1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  KDV indirimi moralleri yerine getiriyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Otomobil ve beyaz eşyadaki ÖTV indiriminin ardından mobilya, bilgisayar ve bilişim sektöründe de KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirileceğinin açıklanması, sektör temsilcilerini sevindirdi.

  Bimeks Genel Müdür Yardımcısı Arif Bayraktar, KDV indiriminin laptop ve masa üstü pc satışlarını yüzde 40 oranında artıracağını söyledi.
  KDV indirimini değerlendiren BİMEKS Genel Müdür Yardımcısı Arif Bayraktar, bilgisayar sektöründe satışların bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 25-30 gerileme içinde olduğunu belirterek, yüzde 10'luk KDV indiriminin sektörü canlandıracağını söyledi.
  Bir önceki ekonomik tedbir paketinde açıklanan ÖTV indiriminin özellikle otomotiv sektörünü oldukça hareketlendirdiğini ifade eden Bayraktar, aynı olumlu etkiyi kendi sektörlerinde de beklediklerini belirtti.
  KDV'nin indirilmesine ilişkin kararın bir an önce Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesini beklediklerini anlatan Bayraktar, ''Gecikme nedeniyle sektöre olumsuz etkisi olabilir. Çünkü insanlar yüzde 10 farkı vermek istemiyorlar ve beklemeye geçiyorlar. BİMEKS olarak biz bunun olumsuz etkisinden kurtulmak için bugün kampanya yaptık. Stoktaki ürünlerimizden şu an hiç KDV almıyoruz'' dedi.
  KDV indiriminin laptop ve masa üstü pc satışlarının yüzde 40 oranında artıracağını tahmin ettiğini ifade eden Bayraktar, ''Bu karar, 2 bin dolarlık bir üründe 200 dolarlık bir avantaj sağlıyor. Bu çok ciddi bir indirim. Sektöre büyük bir hareketlilik getireceğini düşünüyoruz'' diye konuştu.
  MAVİ BİLGİSAYAR GENEL MÜDÜRÜ
  Mavi Bilgisayar Genel Müdürü Hamza Hakan ise sektörde 5-6 aydır yüzde 45'lik bir daralma yaşandığını ifade ederek, KDV indirimi kararının tam zamanında alındığını söyledi.
  Bir çok firmanın satışlarını artırmak için çeşitli kampanyalar düzenlediğini anlatan Hakan, ''Ama bu yüzde 10'luk ekstra KDV indirimi, son 5-6 ayda kaybettiklerimizi bize yeniden kazandıracak'' dedi.
  İndirim kararının uygulamaya geçmesiyle satışlarda ciddi oranda artış beklediklerini ifade eden Hakan, şöyle konuştu:
  ''Böyle bir indirim beklemiyorduk, bizim için de sürpriz oldu. Bu indirim 5 aydır bozuk olan morallerimizi düzeltti. Kampanyalarla ve bu indirimle birlikte 2 ay içinde laptop ve pc satışlarında yüzde 50 artış olacağını tahmin ediyoruz.''
  MOBİLYADA KDV İNDİRİMİ
  Seray Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özkan, mobilyada KDV indiriminin, piyasalardaki durgunluğu açacağını, işçi çıkarmaların ve işletmelerinin kapanmasının önüne geçeceğini vurguladı.
  Destek paketinin avantajlarının sadece yüzde 10'luk KDV indirimiyle sınırlı olmayacağını dile getiren Özkan, şöyle konuştu:
  ''Piyasalardaki durgunluğu açacak, işçi çıkarmaların önüne geçecek, işletmelerin kapanmasını önleyecek ve ülkenin her yanına gerçek bir hareketlilik sağlayacak. Bu indirimin kısa bir dönem için geçerli olması kapsıyor olması belki tüketiciyi hareketlendirmesi açısından önemli olabilir. Fakat sektöre hız kazandırması, sektördeki firmaların duran yatırımları tekrar harekete geçirmeleri, yeni yatırımlara karar verilebilmesi ve sektörümüzün önünün açılması, dünyadaki rakiplerimizle boy ölçüşebilmek, kesinlikle kalıcı tedbirler alınıp uygulanabilmesi ile mümkündür.''
  Özkan, alınan indirim kararının uzun vadeli olarak da uygulanabileceğini kaydetti.
   
KDV indirimi moralleri yerine getiriyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. moral istiyorummmm

  moral istiyorummmm

  arkadaşlar 8 ay önce nişanlımdan ayrıldım ve sunda üç aydan beri bı sefgılım var ve bana evlenme teklifi etti :18:ama ben korkuyorum 8 aydan sonra cok erken farkındayım ama onu gercekten cok sevıyorum.mılletın azı torba deyılkı mukelım sımdı bın suru sey dıcekler ben herseye hazırladım kendımı.ne olursa olsun duymamazlıktan gelıcem bu durumda ilgiye şevkate pofpoflanmaya ilhtiyacım var :D :18:
 2. KDV indirimi umut verdi

  KDV indirimi umut verdi

  İnşaat, mobilya ve bilişim sektörlerine yönelik yapılan KDV indirimi sektör temsilcilerine umut oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ve kamuoyunda 5. önlem paketi olarak bilinen pakete göre inşaat sektöründe talebin canlandırılmasına yönelik olarak bina ve bağımsız yerlerin satışından alınan KDV üç ay süreyle yüzde 18'den yüzde 8'e çekildi. Mobilya ve bilişim sektörlerinde de KDV üç...
 3. KDV indirimi yürürlüğe girdi

  KDV indirimi yürürlüğe girdi

  KDV'nin yüzde 18'den, yüzde 8'e indirilmesine dair karar bugün yürürlüğe girdi. Bazı sektörlerdeki mallara uygulanacak KDV'nin yüzde 18'den, yüzde 8'e indirilmesine dair Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bakanlar Kurulu kararıyla, inşaat, mobilya ve bilgisayar gibi ürünlerden alınan KDV, belirli süreyle yüzde 18'den, yüzde 8 oranına...
 4. Reklamcılar da KDV indirimi istiyor

  Reklamcılar da KDV indirimi istiyor

  Açık Hava Reklamcıları Derneği Başkanı Birol Fedai, tüm reklam harcamalarına da belirli süre KDV indirimi uygulanmasını istedi. Fedai, yaptığı yazılı açıklamada, Hükümet'in açıkladığı KDV ve ÖTV indirimlerinin belirli sektörlere ''hareket getirdiğini'' ifade etti. Tüm sektörlerde pazarda malın satışını tetikleyecek en önemli faktörün, ürününün tüketiciye tanıtılması olduğunu dile getiren...
 5. KDV indirimi, mobilyayı coşturdu!

  KDV indirimi, mobilyayı coşturdu!

  5. ekonomik paket kapsamında mobilyada KDV oranlarının yüzde 8’e inmesiyle, 350 mağazayla hizmet veren mobilya’nın başkenti Modoko’da yüzler gülmeye başladı. Modoko Yönetim Kurulu Başkanı İ.Etem Özçelik : KDV indirimi işe yaradı, iki haftada müşterimiz yüzde 35 arttı! İstanbul’da üretilen yıllık 80 bin konutun mobilya ihtiyacının büyük bölümü karşılayan Modoko’da KDV düzenlemesi sonrası...

Sayfayı Paylaş