeklerden ya da daha doğru bir deyişle gebelik keselerinden biri hiçbir iz bırakmadan kaybolmaktadır.Bu durum "kaybolan ikiz" (vanishing twin) sendromu olarak adlandırılır. İkiz gebeliklerin % 20’ sinde fetuslardan biri kendiliğinden kaybolmaktadır. Üçüzlerde ve dördüzlerde bu, daha fazla olmaktadır. Fetus ilk üç ayda kaybolduğunda vajinal kanama olabilse de, kalan fetus veya fetuslar genellikle normal gelişimlerini devam ettirmektedirler.  < Konu Resmi..>

  Ultrasonun yaygın kullanıma girmesi ile hamilelikler 5-6 hafta gibi son derece erken sayılabilecek bir dönemde saptanabilmekte, hatta gebeliğin gidişatı ile ilgili fikir elde edilebilmektedir. Ultrasonun bu yaygın kullanımı çok ilgi çekici bir durumun varlığının farkına varılmasına aracı olmuştur. Ayrı yumurta ikizlerinin yaklaşık % 10’ u, aynı yumurta ikizlerinin yaklaşık % 80’ i beşinci haftadan sonra görülebilmektedir. 6-8 haftadan sonra ultrason fetusların sayısına dair kesin değerlendirmeyi sağlayabilmektedir.Çoğul Gebelikte Risk Faktörleri Doğal olarak; 250 gebelikte 1 ikiz, 8000 gebelikte 1 üçüz, 700 000 gebelikte 1 dördüz meydana gelmektedir. Çoğul gebelik olma olasılığını arttıran ana faktör kısırlık tedavisidir. Fakat başka faktörler de mevcuttur. Irk, yaş, kalıtım ve önceki gebelik geçmişi aynı yumurta ikizi olma olasılığını arttırmaz fakat ayrı yumurta ikizi olma olasılığını arttırmaktadır. Kısırlık tedavisi aynı yumurta ikizi olma olasılığını da, ayrı yumurta ikizi olma olasılığını da arttırmaktadır.
  Irk:
  Kuzey Amerika’da gebeliklerin yaklaşık 90’ da 1’ inde ikiz olmaktadır. Afrika’da daha bu oran yüksektir -Nijerya’da 20’ de 1’ dir-. İkizler Asya’da yaygın olarak görülmemektedir. Örneğin Japonya’da sadece 155’te 1 ikiz olmaktadır.
  Kalıtım:
  Annenin aile hikayesi babanınkinden daha önemli olabilmektedir. Ayrı yumurta ikizlerinden biri olan bir kadında ikiz olma oranı 60’ da 1’ dir. Buna karşılık ayrı yumurta ikizlerinden biri olan bir erkekte ise ikiz olma oranı 125’ te 1’ dir.
  Anne yaşı ve önceki gebelik hikayesi:
  Anne yaşı ve gebelik sayısı arttıkça ikiz olma oranı artmaktadır. 35-40 yaşlarındaki 4 veya daha fazla çocuğu olan kadınlarda, 20 yaş altındaki çocuksuz kadınlara göre 3 kat fazladır.
  Anne boyu ve kilosu:
  Ayrı yumurta ikizleri, uzun ve yapılı kadınlarda minyon tipli kadınlara göre daha yaygın görülmektedir. Bu, vücut ölçüsünden ziyade daha çok beslenmeyle bağlantılı olabilir. 2. Dünya Savaşı sırasında gıdaların mevcut olmadığı Avrupa’da ayrı yumurta ikizi oranı azalmıştır.
  Doğurganlık ilaçları ve yardımcı üreme teknolojisi:
  Ovülasyon indüksiyonu veya süperovülasyon için doğurganlık ilaçlarından faydalanan kadınlarda çoğul gebelik daha yaygındır. Klomifen sitratla gebe kalan kadınların yaklaşık % 5 - % 12’ sinde ikiz ve % 1’ den azında üçüz veya daha fazlası olmaktadır.
  Gonadotropinlerin sonucunda oluşan gebeliklerin yaklaşık % 20’ si çoğul olmaktadır. İn vitro fertilizasyon (IVF) gibi yardımcı üreme tekniklerinde çoğul gebelik oranı artmaktadır. Çoğul gebelik riski, transfer edilen embriyo sayısı arttıkça artmaktadır.
  Çoğul Gebeliklerin Süresi
  Normal bir gebelik süresi 37 ila 42 hafta arasında değişmektedir. İkiz gebelikler ara sıra 40. haftaya kadar ilerlemektedir fakat neredeyse her zaman erken doğum olmaktadır. Fetus sayısı arttıkça beklenen gebelik süresi azalmaktadır. Ortalama süre ikizler için 35 hafta, üçüzler için 33 hafta ve dördüzler için 29 haftadır.
  Ortalama gebelik süresi
  Ortalama doğum ağırlığı
  Tek
  40 hafta
  3300 g
  İkiz
  35 hafta
  2500 g
  Üçüz
  33 hafta
  1800 g
  Dördüz
  29 hafta
  1400 g
  ÇOĞUL GEBELİK KOMPLİKASYONLARI
  Fetus sayısı arttıkça komplikasyon da artmaktadır: şiddetli mide bulantısı ve kusma, sezaryen doğum, forseps doğum ve diğer komplikasyonlar:
  Erken Doğum
  Çoğul gebelikte en büyük risk erken doğumdur. Vajinal doğum yapılabilirliği pelvik kemiklerin şekli ve büyüklüğüne bağlı olduğu gibi bebeklerin büyüklüğü, pozisyonları ve sağlıklarına da bağlı olmaktadır. Sezaryen sıklıkla gerekmektedir. Tüm doğumların sadece % 1’ i ikiz iken, erken doğumlarda bu oran % 10’ dur.
  Plasental Problemler
