1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Kedim yılışıkla tanışın teyzeleri(Kedi ve köpeklerde kas eklem hasarları)

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bu konu;kedi bakımı,kedi hastalıkları hakkında bilgiler vermektedir


  Hayvanları çok seviyorum.Yalnız biraz tiksinme huyum var hani böyle tüyü bulaşır,hastalık kaparım korkusu var.Daha önce hayvanlardan ötürü kistim olmuştu.Ayrıca da kedi ve köpeğe karşı alerjim var.O yüzden genellikle eldivenle severim .Daha önce tayin olduğumuz yerde tam 8 tane kedimiz vardı:)(melekler mekanında onlarında resmi mevcut)Çok eğlenceliler ya.Sizden istedikleri sadece sevgi ve ilgi..Yeni atandığımız yerde bir tane kedi ,bahçedeyken aniden yanıma gelip sırnaşmaya başladı:) Sürekli beni takip ediyor.O yüzden adını yılışık koydum :D:D acayip sevimli.Eşimin görevli olduğu daireye gidip salına salına ortalıkta geziniyor.Artık kim ne yaptıysa hayvanın ayağını incitmişler.Veterinerimiz,izinde olduğu için baktıramadık.Garibim gelmiş bu gün en son kata o problemli ayağıyla uzanmış kapımın önüne:)dayanamadım sizler için resmini çektim ..İnşallah yarın sabah veterinerimiz gelince onu tedaviye alıcak..Onun ayağındaki problemden yola çıkarak kedilerin sağlığıyla ilgili,kedi ve köpeklerle ilgili kas eklem hastalıkları konusuna da değinmek istedim


  İşte kedim yılışık:)


  < Konu Resmi..>  Evcil hayvanların kırık,çıkık,burkulma ve incinmeleri modern yaşam koşullarında sık görülmektedir.Trafik kazalarındaki travmalar,yüksek katlı apartmanlardan,damlardan düşmeler,sadizim amaçlı sopayla vurma,tekmelemeler sebep olarak sayılabilir.Bu da evcil hayvanlarımızda topallama,yürüyememe,acı çekmeleri ve yaşamsal fonksiyonlarında aksamalara yol açar.Kalıcı yada geçici rahatsızlıklar oluşur.Veteriner kliğine götürülmeden önce acil olarak neler yapılabilir.


  BURKULMALAR VE İNCİNMELER:

  Burkulma, bağ (kemikleri kemiklere veya kemikleri kaslara bağlayan doku) içeren bir hasardır. İncinme ise kasta meydana gelen hasardır.


  Nedenleri

  1-Aşırı zorlama .( Aşırı çaba sarf etme)

  2-Tökezleme veya düşme.

  3-Sert oyun.

  Belirtileri:

  1-Şişme.

  2-Topallama. (Uzuvla ta olarak yere basamama veya uzva daha az ağırlık yükleme.)

  3-Bölgeye dokunulduğunda ağrı , duyarlılık.

  UYARI: Bütün hayvanlar doğuştan atlet değildir. Veteriner hekiminize danıştıktan sonra, hayvanınızın hoşlanacağı aktiviteler bulun ve yavaşça bir egzersiz programına başlayın.

  İlkyardım:
  1-Günde 3 veya 4 kere, her defasında 5 ila 15 dakika kadar, zarar görmüş bölgeye soğuk basınç (buz kütlesi veya kimyasal soğuk kütle) ya da ılık basınç uygulayın. Bir uygulamada ılık diğer uygulamada soğuk basınç kullanarak, soğuk e ılık basınç arasında değişim yapın. Basınçlara ve deri arasına bir havlu yerleştirin.

  2-Egzersizi kısıtlayın. Hayvanı küçük kapalı bir yerde tutun. Sadece dışkı ve idrar yapacağı zaman kayışı takılı olarak yürütün.
  24 saat içinde herhangi bir gelişme olmazsa veya hasar daha da kötüleşirse, bir veteriner hekime götürün. Kırık veya bağ yırtılması olup olmadığından emin olmak için bir röntgen filmini çekilmesi gerekecektir. Veteriner hekiminizin yazmadığı sürece, hayvanınıza asla reçetesiz olarak satılan ağrı kesiciler vermeyin. Zehirli olabilirler,ağrıyı giderelim derken mide problemleri yaşayabilirsiniz.  KIRIKLAR:

  Kırıkların hazırlayıcı sebeplerinde bir takım kemik hastalıkları(osteomalasi,raşitizm),beslenme yetersizliği(yeterince kalsiyum alamama ) ve yeterince yavrunun güneş ışınlarından yararlanamaması.Kırıklar, kemikteki kırılmalardır. Tekil olarak yani kemiğin bir kısmında görülebilir veya kemikte ya da birden fazla kemik çok kısımlı kırılmalar olabilir. Kırıkların düz(pürüzsüz), temiz yüzeylere olabildiği gibi kıymıklar ve kırık parçalarda bulunabilir.

  Kırıklar, ciddiyet açısından aşağıdakilere bağlı olarak değerlendirilir:

  —Kırığın yeri.

