1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Keklik otu

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  keklikotu keklik otu keklik otu, nedir, faydaları  Keklik diyince aklıma "kekliği düz ovada avlarlar" türküsü geldi :D:D:D:D Herneyse işte türküyü mırıldanmam da kafidir, bu arada bilgilerini de yazmayı unutmayayım bari :D:D:D:D Öhöm öhömm diyor ve konuya geri dönüyorum:) İşte huzurlarınızda keklik otu ve faydaları Melek'ler:)

  < Konu Resmi..>  Bitki familyası

  Ballıbabagiller (nane familyası)
  Botanik sinonimi  Origanum cinsinin birçok türü Akdeniz kökenlidir, hepsi baharat olarak satılır. İklim, mevsim ve toprağın esansiyel yağ kompozisyonu üzerindeki etkisi muhtelif türler arasındaki farktan daha büyüktür.

  En önemli türler O. vulgare - karakekik - (tüm Avrupa), O. onites - İzmir kekiği - (Yunanistan, Anadolu) ve O. heracleoticum - İstanbul kekiği - (İtalya, Balkan yarımadası, Batı Asya)
  Kullanılan kısmı

  Yaprakları kullanılır. Kurutulmuş bitki genelde tazesinden daha çeşnilidir.
  Duyusal Özelliği

  Hoş kokulu, hafif ve biraz acıdır. Keskinliği çeşitlilik gösterir: İyi kalitede olanı çok kuvvetli olup neredeyse dili uyuşturur, ama soğuk iklime uyum sağlamış türevleri genellikle tatsızdır.
  Temel bileşenleri

  İçeriğindeki esansiyel yağ (max. %4) değişen miktarlarda karvakrol ve timol adlı iki fenol içerebilir; ayrıca bir grup monoterpen hidrokarbonları (limonen, terpinen, osimen, caryofilen, β-bisabolen and p-simen) ve monoterpen alkolleri (linalool, 4-terpinol) ihtiva eder.

  Çiçek açmış keklikotu
  Kullanımı

  Keklikotu domates soslarına, kızartılmış sebzelere ve ızgara etlerde kullanıldığı İtalyan mutfağının olmazsa olmazıdır. Fesleğenle birlikte İtalyan yemeklerinin karakterini oluşturur.

  En fazla kullanıldığı yemek pizzadır. Pizza ekmeği muhtemelen Güney İtalya'da yüzyıllardır yeniyordu; anlatılan bir efsaneye göre pizza 1889'da Kral Umberto ve karısı Margherita Napoli'de kaldıkları sırada ortaya çıktı. O zamanki pizzalar domates salçalısıyla çeşnilendirilmiş ekmekten ibaret olup fakir kitleler için popüler bir yiyecekti. Kraliçeyi onurlandırmak için yerli bir fırıncı daha zengin bir pizza tasarladı; kırmızı domates salçasına ek olarak beyaz mozzarella peyniri ve yeşil fesleğen yaprakları koydu, böylece İtalyan bayrağının renklerini yansıttı. Günümüz pizzası fesleğenden çok keklikotuna dayanır ve başka çeşit malzemeler de içerir.

  Keklikotu salamura zeytin ve kapari veya yabani kereviz yapraklarıyla iyi uyum sağlar; diğer çoğu İtalyan otundan farklı olarak Güney İtalya'da popüler olduğu gibi, sıcak ve baharatlı yiyeceklerle bile uyum sağlar. Diğer Akdeniz mutfaklarında daha az kullanılır fakat, İspanyol, Fransız ve Yunan mutfaklar için de oldukça önemlidir.

  Keklikotu, Akdeniz bölgesi dışında İtalyan göçmenlerin haricinde çok az kullanılır. Meksika keklikotunun çok benzer ama daha kuvvetli tadı sadece anavatanı olan Meksika'da değil; sık sık chili con carne (yakan biber ve bazen fasulyeyle pişirilmiş et) veya diğer Meksika ilhamlı yemeklerde çeşni olarak kullanıldığı ABD'nin güneyinde de popülerdir. Bu maksat için genellikle birkaç çeşit yakan biber ve biber, kurutulmuş sarımsak veya soğan ve kimyonla karıştırılır.


   
Keklik otu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Otuz

  Otuz

  Hayırlı şeylerin olacağına veya olacak şeylerin otuz günde olacağına işaret eder.
 2. Ot

  Ot

  İyilik ve hayra; ot toplamak ya da yemek fakir için zenginliğe, zengin kimse için malın artmasına, dünyayı terk eden kimsenin yeniden dünyaya meyledip fitneye düşmeye; Avucu içinde ot bittiğini göremek, hanımı ile başkanısın ilişkisine tanıklık etmeye, EElinin dışında ot bittiğini görmek vefat etmeye, Bina ve mescid gibi yerlerin dışında ot bittiğini görmek, evlenmek suretiyle aile çevresinin...
 3. Kıraç - Keklik

  Kıraç - Keklik

  Keklik gibi kanadımı süzmedim Murad alıp doya doya gezmedim Bu kara yazıyı kendim yazmadım Anlıma yazılmış bu kara yazı Kader böyle imiş ağlarım bazı Gülüm ey, sebebim ey Geceleri uyku girmez gözüme Zalım yastık diken olur yüzüme Uyma dedim uydun eller sözüne Anlıma yazılmış bu kara yazı Kader böyle imiş ağlarım bazı Gülüm ey, sebebim ey
 4. Grup Çığ - Keklik

  Grup Çığ - Keklik

  Keklik gibi kanadımı süzmedim Murad alıp doya doya gezmedim Bu kara yazıyı kendim yazmadım Anlıma yazılmış bu kara yazı Kader böyle imiş ağlarım bazı Gülüm ey, sebebim ey Geceleri uyku girmez gözüme Zalım yastık diken olur yüzüme Uyma dedim uydun eller sözüne Anlıma yazılmış bu kara yazı Kader böyle imiş ağlarım bazı Gülüm ey, sebebim ey
 5. keklik dağlarda çağılar türküsü

  keklik dağlarda çağılar türküsü

  keklik dağlarda çağılar türküsü Keklik Dağlarda Çağılar şarkı sözü keklik dağlarda çağılar müzeyyen senar Eski ve oldukça sevilen bir türkü olan Keklik Dağlarda Çağılar adlı türkünün sözlerini bu sayfamızda siz sevgili melek'lerimiz için ve bu türküyü seven tüm misafirlerimiz için paylaşıyoruz arkadaşlar. Keklik Dağlarda Çağılar Yavrum Diye Diye Ağlar Günden Güne Yese Dağlar Görenlerin...

Sayfayı Paylaş