1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Kedinizin Rahatı İçin Neler Yapabilirsiniz?

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Kedi'nin Rahatı İçin Gerekenler Kedinin bir avcı olduğu unutulmamalıdır. Her avcı hayatını gerginlik ve fazla hareketlilik ile geçtiği için uzun dönemli dinlenme sürelerine ihtiyaç duyar. Dinlenme süresinin vucut bakımı, oyunlar ve sevgi gösterileri gibi bölümleri vardır. Bunlar tabii ki yararlıdır. Başarılı bir av, yüksek efor ve ona yetecek enerji gerektirmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda kedilerin temizlik ve dinlenmek için aralıklı olarak günde toplam 9 saate yakın zaman hacadığı öğrenilmiştir. Bir 9 saat de uyku için gereklidir.

  Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için tabii ki bir gözlem yerine gerek vardır. Bu yer biraz yüksekte olmalıdır. Çünkü kediler bulundukları yerden hertarafı görmek isterler. Gözlem yerini kediniz seçeçektir. Bu yeri sahiplenerek diğer hayvanlara ve hatta size karşı koruyacaktır.

  Uyku yeri
  Aralıklı olsa bile kediler günde 9 saat uyurlar ve bu nedenle bir uyku yerine ihtiyaçları vardır. Bir seçim yapmadan önce kedilerin de mağara hayvanları olduklarını ve kapalı yerleri tercih ettiklerini unutmayınız.

  Bunlar;

  - İçinde yumuşak bir taban olan bir karton kutu - Yuvarlak bir sepet
  olabilir. Ev - Bahçe ayrımı gibi kedilerde bu yeri birinci bölgeleri yani kendi evleri olarak benimserler.

  Önemli !

  Kedinizin yuvasının zeminine koyduğunuz yumuşak malzeme kolayca çıkartılabilir olmalıdır. İçerisinde pire yuvaları oluşmaması için sık sık yıkanması gereklidir.

  Kediler köpekler gibi yemeklerini çabuk yemeyi sevmezler. Doğada avlarını iyi korunmuş bir bölgeye götürerek yavaş yavaş yerler. Dairede de yemek odasına (yemek kaplarının durduğu yer.) ihtiyaçları vardır.
  Yemek kabı asla banyoya ya da tuvalete konulmamalıdır.
  Kedinin yemek odası olarak belirleyecegi bölgenin biraz korunmuş görünmesi ve kedi tarafından sevilmesi gereklidir. Ve bu yeri bulabilmek için birçok deneme yapmanız gereklidir. Sonunda kediniz size nereyi beğendiğini rahat tavırlarıyla belirtecektir. Eğer birden fazla kediniz varsa her kedi için ayrı yemek ve su kabı koymalısınız.

  Tuvalet

  Sağlıklı kediler temizdir. Ve mutlaka bir tuvalete ihtiyaçları vardır. Tuvalet yeri yemek yediği yerin yakınında olmamalıdır. Plastik bir kabın içerisine kum koyarak bu sorunu halledebilirsiniz. Kum yerine kağıt kullanmak daha pratiktir. Çünkü temizlemesi kolaydır, kum gibi koku yapmaz. Fakat kedinizin buna alışması zaman alabilir. Kedinizi ön ayaklarını tuvaletini yapacagi yere sürterseniz kediniz tuvaletini yapacagı yeri daha kolay öğrenir. Birden fazla kedi aynı tuvaleti kullanabilir. Kendinizi kedinize para harcayarak saydıramazsınız. ​   
Kedinizin Rahatı İçin Neler Yapabilirsiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 1 dakika içinde Neler Yapabiliriz...

  1 dakika içinde Neler Yapabiliriz...

  -1 dakikada 5 defa Fatiha suresini seri bir şekilde okuyabilirsin.Fatiha suresini bir defa okumak 1400 sevaptır.5 defa okununca bir dakikada 7000 sevap elde edebilirsin. 2- 1 dakikada on defa ihlas suresini okuyabilirsin 10 defa ihlas suresi 3 kuran hatmine bedel sevap kazandırır .Hergün bir dakikanı ihlas suresine ayırsan ayda 300 defa senede 3600 defa ihlas okumuş olursun.Bu da 1200 hatme...
 2. yüz güzelliği için ne yapabilirim

  yüz güzelliği için ne yapabilirim

  doğal yüz güzelliği için ne yapabilirim doğal öneriler
 3. Çocuğumun öksürüğü için ne yapabilirim

  Çocuğumun öksürüğü için ne yapabilirim

  Merhabalar. Çocuğum bir süredir öksürüyor ve içtiği ilaçların da pek bir faydasını göremedik.Acaba öksürüğü için yapabileceğim ne var? Tecrübeli anneler yardım edin lütfen..
 4. bel çevremdeki yağlanma için ne yapabilirim

  bel çevremdeki yağlanma için ne yapabilirim

  Merhaba, ben çok fazla kilolu değilim ancak yağlar bel çevremde birikiyor.Acaba bel çevresi yağlanması için neler yapabilirim?
 5. Göz Altı Morlukları İçin Evde Ne Yapabilirim?

  Göz Altı Morlukları İçin Evde Ne Yapabilirim?

  göz altı morlukları için, göz altı morlukları nasıl geçer,göz altı morlukları nasıl giderilir,bitkisel yolla göz altı morluklarını giderme,evde göz altı morluklarını nasıl geçiririm,göz altı morlukları hakkında bilgiler, Yorgunluğun en büyük habercisidir gözaltı morlukları ve şişlikleri. Düzensiz yaşam, uyku süresi, beslenme alışkanlıkları, stres yorgunluk fazla tuz tüketimi gibi durumlar...

Sayfayı Paylaş