1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Kemik Erimesi Nedenleri ve Tedavisi

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Kadınlarda Kemik Erimesi nedenleri Kadınlarda Kemik Erimesi tedavisi


  Kadınların korkulu rüyası kemik erimesi yani osteoporoz bu yazımızın konusu melekler :) Kemik erimesi neden olur, nasıl önlenebilir, tedavisi nelerdir bu makalemizde anlatmaya çalışacağız.. :)

  < Konu Resmi..>
  Uzmanlar, osteoporoz yani kemik erimesi hastalığının erkeklere nazaran kadınlarda daha çok görülmesinin en büyük nedeninin menopoz sonrası koruyucu hormonların azalması ve böylece kemiklerin korunmasız kalması olduğunu belirtiyor.
  Prof. Dr. Hidayet Sarı, kemik erimeleriyle ilgili olarak şunları söyledi:

  Menopoza girince hormon kesiliyor, kesilince de kemikleri uyarıcı madde ortadan kalktığı için kemik zayıflamaya başlıyor. Erkeklerin böyle bir hormon kesilmesi yok. Yavaş yavaş azalıyor ama öyle kadınlarda olduğu gibi kesilmiyor.

  Erkeklik hormonu, kemik üzerinde uyarıcı bir etki yapıyor. Kaslarının güçlü olması da, kemiklere canlı bir etki yaratıyor. Ama erkekler bu korumadan mahrum kalırsa; alkol kullanırsa, iyi beslenmezse, spor yapmazsa, sigara gibi başka faktörler varsa ve hormonları erken çökerse, erkekler de osteoporoza yakalanabiliyor.”

  Kadınlarda Eksilen hormon nasıl geri kazanılabilir?

  “Eskiden bu görüş şöyleydi; ‘Madem bu hormon kadını koruyor. Biz hormonu dışarıdan verelim, kişilerin kemikleri erimesin.’ Fakat vücut o hormonla ilişkili reseptör algılayıcıları kapattığı için, siz dışarıdan verdiğiniz zaman, bu sefer yanlış uyarı anlamına geliyor. Memede, rahimde kanserler oluşmaya başlıyor. Yağlanma ile damarları tıkanmaya başlıyor. Ters etki yapıyor.”

  Kadınlarda Kemik Erimesine alınacak önlemler

  Prof. Sarı, bu sorunlara karşı yapılabilecekleri şöyle sıraladı:

  “Kişiyi sporla, risk faktörü olan hareketsizlikten kurtaracağız. Kalsiyumlu gıda almıyor ise aldıracağız. Alkol alıyor, sigara içiyor ise bıraktıracağız. Kişiyi bu ek tedbirleri alarak, düzeltelim.

  Bir de kemik yapısını uyarıcı ilaçlar verelim. Ama şu gerçek ki, osteoporoz başladı mı, biz ilaçlarla bunu sıfırlayamıyoruz. Şeker hastalığı gibi, kalp hastalığı gibi, ancak yerinde tutabiliyoruz.

  Bir şu yapılabiliyor; kadın erken yaşta menopoza giriyor, 30-40 yaşında korkudan, üzüntüden girebiliyor veya kadının hastalığı var, ameliyatla rahmi alınıyor. İşte onlarda kontrollü hormon verilebilir. Ama Türk kadını 40-50 yaşında menopoza giriyor. O halde pek fazla hormonlarla oynamamak önem taşıyor.”


   
Kemik Erimesi Nedenleri ve Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. KALP KRİZİ, KANSIZLIK ve KAS KEMİK ERİMESİ

  KALP KRİZİ, KANSIZLIK ve KAS KEMİK ERİMESİ

  KALP KRİZİ Ökseotu çayı, Melisa çayı ve Adaçayı içmek kap krizini önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca Civanperçemi, Atkuyruğu ve kekik oturma banyoları da yararlıdır. KANSIZLIK 50g. Kınakına, 1kg siyah kuru üzüm ve 1/2kg Mürdüm eriği ile, 3lt suda bir müddet kaynatılır ve günde 3 öğün içilir. KAS ERİMESİ Günde 3-4 bardak Aslanpençesi çayı yudum yudum içilmelidir. KEMİK ERİMESİ Günde...
 2. Osteoporoz kemik erimesi tanı ve tedavisi

  Osteoporoz kemik erimesi tanı ve tedavisi

  Osteoporoz kemik erimesi Tanım: Halk arasında -kemik erimesi- de denen bu hastalık, insan hayatının uzaması ile kendini hissettirmiştir. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri her yıl sadece bu hastalık nedeni ile ortaya çıkan kemik kırıklarının tedavisi için yaklaşık 12 milyar dolar harcamaktadır. Hastalıktan bahsetmeden önce bir az kemiklerimiz hakkında bilgi aktaralım. Kemiklerimiz...
 3. Arı Sütü ve Kemik Erimesi

  Arı Sütü ve Kemik Erimesi

  Japonya Nagasaki Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiş olan bir çalışmada arı sütünün kemik dokusunu geliştirici ve destekleyici etkisi araştırılmıştır. Sadece arı sütü verilen deneklerde kemik yoğunluğunda %85 oranında artış saptanmıştır. Araştırmada arı sütünün bağırsaktan kalsiyum emilimini artırdığı ortaya konmuştur. Yine Japonya’da yapılmış başka bir araştırma ise hücre kültürü ortamında arı...
 4. Hamilelik ve hamilelik sonrası kemik erimesi

  Hamilelik ve hamilelik sonrası kemik erimesi

  Menopozdan sonra pek çok kadında osteoporoz ile sonuçlanabilen kemik kaybı gelişir. Sağlıklı kemik yoğun ve güçlüdür ve büyük miktarda basınca dayanabilir. Ancak, osteoporoz geliştiğinde, kemikler incelir ve kırılgan bir hal alır ki bu kemiklerin kırılma olasılığını arttırır. Kemiğe direncini veren maddelerin özellikle de kalsiyumun kemikten uzaklaşması ile osteoporoz oluşur. Estrojen...
 5. Kemik erimesine ne iyi gelir?

  Kemik erimesine ne iyi gelir?

  Kemik erimesi, zaman içerisinde kemiklerin kalsiyum kaybına uğrayarak daha zayıf ve kolay kırılabilir hale gelmesidir. Kemik erimesi, bel ve sırt ağrıları, omurgada kırıklıklar olması, boyda kısalma yaşanması, el bileklerinde oluşabilen kırıklıklar, kaburga ve kalça kemiklerinde oluşabilen kırıklar, sırtın kamburlaşması ve omuzlarda yuvarlaklaşma oluşmasıdır. Kemik erimesi, oldukça ciddi ve...

Sayfayı Paylaş