1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Kendi kanınızla güzelleşin

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Damarlarımızın içinde sürekli hareketli canlı bir sıvı olan kanımız iki temel faktörden oluşmaktadır. Bunlardan biri plazma diğeri ise hücrelerdir.70 kg olan ağırlığında bir kişide ortalama 5 ila 6 litre kan bulunmaktadır. Bu kanın ortalama % 50- 60 ı sıvı halde olan plazmadır. Kanın temel hücrelerinden biri trombositl erdir.

  Temel görevleri pıhtılaşma sürecini başlatmaktır. Vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan kesiklerde deri yüzeyine çıkan trombositler kanamayı durdurarak koruyucu bir tabaka oluşturmaktadırlar. Ve oluşan bu tabaka yara iyileşmesinde önemli bir rol almaktadır. Yara yerinde çok kısa bir sürede yeni doku oluşumu gerçekleşmektedir. Trombositlerin faydası tıpta bir çok alanda kullanılmaya başlanmıştır.


  PRP NEDİR?

  PRP; ‘PLATELET RİCH PLAZMA – platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması’ yönteme verilen kısa isim olarak literatürlerde geçmektedir. PRP ( Platelet yönünden zenginleştirilmiş zenginleştirilmiş plazma ) uygulaması; bir kişiden çok az miktarda kanın alınarak özel bir tüpte santrifüj işlemine tabi tutulduktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve PRP’nin ( Platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma’nın ) yine aynı kişiye enjeksiyon yolu ile geri verilmesini temel alan bir uygulamadır. Avrupa da yaygın olarak kullanılan bu yöntem FDA onaylıdır.  < Konu Resmi..>
  PRP UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR

  Plateletler ( trombositler ) vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan ‘büyüme faktörlerini ‘ yapısında bulunduran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız plateletleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amacı; bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti ulaştırabilmektir. Böylece hasarlı dokunun onarımı hızlı ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır. Bunun nedeni ise; PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandaki miktarından 2 ila 4 kat daha fazla olmasıdır.

  PRP ‘NİN HEDEFLERİ NELERDİR

  Derimizin yaşlanması aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesi sonucunda oluşmaktadır. Derideki bir hasarı en hızlı, en etkili, en doğal şekilde onarabilecek olan yapı yine derinin ait olduğu bütünün bir parçası olacaktır. Bu etkisi düşünüldüğünde plazma uygulaması damarlarımızda dolaşan sıvının sihirli gücününkullanılmasına olanak sağlamaktadır.

  PRP HANGİ ALANLARDA UYGULANMAKTADIR

  PRP uygulaması hücresel tedavinin uygulanma alanlarından yalnızca biridir. Dental – diş – implantlarında başlayan uygulama alanları estetik tıp, ortopedi, iyileşmeyen yara tedavileri, spor yaralanmaları gibi bir çok alanda hızla yayılarak artış göstermektedir.

  ESTETİK TIPTA KULLANILAN UYGULAMA ALANLARI

  Saç dökülmesini önlemek

  Yüz gençleştirmek ( yüz, boyun, alın, göz çevresi, burun çevresi, dudak çevresi, çene altı, dekolte bölgesi )

  Vücut gençleştirme ( eller, bacak içleri, kollar )

  Kırışıklık tedavisi, çöküntülerin giderilmesi, deriye esneklik ve parlaklık kazandırılması

  İyileşmeyen yara tedavileri

  Çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlama tedavileri

  Yara izleri

  Akne tedavileri

  PRP TEDAVİSİ BİR KÖK HÜCRE TEDAVİSİ MİDİR

  Kök hücre tedavisi veya hücresel tedavi bir yaralanma veya hastalığı tedavi etmek amacıyla hasar görmüş olan bir organa yeni hücrelerin tanıtılması anlamına gelen bir uygulamadır. PRP uygulamasında kök hücre mantığı ile yola çıkılmıştır. Bu yöntemde hasarlı dokunun onarımı için onarımı başlatan ve uyaran bir faktör olarak plateletlerden yararlanılmaktadır. Bu iki uygulama bu anlamda birbirlerinden ayrışmaktadır.