  Plasenta rahim duvarına bağlıdır ve fetus da göbek bağıyla plasentaya bağlıdır. Plasenta göbek bağı aracılığıyla fetusa kan, oksijen ve besin sağlamaktadır. Çoğul gebelikte plasenta erken yaşlanabilmekte ve bebeğin gelişimini yavaşlatabilmektedir. Çoğul gebeliklerin % 30’ unda ultrason ölçümleri düşük ağırlıklı olmakta ve komplikasyon riski artmaktadır. Yaklaşık % 25 oranında ölüm mevcuttur. Bir diğer plasental problem ise, aynı yumurta ikizlerinde hayatı tehdit edici bir durum olan ikizden-ikize kan naklidir (bir bebekten diğerine kan akışı olması). Verici bebekte gelişme geriliği olur, alıcıya da aşırı kan geçişi olur.
  Preeklamsi
  Toksemi olarak da bilinen preeklamsi çoğul gebeliklerde 3-5 kat fazla görülmektedir. Preeklamsi annenin kan basıncı yükseldiğinde ve idrarında protein tespit edildiğinde teşhis edilmektedir. Bu durum ilerleyebilmekte ve anne ve bebeğin sağlığını tehdit edebilmektedir. Şiddetlendiğinde anne nöbet geçirebilir veya felç olabilir.
  Diyabet
  Çoğul gebeliği olan kadınlarda gestasyonel diyabet daha fazla gelişmektedir. Diyabetik annelerin bebeklerinde solunum sıkıntısı ve diğer yeni doğan komplikasyonlarının görülme oranı daha fazladır.
  Fetal ve Yeni Doğan Komplikasyonları
  Erken doğum bebekte ciddi komplikasyon gelişme riskini veya erken ölümü arttırmaktadır. Bebeğin akciğerleri, beyni, dolaşım sistemi, sindirim sistemi ve gözleri olgunlaşmamış olabilmektedir. Erken doğum sonrası yaşayan bebekler de ömür boyu engelli olabilmektedir. Erken doğan bebeklerin % 50’ sinde ölüm; solunum sıkıntısından dolayı olmaktadır. % 10’ u da beyin hasarından olmaktadır. İkizlerin % 50’ sinde düşük doğum ağırlığı (< 2500g) olmaktadır. Üçüzlerde ortalama ağırlık 1800 g, dördüzlerde ise 1400 g olmaktadır. Erken doğumun bir sonucu olarak serebral palsi riski ikizkerde 4 kat daha fazladır. Bu oran üçüzlerde ve dördüzlerde daha da fazladır. 1000 g’ ın üzerindeki yeni doğanlarda yaşama oranı % 85’ tir, 1000 g’ ın altında olanlarda % 40’ tan azdır.
  ÇOĞUL GEBELİĞİN ÖNLENMESİ
  Üremeye yardımcı olan tedavilerde bebek tedavisini uygulayan hekimin kendi laboratuvarından elde edilen gebelik oranlarını iyi bilmesi, embriyo değerlendirme konusunda bilgili ve yetkin olması, ve laboratuvarın freezing yani embriyo dondurma yeteneği ve başarısından da emin olması gereklidir. Çünkü uygun tekniklerle başarılı bir şekilde embriyo dondurmaişlemi uygulayan merkezlerde transfer edilecek sayıyı kısıtlamak ve kalan embriyoları rahatça ve güzenle saklamak mümkün olacaktır.
  Multifetal Gebelik Redüksiyonu
  Üçüz veya daha fazla çoğul gebeli oluştuğunda anne ve bebeğin sağlını iyileştirmek için multifetal gebelik redüksiyonu düşünülebilmektedir. Bu işlem düşük riskini taşısa da çok erken doğum olma riskini azaltmaktadır.
  ÇOĞUL BİR GEBELİĞİ TAŞIMAK
  Metabolizma ve Beslenme Üzerine Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Çoğul gebeliklerde annenin alması gereken besin miktarı artmaktadır. Alınan kiloya ek olarak çoğu hekim vitamin ilavesini de % 50 - % 100 oranında arttırmayı önermektedir.
  Hareketlilik
  Birçok hekim, hareketlerin azaltılmasının ve yatak istirahatinin arttırılmasının çoğul gebelikte sonuçları iyileştirdiğine inanmaktadır.
  Çoğul Gebeliğin İzlenmesi
  Hekimler tarafından çoğul gebeliklerin daha yakından izlenmesi gerekmektedir. İlk 3 ayın sonunda Down sendromu ve diğer genetik anomalileri tespit etmek için koryonik villus örneklemesi yapılabilmektedir. 16-20. haftalar arasında da amniyosentez yapılabilmektedir. Çoğu hekim servikste erken açılma olup olmadığını tespit etmek için her hafta veya iki haftada bir servikal muayene yapmaktadır. Toksolitik ajanlar erken doğumu yavaşlatabilen veya durdurabilen ilaçlardır. Erken doğumu durdurmak için bu ilaçlar verilebilmektedir. Ultrason muayeneleri ikinci 3 aylık dönemde bazı doğum bozukluklarını belirleyebilmektedir. Gebeliğin ikinci yarısında her 3-4 haftada bir bebek gelişimi ultrasonla takip edilmektedir.
  Sezaryen
  Bazı şartlar altında ikizler için vajinal doğum güvenli olabilmektedir (bebeklerin pozisyonu uygunsa). Çoğu üçüz sezaryenle doğurtulmaktadır.
  Çoğul Bebeklerin Aile Üzerine Psikososyal Etkileri
  Çoğul gebeliği olan kadınlar durumu gayet iyi idare etse de, aileleri önemli derecede stres yaşayabilmektedir. Hastanede yatma süresinin uzaması durumunda iş, ev ve aile bakımı ile ilgili ayarlamaların yapılması gerekmektedir. Çoğul doğum ebeveynleri etkilediği kadar, bebekleri ve diğer kardeşleri de etkilemektedir. Finansal baskılar bunaltıcı olabilmektedir.


