Kedilerde görülen hastalıklar

Uzman SühaN

Administrator
Kedilerde görülen hastalıklar
Evcil hayvanlar ailelerimizin önemli üyeleridir ve hayatımızı bütünleştirirler. Bir kedi ebeveyni olarak, ortak hastalıkların belirtilerini ve semptomlarını tanımak önemlidir.Kendinizi bilgilendirerek kedinizi sağlıklı tutun. Birçok ortak kedi hastalığının uyarı işaretleri ve semptomları hakkında bilgi edinin. Sıklıkla kedileri etkileyen hastalıklar ve diğer tıbbi sıkıntılar hakkında bilgi için okumaya devam edin.

kedi hastalıkları.jpg


Çikolata kediler için zararlımı ?
Kanser

Kanser, hücrelerin kontrolsüz olarak büyüdüğü, çevredeki dokuları istila eden ve vücudun diğer alanlarına yayılmış olabilen bir hastalık sınıfıdır. İnsanlarda olduğu gibi, kediler de çeşitli kanser türleri bulabilir. Hastalık lokalize edilebilir (bir tümör gibi sınırlıdır) veya edilebilir vücuda yayılabilir.

Diyabet

Kedilerdeki diyabet, insülin hormonu eksikliği ya da insüline yetersiz yanıtın neden olduğu karmaşık bir hastalıktır. Bir kedi yedikten sonra, sindirim sistemi, gıdayı, insülin tarafından hücrelerine taşınan glikoz da dahil olmak üzere, gıdayı çeşitli bileşenlere böler. Bir kedi insülin üretmezse veya normal kullanamazsa, kan şekeri seviyeleri yükselir. Sonuç, tedavi edilmediği takdirde bir kedi için birçok karışık sağlık sorununa neden olabilir.

Hipertiroidi

Hipertiroidi , kedi vücudunuzun metabolik hızını arttıran ve böbreklerine, kalbine, karaciğere ve diğer hayati organlara baskı yaparak tiroid hormonlarının aşırı üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde, ölümcül olabilir.
Kedinizin hipertiroidizmi olup olmadığını öğrenmek için veterineri fizik muayene yapacak, büyümüş bezleri kontrol edecek ve kalp atış hızını ve kan basıncını kontrol edecektir. Hastalığa yakalanırsa, ilaç tedavisi, ameliyat ya da radyoaktif iyot tedavisi gibi üç seçeneğiniz vardır


Lösemi

Semptomlar: diyare, deri hastalığı, mesane enfeksiyonu, infertilite. Lösemi beyaz kan hücrelerinin kanseridir . Kedinizin lösemi olup olmadığını belirlemek için , hangi aşamada enfeksiyona bağlı olarak bir virüs testi uygulanacaktır. Ne yazık ki, lösemi kedilerde sıklıkla ölümcüldür.

Kuduz

Semptomlar: ateş, kilo kaybı, hiperaktivite, agresyon, kas spazmları. Kuduz, virüs bulaşmış bir hayvandan bir ısırık veya tükürük ile bulaşan viral bir enfeksiyon olup virüs vücuda girdiğinde kedinizin sinirleri, omurilik ve beynine saldırır ve ölümcül olur. Kuduz, kedi, köpek ve insanlar da dahil olmak üzere tüm memelilerin beyin ve omuriliğini etkileyen viral bir hastalıktır)

saçkıran

Kedilerde nadiren görülmeyen bu bulaşıcı hastalık orta kırmızı halkalarla yamalı, dairesel saç dökülmelerine neden olabilir.

Solucan (kurt)

Kediler, genelde solucanlar olarak anılan bazı bağırsak parazitleri kazanabilir. Bağırsak solucanları çeşitli semptomlara neden olabilir. Bazen kediler enfeksiyondan az sayıda veya hiç enfeksiyon bulgusu göstermezler ve potansiyel olarak ciddi bir sağlık sorunu olmasına rağmen tespit edilemez. Bazı kedi parazit ve solucanları insan sağlığı için de tehlikelidir.

Kedinizi beslediğiniz gıdaların genel sağlığı için son derece önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak yanlış yiyeceklerle beslenmesi, kedi alt üriner sistem hastalığı adı verilen üriner sistem hastalıklarının oluşumuna katkıda bulunabilir. Üriner sistem hastalığı ile idrar yolunda kristaller veya taşlar oluşur ve tahriş, ağrı ve tıkanıklığa neden olabilir.Kediniz bu semptomları gösteriyorsa hasta olabilir:

İdrar yapmada zorluk
Sık idrara çıkma
Idrarda kan
İştah azalması
Normal faaliyetlere enerji ya da ilgi eksikliği

Diğer katkıda bulunan faktörler egzersiz eksikliği veya su alımı azalması olabilir. Magnezyum, fosfor, protein ve kalsiyum bakımından zengin gıdalar taş oluşumuyla bağlantılıdır. İdrar yolu hastalığı için tedavi edilen herhangi bir kedi hastalığa yakalanma riski altındadır.Bu nedenle, hastalığın beslenme yönetimiyle devam etmenin ve tekrarlayan semptomların yakından izlenmesinin önemlidir. Doğru bir teşhis ve tedavi seçenekleri için her zaman veterinerinize danışın
 
Üst