Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Kedi tırmığı hastalığı nedir? Tedavisi nelerdir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bu konu;kedi tırmığı hastalığı nedir,kedi tırmığı hastalığının tedavisi varmıdır ,hakkında bilgiler vermektedir

  Ev kedileriyle temas sonucu meydana gelen bir hastalık. Hastalık etkeni kesin olarak gösterilmemiş olmakla beraber, bir virüs olduğu tahmin ediliyor.Hastalık, öldürücü olmayan, bütün vücudu tutan bir hastalıktır. Başağrısı, hafif ateş, lenf bezlerinin iltihabı ve şişmesiyle kendini gösterir.Benim gibi kedi severler aman dikkat edin!Etkili bir tedavi usulü yoktur..  [​IMG]


  Kedi tırmığı hastalığı, kedilerin ısırması, tırmalamasıyla meydana gelen ve lenf düğümlerinin şişmesine sebep olan bir hastalıktır. Başta tüberküloz olmak üzere birçok enfeksiyon hastalığı ve lenfomalarla karıştırılabilen hastalık, 14 yaşından küçük çocuklarda ve özellikle de sonbahar ve kış aylarında daha çok görülür. Hastalığın etkeni kedilerde bulunan Bartonella türü bakterilerdir.


  Hastalık dünyanın tüm ülkelerinde görülmüştür. Amerika’da her yıl 25 bin insanda rastlanmaktadır. Ülkemizde de saptanan hastalık, kedi besleyen kişilerin sayılarının giderek artması dolayısıyla bizde de sık karşılaşılan bir hastalık olma yolundadır.


  Lenf bezlerinde şişme oluyor


  Hastalık kedini ısırdığı veya tırmaladığı yerde günler sonra küçük bir kabarcık ya da şişlik şeklinde başlar ve çoğu zaman bir böcek ısırığı sanılır. Ağrılı olmayan bu şişliklere daha çok bacaklar, kollar ve başta rastlanır. Bu olaydan birkaç hafta sonra ısırılan bölgenin lenf düğümlerinde şişme olur. Büyüklükleri 1-5 santim arasında olan lenf düğümleri daha çok koltuk altı, kasık ve boyun bölgelerindedir. Şişen lenf düğümleri üzerindeki deri kızarabilir ve sıcaktır, bazen içinden iltihap da akabilir. Lenf düğümlerindeki büyüme 2-4 ay kadar devam eder.


  Bazı hastalarda 38 dereceyi geçmeyen ateş, iştahsızlık, halsizlik, baş ve boğaz ağrısı gibi şikâyetler de olabilir. Nadiren karaciğer, dalak ve akciğer gibi iç organlarda da iltihap gelişebilir. Bazen gözde kızarıklığa ve kulak önündeki lenf düğümlerinin büyümesine yol açan küçük bir yara da oluşabilir.


  Nasıl bulaşır?


  Hastalık özellikle yavru kedilerin tırmalama veya ısırması ile bulaşır. Deride bir çizik ya da yara varsa, kedinin yalamasıyla da bulaşma olabilir, çünkü bakteriler kedinin tükürüğünde bulunurlar. Hastalığın insandan insana ve kediden kediye geçmesi mümkün değildir.


  Bakteriler kediden kediye pirelerle taşınır ve kedide herhangi bir hastalık yapmaksızın aylarca kalabilir.


  Bu hastalığı bir kere geçirenlerde genellikle ömür boyu süren bir bağışıklık oluşur.


  Kimler için tehlikeli?


  Kedi tırmığı hastalığı normal insanlar için fazla bir sorun yaratmaz. Şişmiş olan lenf düğümleri birkaç ay içinde kendiliğinden geriler.


  Hastalık, AİDS, diyabet ve kemoterapi gören kanserli hastalarda önemli sorunlara ve hatta ölümlere de neden olabilir.


  Nasıl teşhis edilir?


  Kedi ile temasları olan hastaların klinik bulguları çok tipiktir ve herhangi bir testin uygulanması gerekmez. Ancak, kesin teşhis kanda yapılan IFA testi ile lenf düğümünün biyopsi ile çıkarılması ve patolojik olarak incelenmesi ile mümkündür.


  Tedavisi mümkün


  Hastalık birçok kişide tedavi edilmeden de kendiliğinden iyileşir. Ateşi düşmeyen hastalarda, iç organ tutulumu olanlarda ve lenf düğümlerindeki şişliğin ağrılı olduğu ve bir ay içinde gerilemediği durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanır. Bağışıklığı baskılanmış hastalara da antibiyotik tedavi verilmelidir.


  Kedilerin tedavi edilmeleri gerekmez.
   
  SadmiN bunu beğendi.
Kedi tırmığı hastalığı nedir? Tedavisi nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şeker hastalığı tedavisi nedir

  Şeker hastalığı tedavisi nedir

  şeker hastalığı, belirtileri, tedavisi, nedir, diyeti, nedenleri, testi, belirtileri nelerdir, belirtisi, Günümüz hastalıklarından biri olan şeker hastalığı tedavisi, verilen diyetlere uyulduğu taktirde ve yapılan testlere göre gayet iyi sonuçlar verebilir Melek'lerim. Bir yüz yıl önce şeker hastalığına yakalansaydınız, tıp dünyası henüz insülinden haberdar olmadığı için, saydığımız...
 2. Boğmaca Hastalığı Nedir ? Tedavisi

  Boğmaca Hastalığı Nedir ? Tedavisi

  hastalık, belirtileri, tedavisi, nasıl oluşur, boğmaca hastalığı hakkında bilgiler için buraya... Boğmaca; solunum yollarını tutan, bulaşıcılığı çokfazla olan bir hastalıktır. Etkeni bir çeşit bakteridir ve damlacık yolu ile bulaşır. Erişkinlerde daha hafif seyreden bir solunum yolu hastalığının boğmaca olduğu düşünül­mez ancak çoğunlukla enfeksiyon kaynağı bunlardır. Çocuklara...
 3. Klamidya Hastalığı Nedir ? tedavisi

  Klamidya Hastalığı Nedir ? tedavisi

  klamidya nedir klamidya, nedir, belirtileri, tedavisi, kısırlık, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar. Klamidya Hastalığı Nedir? Etkeni Chlamydia trachomatis olan bu hastalık, klinik açıdan gonoreye çok benzer… Mikrop vücuda girdikten sonra, kadında rahim boynuna erkekte idrar yoluna yerleşir ve bu bölgelerde iltihaplanma yapar. İlk belirtiler genellikle etkenle...
 4. Romatoid Artrit Hastalığı Nedir?Tedavisi Nelerdir?

  Romatoid Artrit Hastalığı Nedir?Tedavisi Nelerdir?

  bu konu;eklem hastalıkları,romatoid nedir tedavisi nelerdir hakkında bilgiler vermektedir Romatoid artrit kronik bir eklem hastalıktır.Bütün organlarda bulunan bağdokusunun iltihaplanmasına bağlı olarak gelişen bu hastalıkta en açık belirtiler eklem düzeyindedir.Eklemleri simetrik bir şekilde tutar. Zamanla eklemlere kalıcı hasarlar verir ve sakatlıklara yol açabilir.Romatoid artrit en...
 5. epilepsi hastalığı tedavisi nedir

  epilepsi hastalığı tedavisi nedir

  epilepsi hastalığı tedavisi nedir

Sayfayı Paylaş