   
Kaybolan ikiz sendromu yaşayanlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. besin alerjisi yaşayanlar

  besin alerjisi yaşayanlar

  Yıllardır balık yemeye hasret misiniz, ya da yumurtanın tadından bile haberiniz yok mu? Eğer siz de yiyecek alerjisi mağdurlarındansanız, şunu bilmelisiniz ki, yalnız değilsiniz. Her yıl artan yiyecek alerjisi sorunu, tüm dünyada yakından takip edilen bir hastalık haline geldi. Yapılan bir araştırma son yıllarda özellikle çocuklardaki yiyecek alerjisi görülme sıklığının arttığını ortaya...
 2. Kaybolan kadınsı duruş

  Kaybolan kadınsı duruş

  kadın, kadınsı duruş, kaybolan kadınsı duruş, iş, güç vs. derken kadınlığı bir yana bırakmaya çok eğilimli kadınlar. Oysa hayattan zevk almanın, dahası hayata lezzet katmanın yollarından biri de kadınlığı hatırlamak. Şimdi size aşağıda söyleyeceklerimizi muhtemelen üzerinde hiç durmaksızın yapıyorsunuz zaten. Ama farkında olarak geliştirme şansına da sahipsiniz…kadın olmak çok zor......
 3. Kaybolan İkiz Sendromu Nedir?

  Kaybolan İkiz Sendromu Nedir?

  kaybolan ikiz sendromu nedir,bebeğimin teki ultrasonda görünmedi,ikiz gebelik yaşayıp birini kaybedenler,kaybolan ikiz sendromu hakkında bilgiler İlk 8 haftada iki gebelik kesesi görüldüğü için ikiz gebelik tanısı konulmasına rağmen 3 hafta sonra tekrar kontrol edildiğinde sadedce bir gebelik kesesi görülmesi durumuna kaybolan ikiz sendromu denilmektedir. Yapılan çalışmalarda ikiz gebelik...
 4. İkiz bebekten diğer ikize tranfüzyon sendromu

  İkiz bebekten diğer ikize tranfüzyon sendromu

  Ayrı plasentaların var olacağı ikizlik durumlarında görülmeyecektir. Tek plasentanın varlığında ortak kan akışı olacak ve bu da sıkıntı olabilecektir. Bu esnada fazla kan akımının olduğu taraftaki bebek alıcı bebek olacak ve kan akımının daha az olduğu taraftaki bebekte verici bebek ismi ile anılacaktır. Bu duruma tıpta monokoryonik ikizler denir ve tüm ikiz gebeliklerin yaklaşık % 15inde...
 5. Kısırlık Tedavisinde Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu yaşayanlar

  Kısırlık Tedavisinde Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu yaşayanlar

  Enjeksiyon yoluyla verilen gonadotropin tedavisi doğurganlık ilaçlarıdır tablet (klomifen) kullanılmasından daha yoğun bir şekilde uyarılmasını sağlamaktadır. Hipofiz tarafından üretilen follikül stimülan hormon (FSH) içermektedirler. Bazen FSH ile birlikte yine hipofizde üretilen luteinizan hormon (LH) da içerirler. Bununla ilişkili bir diğer ilaç yapısal olarak LH’ a benzeyen ve yumurtlamaya...

Sayfayı Paylaş