KDV indirimi, mobilyayı coşturdu!

PaSikA

Yeni Üye
Üye
KDV indirimi, mobilyayı coşturdu!
5. ekonomik paket kapsamında mobilyada KDV oranlarının yüzde 8’e inmesiyle, 350 mağazayla hizmet veren mobilya’nın başkenti Modoko’da yüzler gülmeye başladı.

Modoko Yönetim Kurulu Başkanı İ.Etem Özçelik :

KDV indirimi işe yaradı, iki haftada müşterimiz yüzde 35 arttı!

İstanbul’da üretilen yıllık 80 bin konutun mobilya ihtiyacının büyük bölümü karşılayan Modoko’da KDV düzenlemesi sonrası aylık 50 bin olan müşteri sayısı yüzde 35 oranında artış gösterdi.

Modoko Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik’in konuyla ilgili değerlendirmesinde ‘biz bilek gücüyle, kürekleri çekerek, sermayemizden yiyerek gemimizi yüzdürüyorduk. KDV düzenlemesi yelkenlerimizi şişirmek için rüzgar olmuştur. Ayrıca mobilya sektörünün bir bakıma sezonu denilebilecek yaz dönemin gelmesiyle de makinelerimiz çalışmaya başlayacak ve sektörümüz tam yol ileri diyecektir’dedi.

Özçelik, ‘7 milyar dolara ulaşan mobilya pazarında bugün 1.3 milyar doları aşkın ihracat yapıldığını söyledi. Etem Özçelik KDV indiriminin üreticilerin ellerindeki 1,5 milyar TL’ye ulaşan stoklarını eritmesine yardımcı olduğunu, istihdama katkı sağladığını ve kampanyalara rağmen yüzde 35’e varan talep daralmasıyla zor bir dönemden geçen mobilya sektörüne nefes aldırdığını belirtti.

Özçelik 3 aylık bir süre için yapılan KDV indiriminin devamının gelmesi ve kalıcı olması gerektiğini de ifade etti. Özçelik ‘ KDV uygulaması sonrası aylık ortalama 50 bin olan Modoko’ya mobilya almak için gelen müşteri sayımızda yüzde 35 oranında artış tespit ettik. Bunun ileriki günlerde satışlara yansımasını bekliyoruz’dedi.

Etem Özçelik, ‘30 bini aşkın kişinin çalıştığı Modoko'da firmaların işçi çıkarmadığını, KDV düzenlemesinin etkisi gözönünde bulundurularak istihdam konusunda mümkün olduğunca çalışanların lehine uygulamalar yapılması konusunda yönetim olarak kararlı olduklarını söyledi. Başkan Etem Özçelik, krizin başlangıcından bu yana Modoko’da münferit bir kaç olay dışında, mağaza kapatan işyeri olmadığını da sözlerine ekledi.

Geri