Kayseri Kültepe'ye nasıl gidilir?

THESECRET

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Kayseri Kültepe'ye nasıl gidilir?
kayseri kültepeye nasıl gidilir,kültepe nerdedir,kültepede ne yenir ne içilir,kültepede gezilcek turistik yerler nereleridir,kültepede kalınacak yerler

Kayseri'de bulunan önemli tarihi noktalardan bir tanesi, Kültepe'dir. Bir zamanlar Anadolu'nun önemli ticaret merkezlerinden biri olan bu eski bölgenin tarihi, Eski Tunç Çağı'na (M.Ö. 3000-2000) kadar uzanmaktadır. Anadolu'da ticari hayatı elinde tutan Asurlular tarafından Karum olarak anılan Kültepe, Anadolu'nun en eski uluslararası ticaret merkezlerinden birisidir.

Kültepe'nin en büyük özelliklerinden biri ise, Anadolu'daki ilk yazılı kaynakların burada bulunması ve Asur kolonilerinin ticareti hakkında bilgiler veren önemli yazılı kaynaklara buradan ulaşılmasıdır. ''Kapadokya Tabletleri'' olarak bilinen pişmiş toprak içerisinde yer alan yaklaşık 25 bin adet özel ve ticari mektup, Asur lehçesiyle ve çivi yazısıyla yazılan kil tabletleri oluşturmaktadır. Halen kazı çalışmalarının devam ettiği Kültepe'deki bir çok eser, Kayseri Arkeoloji Müzesi ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmektedir.

Kültepe Tarihi

Eski adı Kaniş yada Neşa olarak anılan Kültepe, bereketli bir ovanın ortasında yer almaktadır. Doğal yolların kesişim noktası olan bölge, hem doğanın sağladığı avantaj hem de ticaret yolu olması nedeniyle önemini arttırmıştır. Anadolu-Suriye-Mezopotamya arasında ticaret ve kültür merkezi işlevi gören Kültepe, iki ayrı kısımdan oluşmaktadır.

Kaniş/Tepe/Höyük

Çevresinde bulunan ovadan yaklaşık 21 metre yükseklikte yer alan ve 550x500 metre çapında olan kısım, Kaniş olarak adlandırılmaktadır. Anadolu höyüklerin en büyüklerinden bir tanesi olan Kaniş'te 1893 yılında başlayan ve 1925 yılına kadar çeşitli aralıklarla devam eden sistemsiz kazılar ve köylüler tarafından toprağın gübre olarak kullanılması; bölgenin çok fazla tahrip olmasına neden olmuştur.

Karum/Aşağı Şehir

Asurluların Karum olarak adlandırdığı Aşağı Şehir, Kaniş'i çevreleyen yerdir. Karum'un bazı kesimlerindeki yerleşim katlarının yüksekliği, ova seviyesini 2 metre kadar aşmaktadır. Yerleşim alanı, Tepe ile beraber 2,5 kilometre uzunluğunda çapa sahiptir.Kayseri Kültepe'ye Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Kültepe Höyüğü, Kayseri şehir merkezine yaklaşık 22 kilometre uzaklıktadır. Özel araç ile Kültepe'ye gitmek için Kayseri-Sivas karayolunun 22.kilometresinde bulunan Karahöyük Köyü tabelasına sapmanız gerekmektedir. Sapaktan sonra kısa bir yolculuk ile kolayca Kültepe'ye ulaşabilirsiniz.

Kültepe Kaniş Karum Kayseri (1).jpg
3.jpg
710976095740c698e868f2e6e3159d0d.jpg
 
Üst