  PRP TEDAVİSİ NASIL UYGULANMAKTADIR

  Uygulamanın yapılacağı kişiden 2 veya 3 tüp ( 16-23 ml ) kan alınır, 8 dakika boyunca 3000 devir / dakika santrifüj edilir. Santrifüj cihazında ayrıştırılan plateletler kitteki tüpün içerisinde yoğunlaşıp birikir ve ortaya çıkan PRP denilen kan ürünü yoğun trombositler ( pıhtı hücreleri ) ve lökositler ( beyaz kan hücreleri ) içerir. Aktive olmuş trombosit ve lökositler büyüme faktörleri salgılar. Bu ürün mezoterapi veya dolgu yoluyla yine aynı kişinin derisine uygulanır. Deri üzerindeki gençleştirici etki uygulamanın hemen sonrasında parlak, canlı ve sağlıklı bir görünümle hissedilmektedir.

  PRP TEDAVİSİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

  Plateletler kendi kanımızda serbest halde dolaştığına göre neden yaşlanan dokuya kendiliğinden gidip bu süreci başlatmıyorlar

  Esasen kan dolaşımı ile dokulara ulaşan plateletler bunu belirli ölçüde gerçekleştirebilirler. Fakat genel itibari ile yaşlanmakta olan bir bedende bu tetikleme süreci yeterli değildir. Bu nedenden ötürü plateletler PRP haline getirilir ve hedeflenen dokulara uygulanır.

  PRP tedavisinde hastanın kendi kanının alınıp bir işlemden geçirilip tekrar hastaya uygulanması güvenilir bir uygulama mıdır

  PRP uygulaması otolog bir uygulamadır. Yani kullanılan plateletler hastanın kendisinden alınanlardır ve kanın alınması, plateletlerin ayrıştırılması gibi yapılan tüm işlemler steril ve kapalı bir kit yardımıyla yapılmaktadır. Yani dışarıdan herhangi bir bulaşma riski taşımamaktadır. Ve ayrıca bunların dışında plateletlere eklenen herhangi bir ürün mevcut değildir. Tüm bunlar düşünüldüğünde bu tedavi yöntemi güvenilirdir.

  PRP tedavisinde kanın alınması, plateletlerin ayrıştırılması gibi işlemlerin bir laboratuar da yapılması gerekir mi

  PRP uygulamasında kanın alınmasından dolgu ve mezoterapi ya da maske işlemlerine kadar tüm zincirin teknik ve hijyenik nedenler ile aynı yerde yapılması öngörülmektedir. Bu nedenle laboratuar ortamında yapılacak bir işleme ihtiyaç yoktur.

  PRP tedavisinde mutlaka enjeksiyon yöntemi mi kullanılmalıdır

  PRP mezoterapi ve dolgu yöntemiyle uygulanabildiği gibi maske yardımıyla da uygulanabilir. Ayrıca PRP‘ yi özel bir kremin içine karıştırarak uygulamak da mümkün olmaktadır.

  Maske yöntemi mezoterapi yöntemi kadar gençleştirici bir etkiye sahip midir

  Sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü dolgu ve mezoterapi yoluyla uygulanan PRP özel bir maskeye emdirilerek de kullanılmaktadır. Deriye geçişinin sağlanması açısından her iki yöntemde de etkisini gösterecektir.

  PRP tedavisi uygulama süresi ne kadardır

  Totalde yaklaşık 30 dakikalık bir uygulamadır.

  Uygulanacak PRP’ nin belli bir dozu var mıdır? Ne kadarına ihtiyaç duyulur? Ne kadarı uygulanır

  Doz aşımı gibi bir problem bulunmamaktadır. Elde edilen PRP’ nin tamamı kullanılabilir.

