Kedi Irkları ve Özellikleri

Cevap: Kedi Irkları ve Özellikleri

York Chocolate

york-chocolate-8855.jpg

York Chocolate
Tüm aile bireylerini sever ancak sadece bir kişiyi sahip olarak benimser. Sadece benimsediği bu kişinin kucağına gider ve kendini sevdirir. Genelde sessiz kedilerdir. Ancak bir ortama girerken kendini belli etmek istercesine mırmır benzeri karakteristik bir ses çıkarırlar.

Sahip olarak benimsediği kişinin yanından ayrılmadığı için "uydu kedi" olarakta adlandırılan York Chocolate yabancılara karşı çekingen ve temkinlidir.

İçgüdüleri iyi gelişmiştir, hareketli nesneler ve hareketli oyuncaklardan hoşlanır. Kucak kedisidir ve tüylerinin alt tabakası olmadığından allerjik değildir. Astımı olan insanlarda dahi allerji yapmadığı söylenmektedir.

Şov yapmaktan ve izlenmekten hoşlanır. Ayrıca suya olan ilgisi oldukça fazladır. Kirli veya temiz olduğuna bakmazsızın lavabonun içindeki bulaşık suyuna atlayabilir.

York kedileri tutulmaktan ve kucaklanmaktan oldukça hoşlanan en ideal kucak kedileridir. Yorklar için ağır başlı ve uysal oldukları söylenemez. Ancak zeki, aktif ve sevecen kedilerdir.

Görünüş ve Vücut YapısıNew York şehri ve tüylerinin renginden ismini alan York Chocolate orta boyutlarda ve geniş kedilerdir. Vücut yapısı Siyam'lara benzer ama onlardan daha büyük kemikli ve kaslı bir vücut yapıları vardır. Baş kısmı yuvarlak ve geniştir.

Badem şeklindeki iri gözleri yeşil, ela ve altın renkli olabilir. Vücüdu kıvrak hareketler yapabilecek dercede esnektir. Orta uzunlukta parlak ipeksi tüyleri vardır. Kürkü tek tabakalıdır.

Boyun, omuz ve vücudun yan tarafındaki tüyler daha uzundur. Yeni doğan yavrularda kısa olan tüyler bir kaç ay sonra normal boyutlarına gelir.

Tüy BakımıKürkünün alt tabakası olmadığından taranması Persian gibi diğer uzun tüylü ırklara göre daha kolay taranır. Haftada bir kez önce taranıp daha sonra fırçalanması yeterlidir.

Kökeni
Amerikan orjinli çiftlik kedileri ve Main Coon ırkından köken olan York Chocolate, New York şehrinde 1983 yılında keşfedilmiştir.

Bir dükkan sahibinin, Blackie adındaki çiftlik kedisinin yavrularından Brownie' adlı kahverengi ve Minky adlı uzun siyah tüylü erkek yavrunun daha sonra çiftleşmesiyle doğan ve Cocoa adı verilen yavrunun, kahverengi kürkü ve vücudundaki güzelliği ile beğeni kazanması sonucu keşfedilen bu ırk York şehri ve renklerinden dolayı bu ismi almıştır. Yeni bir ırk olmasına karşın nadir bulunur.

Kimlik Kartı

Karakteri: Yabancılara karşı temkinli ve çekingen; bir kişiyi sahip olarak benimseyen ve onun yanından ayrılmayan; kucaktan hoşlanan; içgüdüleri güçlü; şov yapmaktan ve sudan hoşlanan; zeki; aktif; sevecen
Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.
Rengi: Çikolata rengi; lila; lila-beyaz; beyaz
Tüy Şekli: Kısmen uzun
Çıkış Yeri: A.B.D
Vücut Yapısı: Orta

kedicikler.jpg
23lgw75.jpg
izt15f.jpg
2iaxw0j.jpg
2z4la85.jpg
97tyrp.jpg
ben tam anlamıyla bir kedi ve köpek hastasıyım ellerine sağlık ben de kendimce birşeyler karaladım umarım beğenirsiniz Çok şirinLerr Yaaaw Paylaşmak İstedim
biggrin.gif

Suskunluğum asaletimdir...Her lafa werecek cewabım war...Ama önce lafa bakarım laf mı diye...Sonra söyleyene bakarım adam mı diye...

Kedileri çok severim ama bu Sphynx türü bana çok korkunç geliyor . Fakat görüntüsünün aksine çok uysal bir kediymiş ve sahibine çok bağlıymış.

Sphynx'.png

Geri