Kemikten insanın öyküsü çıktı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Kemikten insanın öyküsü çıktı
bumu.gif


Kemikten insanın öyküsü çıktı

Neandertal, 30 bin yıl önceye dek Avrupa ve Ortadoğu'da yaşıyordu.
Hırvatistan'da bir mağarada bulunup 'işe yaramaz' diye bir kenara atılan 38 bin yıllık kemik parçası Neandertallerin gen haritasını çıkarmaya yaradı!


Bilim insanları, daha önce bir kenara attıkları kemik parçasından Neandertallerin gen haritasını çıkarmaya başladı. 38 bin yıllık kemik parçası, Hırvatistan'da bir mağarada bulunmuş, küçük olduğu ve bir işe yaramayacağı düşünüldüğü için Zagreb'de bir müzede bir kenara atılmıştı.

Bu kemikten alınan genetik materyalin Neandertal DNA'sının 1 milyon kadar yapıtaşının ortaya çıkmasını sağladığı, iki yıl içinde de Neandertallerin 3.3 milyar yapıtaşının çoğunun ortaya çıkarılmasının beklendiği belirtildi.

Kaliforniya'daki Berkeley Milli Laboratuvarı'ndan Edward Rubin, araştırmanın 'Neandertallerin biyolojisi hakkında bilgi verecek bir DNA zaman makinesi gibi işlev göreceğini ve kemiklerden asla elde edilemeyecek bilgilere ulaşmalarını sağlayacağını' söyledi. Neandertallerin ve insanların atalarının ayrılmasının en azından 370 bin yıl önce, bir ihtimalle 500 bin yıl önce gerçekleştiği düşünülüyor.

Modern insanın gelişimi

Neandertallerin genetik yapısı hakkında bilginin, modern insanın gelişmesinde hangi DNA değişikliklerinin ortaya çıktığına da ışık tutması bekleniyor. Neandertallerin 30 bin yıl öncesine kadar Avrupa ve Ortadoğu'da yaşadığı biliniyor. Cro-Magnon insanlarının (modern insanın ataları) Afrika'dan ikinci dalga göçüyse 40 bin yıl önce başlamış.

Mağarada bulunan erkeğin genlerinin analizlerinden çıkan sonuçlara göre, iki tür arasında az oranda cinsel ilişki de kurulmuş.

Rubin şu ana kadarki analizin insan DNA'sıyla Neandertallerin DNA'sının yüzde 99.5-yüzde 99.9 benzer olduğunu gösterdiğini söyledi. Ataları 6-7 milyon yıl önce ayrılan insanla şempanze arasında yüzde 98 benzerlik var. Neandertal, şempanze ve insanlar arasında üçlü bir kıyaslama, modern insanı farklı kılanın ne olduğunu anlamaya yarayacak. (aa, Reuters)
 
Üst