1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kaygı hissi

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  kaygı hissi, bozukluğu, nedir, bozuklukları, giderici ilaçlar, tedavisi, hakkında tüm bilgiler burada arkadaşlar

  Kaygı hissi, aslında her kişinin doğasında var olan birşeydir. Zira kimi zaman (ya da şöyle desek daha mı yerin de olur acaba) kimi insan, kaygı konusunda anormalin çok çok dışında seyreder Melek'lerim.

  [​IMG]

  Yakın ilişki, ilişki içinde olduğumuz gibi olabilmemiz ve diğer kişinin de bunu yapabilmesi olarak tanımlanabilir. ‘Olduğumuz gibi olabilmek’; önemli konularımızı rahatlıkla konuşabilmemiz, duygusal açıdan önemli bulduğumuz noktalarda açık davranabilmemiz ve kabul ve sınırlarımızın belirgin olabilmesi anlamına gelir.

  Diğer kişinin de bunu yapabilmesi demek de onun gerçek düşünceleri, duyguları ve inançlarına saygı duymak, onu değiştirme, inandırma ya da düzeltme gereğini duymamak demektir. Bir başka deyişle, iki tarafın da sessiz kalmadığı, benliğine aykırı davranmadığı, güçlerini, zayıflığını ve yeteneğini dengeli bir şekilde ifade edebildiği ilişkidir yakın ilişki.

  Sağlıksız bağımlılık

  Leyla Navaro ‘Tapınağın Öbür Yüzü’ (1996) adlı kitabında sağlıklı bağımlılık ve sağlıksız bağımlılık kavramlarından söz etmiştir.

  Sağlıklı bağımlıklar zaman zaman ilişki içinde her iki cins tarafından karşılıklı olarak yaşanabildiği sürece sevip sevilmenin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

  Navaro’ya göre, devamlı ilişkilerde, duyguların ve düşüncelerin açıkça ifade edilebilmesi, mutlulukların ve acıların çekinilmeden paylaşılması ve tarafların ****** ve edinilmiş rollerine bağımlı olmadan birbirleriyle oldukları gibi olabilmeleri sağlıklı bağımlılığın göstergeleridir.

  Sağlıksız bağımlılık ise hastalık veya sorunlu bir dönem dışında, yaşamını sürdürmek için diğer başka bir kişiye sorgusuzca, çaresiz ve vazgeçilmez şekilde bağımlı olmak, günlük yaşamını onsuz sürdürememek hali olarak kendisini gösterir.

  Bağımlı mısınız?

  Aşağıda, bağımlı bir ilişkinin bazı belirtileri yer almaktadır. Size uygun gelip gelmediğine bakın:
  - İlişkinin size zarar verdiğini bilmenize rağmen ilişkiyi bitirmek için etkin ve somut adım atamıyorsanız,
  - İlişkiyi sürdürmek için kendi kendinize, gerçek olmayan ya da ilişkinin zararlı yönleri ile başa çıkacak kadar güçlü olmayan nedenler öne sürüyorsanız,
  - İlişkiyi bitirmeyi düşündüğünüzde, sizi ilişkiye daha da fazla bağlayan, korkunç derecede bir kaygı ve korku hissediyorsanız,
  - İlişkiyi bitirmek için adım attığınızda, fiziksel huzursuzluğu da içeren, size acı veren yoksunluk belirtileri gösteriyorsanız.

  Bu belirtilerin birçoğu size uyuyorsa, büyük bir olasılıkla bağımlı bir ilişki yaşıyorsunuz ve kendi hayatınızı yönlendirme kapasitenizi yitirmişsiniz demektir. Bu duruma bir son vermek için öncelikle bağımlılığınızın temelini anlamaya çalışmalısınız. Bu şekilde, gerçekte bu ilişkinin daha iyi bir duruma gelip gelemeyeceği ya da ilişkiyi bitirmeniz gerekip gerekmediğini belirlemek için gerekli olan bakış açısını kazanırsınız.

  Uzm. Psk. İlknur Yılmaz
   
Kaygı hissi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Açlık Hissi Veren Gen

  Açlık Hissi Veren Gen

  gebelikte açlık hissi hamilelikte açlık hissi gebelikte açlik hamilelikte aclik Açlık Hissi Veren Gen Bulundu Fransız ve İsviçreli araştırmacılar, açlık hissini uyandıran geni buldu İsviçre'deki Fribourg üniversitesiyle Fransa'daki Strasbourg üniversitesinin uzmanları, beyin ve bütün vücutta aktif olan "Per 2" adlı genin, açlık hissini haber veren sinyalleri ürettiğini tespit...
 2. Kaygı Ve Korkular

  Kaygı Ve Korkular

  korkuya karsi dua korkudan kurtulmak için dua korkulardan kurtulmak için korkuya iyi gelen bitkiler anksiyeteye iyi gelen bitkiler Kaygıları önleme yöntemleri Spor, zararlı maddelerden ve bizi strese sürükleyecek unsurlardan uzak durmak, sağlımızı tehdit eden kaygılardan kurtulmanın ilk şartlarından. Anksiyeteyle baş etmek için neler yapmalıyız ? Kaygıyı azaltacak birçok yol var ve...
 3. Kaygını test et

  Kaygını test et

  Meleklerim kaygılanmadan kaygınızı test etmeye ne dersiniz? Buyrun Teste
 4. Sınav kaygısından nasıl kurtulurum?

  Sınav kaygısından nasıl kurtulurum?

  Biliyorsunuz yakında ilköğretim okullarının ve diğerlerinin sınavların var birçok öğrenci şimdiden sınav kaygısını yaşar oldu sizlere sınav kaygısından nasıl kurtulursunuz yolanda faydalı bilgileri sunuyorum Duygusal algılama uzmanı Mustafa Kılınç SBS ve ÖSS’ye girecek öğrenciler için sekiz dereceli gevşeme tekniği öneriyor. Sınavlara girecek öğrencilereSınav kaygısından kurtulmak için...
 5. Sınav kaygısını aşmanın yolları

  Sınav kaygısını aşmanın yolları

  Sınav kaygısı nasıl atılır Sınav kaygısını aşmanın yolları Merhaba Melek'ler, sınavların bol ve zor olduğu ülkemizde, sınav kaygısıda elbette ki oldukça bol. :) Biz de bu yazımızda sınav kaygısını yenmenin yani snav heyecanını bastırmanın yollarını ele alıyoruz. Türkiye'de ilköğretimden başlayıp üniversiteye kadar birçok sınav yapılıyor. Hatta üniversiteden mezun olduktan sonra da...

Sayfayı Paylaş