  —Temiz bir kırık olup olmadığı .(Küçük parçalar ya da kıymıklar bulunabilir.)

  —Kırığın bir açıda veya düz olup olmadığı.

  —Bir eklemin dahil olup olmadığı.

  —Yavruların durumunda, kemiğin gelişim bölgelerinin etkilenip etkilenmediği.

  —Kırık bölgesinin kapalı veya açık (kemiğin deriye saplanıp kalması) olup olmadığı.

  Nedenleri:
  —Travma (araba kazası veya yüksekten düşme gibi.)
  —Sert oyun.
  —Köpek ya da kedi kavgası.
  —Hayvanı kötüye kullanma.
  —Kemik hastalığı.

  Belirtileri:
  —Şişme
  —Şekilsizlik (uzvun bir kısmı anormal olarak konumlanmış gibi görünür.)
  —Aksama (uzvun tüm kuvvetini vermeme.)
  —Olası morarma (kılın altından görülmesi zor olabilen.)
  —Kemiğin parçasının deriye saplanıp kalması.

  İlk yardım:
  1-Hayvanı mümkün olduğunca sessiz ve sakin tutun.

  2-Eğer kemiğin bir parçası kırık bölgesinden dışarı çıkıyorsa:
  — Bölgeyi su ile veya tuzlu su ile(1 litreye yakın ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyin.) yıkayın.
  — Açık kırık bölgesini birkaç santim geçecek şekilde uzatarak, yaranın üzerine gevşek bir şekilde bir sargı yerleştirin. Tercihen yapışmayan pet (bandaj) ya da sargı bezi süngeri gibi steril sargı kullanın; veya temiz bir bez parçası kullanın.
  —Sargıyı bant ile sarın. Açık bölgeyi birkaç santim geçecek şekilde bandı uzatın. Kemiklere zarar vermediğinizden veya sargıyı çok sıkı sarmadığınızda emin olun.

  3-Hayvanı bir kutu ve taşıyıcı veya bir kafese taşıyamıyorsanız o halde hayvanı tamamen sabit tutun, kırık bölgeyi, kırık tahtası ile bağlamayı deneyebilirsiniz. Kırık tahtaları, daha fazla hasarı önlemek amacıyla kırığı hareketsiz tutmak için kullanılır. Ancak yanlış yerleştirilmiş bir kırık tahtası yarardan çok zarar getirebilir. Kırığı doğru bir şekilde hareketsizleştirmek için, kırık bölgesinin üstündeki ve altındaki eklemlerle kırık tahtasına dahil edilmelidir
  —Üçüncü basamakta anlatıldığı gibi bölgeyi yıkayıp sardıktan sonra, uzvu bulduğunuz pozisyonda kırık tahtasıyla bağlayın.
  —Kırılmış uzvun her iki yanı boyunca sert bir yapı yerleştirin. Rulo haline getirilmiş gazete, çubuklar, dil baskıları veya kalemler (kediler ve küçük köpekler için) kullanabilirsiniz.
  —Kırık tahtasını, tahtayı ve uzvu çevreleyen, çok kısımlı bölgelerde yerleştirilmiş bant ile veya çok kısımlı noktalarda uzuv ve kırık tahtası etrafında bağlanmış ve sarılmış bez şeritleri ile yerinde tutun.
  —Eğer sert bir madde yoksa yaralı olmayan bacak kırık tahtası görevi görebilir. Kırık ve kırık olmayan bacakları yapıştırın veya bağlayın ve mümkünse ikisini arasına ince bir katman pamuk ya da bez yerleştirin. Dolaşımı kesecek kadar çık sıkı bağlamadığınızdan emin olun. Bunu anlayabilmek için şerit veya kumaş ile uzuv arasına her zaman iki parmağınızı yerleştirebildiğinizden emin olun. (yani iki parmağınızı şerit ile uzuv arasına yerleştirerek çok sıkı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.)
  —Küçük köpek ya da kediyi, küçük bir taşıyıcıya ya da kutuya yerleştirin.
  —Kalça veya omuz kırıksa, hayvanı tahta üzerinde(ya da diğer sert bir yapı) kutu veya taşıyıcıda mümkün olduğunda hareketsiz tutarak hayvanın derhal bir hayvan hastanesine götürün
  NOT: Bir uzvu kırık tahtası ile yanlış bir şekilde bağlamak, kırığı daha da kötüleştirebilir. Uzvu kırık tahtası ile bağlama konusunda emin değilseniz, hayvanı bir kutuda veya taşıyıcıda, ya da hayvanı en az hareket ettirecek şekilde taşımak daha iyidir. Hayvan çok direniyorsa veya hayvanı hareketsizleştiremiyorsanız hemen bir hayvan hastanesine götürün.

  Kemiklerin dayanıklılığını artırmak için güneş ışınlarından yararlanma , yoğurt gibi kalsiyum içeren yiyeceklerin verilmesi önemlidir.

