Kedilere yoğurt vermek sakıncalımı ?

Uzman SühaN

Administrator
Kedilere yoğurt vermek sakıncalımı ?
Yoğurt, insanlar için sağlıklı bir besindir. Yoğurt, fermantasyon süreci ile hazırlanan ve yoğurt kültürlerinin ve sütün birleşimi olarak yapılan bir gıda maddesidir . İneklerin sütü, bu işlem için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu besin bileşenlerinin ihtivası sindirim sistemine oldukça faydalı B6 ve B12 proteinler, kalsiyum ve vitamin içermektedir. Yoğurdun bulunan çeşitleri vardır ve bunlardaki yağ yüzdesine bağlı olarak; düşük yağ, yağsız ve diğer çeşitleri satın alabilirsiniz. Görüldüğü üzere yoğurt çok sağlıklı bir besin. İnsanların sağlığı üzerine sayısız faydaya sahip. Peki ya kediler için yoğurt tüketmek güvenlimidir ? Bu sorunun cevabını makalemizin devamında bulabilirsiniz.


kediler yoğurt yermi.jpg


Yoğurt, üç temel besin , yani potasyum, kalsiyum ve magnezyumdan oluşur. Potasyum , vücuttaki sıvı dengesini kontrol etmeye yardımcı olur . Ayrıca, enzim aktivitelerini kontrol etmede ve kedilerin kaslarını ve sinirlerini güçlendirmede yardımcı olur.Kalsiyum, kemiklerin güçlenmesine ve kas yapımında çok yardımcı olur . Magnezyum , bir kedide vitaminler, proteinler, potasyum ve fosfor gibi çeşitli elementleri emme konusunda hayati bir rol oynuyor . Bu nedenle, bir kedinin diyetinde yoğurtun gerçekten gerekli olmadığını biliyoruz, ancak bazı avantajları varsa, bir süre arada bir dahil etmek iyi bir fikir olabilir.Yoğurttaki bazı probiyotikler, aslında kedinizin bağışıklık sisteminin gücünü artırabilir.

Yoğurt, kedinize sağlıklı kemiklerin ve kasların gelişimine katkıda bulunan kalsiyum sağlar.

Yogurt, kediniz ishal geçirirken kedinizin midesini sakinleştirir. Ana yemekten önce kedinize bir kaşık yoğurt verin.

Yoğurt doğasında probiyotiktir, bu nedenle gazdan, ishalden ve ayrıca kramplardan kedinizi korur.

Aynı zamanda sindirim sisteminin yatıştırılmasına ve midede oluşan hazımsızlıktan kurtulmasına yardımcı olur.

Tatlandırılmış yoğurt şeker içerebilir buda kedinizin zararına olur.

Yoğurtta bulunan aktif kültürler, kedinin ağzında sıvı akışının korunmasına yardımcı olur.

Yoğurttaki flora, diş eti enfeksiyonları nın önlenmesinde ve dişlerin sağlıklı kalmasında yardımcı olur.


Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları gibi diş problemleri kedilerde sık görülür ve bunlardan kaçınmak gerekir. Bu diş hastalıklarını önlemek için başka sorunlardan kaçınmak çok önemlidir.kedi yoğurt yermi.jpg
Kediniz bir enfeksiyon için tedavi altındaysa ve antibiyotik tedavisiyse, kötü bakterilerle birlikte iyi bakterileri öldürebilir. Sade doğal yoğurt, probiyotiklerinden dolayı gerekli olan bu iyi bakterileri bağırsaklara geri yükleyecektir. Yoğurtta bulunan zengin probiyotik ve canlı kültürler kedinin genel sağlığında yararlıdır. Bakteriler flora gelişimine yardımcı olur. Kedilerin bağırsaklarında bulunan doğal bakteriler, kedilerin hastalanmalarını önleyen bağışıklık sistemini güçlendirdiği için önemlidir. Kedi vücut kompozisyonunu doğru bir şekilde anlamak, sağlıklı bir yemek atıştırması için gereklidir. Minimum miktarda sade yoğurdun kedilere dikkatli bir şekilde verilmesi önemlidir.Şeker içerdiği için aromalı yoğurt kediye zararlıdır. Kedi bünyesinde şekeri sindirebilen ve parçalanabilen amilaz enzimleri yoktur. Kediler yoğurt yiyebilir mi? Evet fakat doğal katkısız yoğurt vermelisiniz. Yalnız unutulmamalıdır ki kedinizin yoğurda karşı allerjisi de olabilir. İlk defa yoğurt verecekseniz kedinizi yakın dan inceleyin.Bu nedenle, reaksiyonu test etmek için onları az miktarda beslemeniz önemlidir. Kedinizde kusma ishal gibi septomlar olursa yoğurt vermeyin.Çoğu veteriner hekim, kedilerin sade ve şekersiz yoğurtlarla beslenmesinin, tüm gerekli ve doğal besin maddelerini içerdiğinden kedinin sağlığı için uygun olduğunu belirtiyor.Yoğurt, değerli besin kompozisyonuna sahip aktif ve canlı bakterilerle doludur. Sade ve şekersiz yoğurt, kedinin kemiklerinin güçlenmesinde ve güçlü kasların oluşmasında güçlü olan zengin bir kalsiyum kaynağıdır .

Yoğurt sütten farklıdır, çünkü laktoz fermantasyon sırasında zaten parçalanmıştır. Zaten parçalanmış olduğu için, kedinin sindirim sistemi onu sindirmek için çalışmak zorunda değildir. Ancak kediler yine de şekeri parçalayamazlar; bu nedenle kedinize doğal şekersiz yoğurt verin. Düz yoğurt, probiyotiklerin zengin ve güçlü bir kaynağıdır ve özellikle kedi ishalden muzdarip olduğunda kedinin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Doğal olarak, antibiyotikler, vücutta hem kötü hem de iyi bakterileri öldüren bir madde olarak bilinirler. Yoğurtlarda bulunan aktif bakteriler iyi bakterilerin vücudun bağırsak yoluna geri kazandırılması, güçlendirilmesi, iyileştirilmesi ve korunması için yararlıdır.

Yoğurttan çok sayıda faydaya rağmen, yoğurt yemenin bazı dezavantajları vardır. Aynı zararlı etkilerin bazıları şöyledir: Bazı kediler yoğurda karşı allerjik reaksiyon gösterebilir. Kedinize ilk defa yoğurt verecekseniz çok az yedirin.Ayrıca, kedinize yoğurt yedirmeden önce mutlaka veterinere danışın.Bazen az miktarda yoğurt bile kedilerde kusma ve ishale neden olabilir buda kedinizde dehidarisyona yol açabilir. Sade yoğurt kedilere faydalı olsa da, aromalı yoğurt kedilerin sağlığına zarar verebilir. Aromalı yoğurt, çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir ve aynı zamanda kedilerin sindirim sistemini de rahatsız edebilir.
 

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Yoğurt protein ve kalsiyum açısından zengindir ve büyük bir probiyotik kaynağıdır. Yoğurt, bir kediyi beslemek için en güvenli süt ürünüdür. Aktif bakteri kültürlerinden dolayı kediler için sağlıklı kabul edilir. Yoğurtta bulunan bakteri kültürleri, kedinizin bağışıklık sistemini artırabilir ve etkili sindirimi sağlayabilir. Bakteri kültürleri bir kedinin bağırsak florası ve midesine yardımcı olur ve daha sağlıklı bağırsak hareketi sağlar . Kediniz ishalden muzdarip ise, ana yemeklerden önce biraz yoğurt yedirebilirsiniz.
 
Üst