  PRP uygulamasında olumlu etki ne zaman görülür

  Uygulama yapıldıktan sonra ciltte sağlıklı, parlak, zinde bir görünüm ortaya çıkar. Ancak 3 – 4 uygulamadan sonra (yani bir kür olarak uygulandıktan sonra) kalıcı bir etki belirgin hale gelir. Parlaklık, ışıltı ve toparlanma ortaya çıkar.

  PRP tedavisinin uygulaması nasıl yapılmalıdır? Seans aralıkları nedir ve kaç kez uygulanmalıdır

  Her 15 günde bir yapılacak 3 veya 4 uygulamadan oluşacak bir kür uygulanmalıdır. Bir kür uygulaması yapıldıktan sonra ise 10 – 12 ayda bir kür alınmalıdır. Bu durumda uygulanan kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğerdir.

  PRP Hangi tip hasta grubunda uygulanmaz

  Platelet sayısı yetersiz olan hastalarda ve kanser hastalarında uygulanmaz.


   
Kendi kanınızla güzelleşin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Estetikte vampir trendi: kendi kanınla gençleş

  Estetikte vampir trendi: kendi kanınla gençleş

  Evet evet yanlış okumadınız başlığımızı Melek'ler :) Estetikte yeni bir trend, vampir trendi. Kısacası, kendi kanınla gençleşip güzelleşme trendi bu Melek'lerim :D Dünyada vampir trendi olarak adlandırılan“PRP” yöntemi Hollywood yıldızları tarafından sıkça uygulanıyor. Kişinin kendi kanı ayrıştırılarak elde edilen trombositler, sorunlu bölgelere enjekte ediliyor ve istenilmeyen kötü görüntü...
 2. Kim Kardashian Güzellik İçin Kendi Kanını Feda Etti!

  Kim Kardashian Güzellik İçin Kendi Kanını Feda Etti!

  bu konu Kim Kardashian ın güzellik sırlarına yer vermektedir. Şu ünlüleri anlayamıyorum. Güzellik uğruna bazen yapmadıkları şey kalmıyor. Bazen yaptırdıkları estetik sonucu bile insan içine çıkamaz hale dönüyorlar. Canlarını bile güzellik uğruna hiçe sayanlardan biri de Kim Kardashian... Kim Kardashian sırf güzelliği uğruna vücudundan alınan kanla resmen yıkanmış... Kardeşi ile birlikte...
 3. Kendi Kanınızla Gençleşin (PRP)

  Kendi Kanınızla Gençleşin (PRP)

  kendi kanınızla güzelleşin,kendi kanınızla gençleşme,prp uygulamaları,prp ile gençleşme tedavisi,kendi kanınızla cilt yenileme,prp hakkında tüm bilgiler, Cildimiz yaşantımızın seyir defteri gibidir. Diğer hiçbir organımızın yapmadığı kadar bizi dış dünyaya karşı sergiler. Beslenme karakterimizi, temizlik alışkanlıklarımızı, ergenlikteki sivilcelerimizin izleri, yaralarımızın geçmeyen...
 4. kan testi hamile isem kesin sonuç verir mi

  kan testi hamile isem kesin sonuç verir mi

  Merhaba, 9 Ağustosta leke gelmeye başladı 2 gün geldi 11 Ağustosta adet gördüm.21 Ağustosta ilişkiye girdik ve içime boşaldı.26 27 28 günde bir adet görüyorum normalde.Bugün ayın 6 sı ve ben adet görmedim.Hamile olabilirmiyim .7 Eylül yani yarın Kan testi yaptırsam belli olurmu? Teşekkür ederim.
 5. Kan ve idrar testi kesin sonuç verir mi ?

  Kan ve idrar testi kesin sonuç verir mi ?

  Kizlar yardimm.. Supheli iliskiden 24 gun sonra yapilan kan ve idrar testi kesin sonuc verir mi ozellikle kan testi... Simdiden tesekkurler

Sayfayı Paylaş