  KEMİĞİN EKLEMDEN ÇIKMASI(ÇIKIK)

  Çıkığa uğrayabilecek en bilinen iki eklem dirsek ve kalçadır.
  Nedenleri:
  1-Travma.
  2-Düşme.
  3-İri yapılı köpekler predispoze oluşu.(kangal,golden gibi)

  Belirtileri:
  —Dirsek:
  1-Dirsek bükülmesi.
  2-Vücuttan uzak veya vücuda doğru pozisyon almış alt bacak.
  3-Bölgeye dokunduğunuzda hayvanın acı hissetmesi.
  4-Ayak yere ulaşmaz.
  —Kalça:
  1-Belgeye dokunduğunuzda hayvanın acı hissetmesi.
  2-Yerinden çıkmış arka bacak diğerinden daha kısa veya daha uzun.
  3- Hayvan ayakta durduğunda, yerinden çıkmış olan bacaktaki ayak yere ulaşmaz.

  İlk yardım:
  1-Şok olup olmadığını kontrol edin.
  2-Dirsek çıkığı durumunda, uzvu bulduğunuz pozisyonda kırık tahtası ile bağlayabilirsiniz. Ancak hayvanın hareketsizleştiremiyorsanız derhal bir veteriner kliniğine götürün.
  3-Hayvanı mümkün olduğunca çabuk hayvan hastanesine götürün. Hayvanı, veteriner kliniğine ne kadar erken götürürseniz kemiğin cerrahi müdahaleye gerek kalmadan ekleme yeniden yerleştirilme şansı o kadar çok olur.

  İ.SERDAR SAYAR


   
  karakuzu bunu beğendi.
Kedim yılışıkla tanışın teyzeleri(Kedi ve köpeklerde kas eklem hasarları) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kedİ Ve KÖpeklerde Beslenme YanliŞlari

  Kedİ Ve KÖpeklerde Beslenme YanliŞlari

  Kedi ve köpeklerde gözlenen enerji fazlalığı,yetersiz beslenme yada diğer nedenlerden kaynaklanan sağlık problemleri,pratik olarak 4 ana başlıkta toplanabilir. Enerji fazlalığı: Büyük ırklardan German Shepherd(Alman çoban köpeği),St.Bernard,Alman Doggie köpeklerinin büyüme devrelerinde yüksek enerji alınması sonucunda ''Osteochondros Sendromu''ortaya çıkar.Bu durum,geri dönüşümsüz olarak...
 2. Kedi ve Köpeklere İlkyardım

  Kedi ve Köpeklere İlkyardım

  İLK YARDIM Her ne kadar siz köpek ve kedinize sevecen bir şekilde baksanız da , kazalar her zaman olabilir Soğuk kanlı olmaya hızlı davranmaya , mantıklı olmaya özen gösteriniz, ve onu mümkün olduğu kadar çabuk bir Veteriner Hekime ulaştırmaya çalışınız Onun ofisinde olduğundan emin olmak için ve acil bir vakanın yolda olduğunu bildirmek için ,önceden telefonla arayınızİlk anda ne yapılması...
 3. Kedi ve Köpeklerde Diş Sağlığı

  Kedi ve Köpeklerde Diş Sağlığı

  kedi dişleri kedilerin dişleri kedilerde diş eti hastalıkları kedi diş sağlığı kedilerde çürümesi Kedi ve Köpeğinizde Diş Sağlığı DİŞ BAKIMI Köpek ve kedinizin genel sağlık durumunun önemli bir kısmı, ve hayvan sahipleri tarafından genellikle unutulan husus da diş bakımıdır Düzenli Veteriner Hekim kontrolleri diş muayenelerini de kapsamalıdır 4 Yaşın üstündeki kedi ve köpeklerin periodontal...
 4. Kedilerde ve Köpeklerde Ağız Tümöral Oluşumlar

  Kedilerde ve Köpeklerde Ağız Tümöral Oluşumlar

  Kedi ve köpeklerde ağız boşluğunda iyi ve kötü huylu olabilen tümöral oluşumlara sıkça rastlanılmaktadır. özellikle kötü huylu tümörlerin tüm vücutta genellemesi yapıldığında ağız ve yutak bölgesinde yer alan kötü huylu tümörler dördüncü sırada yer almaktadır. Böyle olmakla beraber hem kedilerde hemde köpeklerde şekillenen ağız içi tümörlerinin yaklaşık olarak % 5 lik bir kısmı kötü...
 5. Kediler ve Köpekler Müzikten Hoşlanır mı??

  Kediler ve Köpekler Müzikten Hoşlanır mı??

  kedilerin hoşlandığı şeyler sad cat köpeklerin hoşlandığı şeyler Evcil hayvanların yüksek sesten rahatsız olduklarına şahit olmuşsunuzdur.Mesela ben kedimi yıkardım ama bir türlü onu saç kurutma makinaıyla kurutmama izin vermezdi.Saatlerce yalanarak kendini kuruturdu :)Kış günlerinde bile.Nedeni tabi ki krutma makinasından çıkan yüksek ses. Ama bazı sesler var ki tam tersi etki yapıyor...

Sayfayı Paylaş