gebe
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  21.220
  Beğenilen Mesajlar:
  599
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kemikten insanın öyküsü çıktı

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Kemikten insanın öyküsü çıktı

  Neandertal, 30 bin yıl önceye dek Avrupa ve Ortadoğu'da yaşıyordu.
  Hırvatistan'da bir mağarada bulunup 'işe yaramaz' diye bir kenara atılan 38 bin yıllık kemik parçası Neandertallerin gen haritasını çıkarmaya yaradı!


  Bilim insanları, daha önce bir kenara attıkları kemik parçasından Neandertallerin gen haritasını çıkarmaya başladı. 38 bin yıllık kemik parçası, Hırvatistan'da bir mağarada bulunmuş, küçük olduğu ve bir işe yaramayacağı düşünüldüğü için Zagreb'de bir müzede bir kenara atılmıştı.

  Bu kemikten alınan genetik materyalin Neandertal DNA'sının 1 milyon kadar yapıtaşının ortaya çıkmasını sağladığı, iki yıl içinde de Neandertallerin 3.3 milyar yapıtaşının çoğunun ortaya çıkarılmasının beklendiği belirtildi.

  Kaliforniya'daki Berkeley Milli Laboratuvarı'ndan Edward Rubin, araştırmanın 'Neandertallerin biyolojisi hakkında bilgi verecek bir DNA zaman makinesi gibi işlev göreceğini ve kemiklerden asla elde edilemeyecek bilgilere ulaşmalarını sağlayacağını' söyledi. Neandertallerin ve insanların atalarının ayrılmasının en azından 370 bin yıl önce, bir ihtimalle 500 bin yıl önce gerçekleştiği düşünülüyor.

  Modern insanın gelişimi

  Neandertallerin genetik yapısı hakkında bilginin, modern insanın gelişmesinde hangi DNA değişikliklerinin ortaya çıktığına da ışık tutması bekleniyor. Neandertallerin 30 bin yıl öncesine kadar Avrupa ve Ortadoğu'da yaşadığı biliniyor. Cro-Magnon insanlarının (modern insanın ataları) Afrika'dan ikinci dalga göçüyse 40 bin yıl önce başlamış.

  Mağarada bulunan erkeğin genlerinin analizlerinden çıkan sonuçlara göre, iki tür arasında az oranda cinsel ilişki de kurulmuş.

  Rubin şu ana kadarki analizin insan DNA'sıyla Neandertallerin DNA'sının yüzde 99.5-yüzde 99.9 benzer olduğunu gösterdiğini söyledi. Ataları 6-7 milyon yıl önce ayrılan insanla şempanze arasında yüzde 98 benzerlik var. Neandertal, şempanze ve insanlar arasında üçlü bir kıyaslama, modern insanı farklı kılanın ne olduğunu anlamaya yarayacak. (aa, Reuters)


   
Kemikten insanın öyküsü çıktı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bekleyişin Öyküsü

  Bekleyişin Öyküsü

  Bekleyişin Öyküsü Günler güz yaprakları gibi birer bir er dökülürken ayaklarımın Dibine ben her gece karanlığa dikip gözlerimi senin aydınlığını bekledim. SEN YOKTUN... Binlerce adim attım bu kentin sokaklarında her köseyi her parkı her ağacı ezberledim. Sevdaya bulanmis her kaldirim tasinda senin adini aradim. SEN YOKTUN... Evlerin duvarlari birer bir er üzerime yikildi her bir...
 2. Çıkın

  Çıkın

  Rüyada çikin görmek mala yorumlanir. Rüyada " çikin bulup açtigini görmek, yeni bir mal satin alacagina, bir çikin buldugunu görmek,piyango gibi bir paranin çikacagina, bir çikini baskasina verdigini görmek, bir menfaat görecegine isarettir.
 3. kemik

  kemik

  : Kemik İnsan ve hayvan kemikleri mal ile tabir edilir: İnsan iskeleti sünnete uymaya, mal ve nimete, Eti yenen hayvanların iskeleti helal mala, diğer hayvanların iskeleti haram mala, Kemik, insanın kazanç vasıtalarına, binit ve hizmetçisine, Bir kemiği kırmak yya da ufalamak hayır işlemeye, kırılan kemiği sarmak güç ve kuvvete, mal ve makama, Kemik kırılması hastalığa, hastanın ölmesine,...
 4. Dizinin Öyküsü

  Dizinin Öyküsü

  1. BÖLÜM Operasyon büyük bir yolcu gemisinin limana yanaşmasıyla başlar. Yolcular arasında görünen Yıldız, havalı ve güzel bir kızdır. Elinde bir çanta bulunmaktadır. Gümrükten geçip taksilere doğru gider ve o sırada yakışıklı polis Murat atılır. Murat, taksi şoförü kılığındadır. Kızı taksiye alıp yola çıkarlar. Cemil ve adamlarıyla buluşmak için Levent�te bir barın önüne yanaşırlar. Yıldız...
 5. Kuyulardan kemik çıktı

  Kuyulardan kemik çıktı

  Ergenekon soruşturması çerçevesinde Şırnak'ın Silopi ilçesinde faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin atıldığı iddia edilen BOTAŞ kuyularındaki kazılar sürüyor. Kazılarda bulunan kemikler ve kumaş parçaları incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Silopi- Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 1990'lı yıllarda öldürülen bazı kişilerin kuyulara atıldığı iddiasıyla ilgili...

Sayfayı Paylaş