1. aysil

  aysil Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  77
  Beğenilen Mesajlar:
  22
  Ödül Puanları:
  0

  Kendi Kendine Yet İnancı Beraberinde Yalnızlığı Getirir.

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında aysil tarafından paylaşıldı.

  Günlük hayatınıza ve çevrenize baktığınızda hiçbir şeyde hiçbir kişiye ihtiyacı olmadığını savunan başkalarına yardımcı olmayı reddeden başkalarından yardım istemeyen “ya kendi kendine yet ya da bat” görüşüyle yaşayan birçok insana rastlayabilirsiniz. Bu insanlar kendilerini çevrelerinden öylesine soyutlamışlardır ki ve onlardan öylesine kopuk yaşarlar ki bunun bir ürünü olan yalnızlığın amaçsızlığın ve anlamsızlığın acıların da çekerler. Çünkü temelde bu insanlar kendilerini şunlara inandırmışlardır:

  1. Herhangi birinin yardımını veya desteğini istemek kişiyi kırılmaya müsait bir konuma koyar.


  2. Başkalarının üzerinde olmak istiyorsan her zaman yarışmalı ve kazanmalısın.

  3. Ya kendi kendine yeten ve güvenen birisi olursun ya da zayıf ve önemsiz birisi.

  4. Birisinden yardım veya öğüt istemek kendi yetersizliğini ve zayıflığını kabul etmek anlamına gelir.

  Siz de bunlara inanıyor musunuz? Öyleyse her şeyde ve her konuda kendi kendinize yetmeye çalışacak bunu başaramadığınız durumlarda başkalarına başvurmaktan kaçınıp yalnız kalacak başkalarının sizden yardım istemesine kapalı kalacak ve onları küçümseyecek ve eninde sonunda kendinize yetebilmenin zorluğunu fazlasıyla hissedip batıp gittiğinizi ve ne kadar da zayıf olduğunuzu hissedeceksiniz. Gelin bu inançları gözden geçirelim ve “ya kendine yet ya da bat” inancının yanılgılarını görelim.

  1. 'Sağlıklı' bağımlılık ile ‘parazit’ bağımlılığı arasında dünyalar kadar fark vardır.Günümüz toplumunda başkalarına az veya çok bağımlıyızdır ve onlar olmadan hayatımızı sürdürmek gayet zordur. Çoğu kişi ne kendi yiyeceğini yetiştirir ne giyeceğini diker veya ne de evini yapar; ne de televizyonunu buzdolabını veya çamaşır makinasını tamir edebilir. Siz hiç kendi dişini çeken dişçiye rastladınız mı?

  2. “Ben senin yapabileceğin en iyiden daha iyisini yapabilirim” gibi bir yaklaşım temel psikoloji ilkelerine aykırıdır. Aynı yumurta ikizleri dışında herkes birbirlerinden farklı genlere kromozomlara ve sosyal öğrenme tarihçelerine sahiptir. Bu gerçekler doğrultusunda her bir kişi sizin sahip olmadığınız bazı bilgi beceri veya yeteneğe sahiptir. Pek tabi ki kendi farklılığınız ve tekliğinizin bir ürünü olarak da sizin sahip olduğunuz bazı bilgi ve becerilere başkaları sahip olmayabilecektir. Bunun böyle olmadığını varsayarak yaşamak başka kişilerin sahip olabilecekleri becerilerden kendinizi mahrum etmek olacaktır.

  3. “Benim bilmediğim veya yapamayacağım bazı şeylere ve bilgilere başkaları sahip olabilir” gibi daha gerçekçi bir yaklaşım yerine “Ben herhangi birşeyi bir başkası kadar iyi ve hatta ondan daha iyi yapabilirim” gibi rekabetçi bir yaklaşımı benimsemek ile hayatınızda bol bol mesafe çatışma şüphecilik savunuculuk ve kötü niyet üretebileceksiniz.

  Eğer kişiler birbirlerine “Ben sana benim daha bilgili olduğum sahalarda yardımcı olayım ve sen de bana benden daha bilgili olduğun konularda yardımcı ol” gibi bir yaklaşım benimseyebilirlerse kaynaklarını bir araya getirerek kendilerini daha da güçlü hissedebileceklerdir. Örneğin Başarılı evliliklerin çiftler arasındaki rekabetten çok karşılıklı paylaşmaya dayandığı bir gerçektir. Şimdi de günlük hayatınızda uygulamaya koyabileceğiniz bazı öneriler üzerinde duralım:

  1. Kendinizi gözleyin ve gururunuza yediremeyip veya çok fazla kısıtlanmış hissedip de bir başkasından yardım isteyemediğiniz durumları not edin.

  2. Çevrenizdeki kişilerden ufak tefek isteklerde bulunun. Bu başta size zor gelecektir ancak zamanla gittikçe kolaylaşacaktır.

  3. Çevrenizdekiler onlar için yaptığınız şeyler için size beğenilerini veya takdirlerini belirttiklerinde “Tamam tamam önemli değil” gibi bir tavır yerine onlara “teşekkür etmeyi” deneyin.

  4. Unutmayın ki bağımsız davranmakla bağımlı davranmayı bir dengede tutabilmek zahmetli olmasına rağmen gelişiminiz için son derece önemli olacaktır. İnsanlarla dolu bir çevre içinde bir Robinson Crusoe olmak ne doğaldır ne de uyumlu.

  Kendi kendinize yetmediğiniz durumlarda kendinizi batırmamanız dileklerimizle...

  PROF. DR. KADİR ÖZER
   
Kendi Kendine Yet İnancı Beraberinde Yalnızlığı Getirir. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sevmek,kendi kendimizi büyülemektir

  Sevmek,kendi kendimizi büyülemektir

  Yüzyıllar önce yüzyıl uyuyan bir prenses varmış ,bir büyücünün zulmünün esaretinde kimbilir belki olabilecek bir uyanışı beklemiş yüzyıl boyunca. İşte o masal; Her masalın ,her söylencenin uzun uykusunda bir uyanma vakti vardır.Ve o gelmeden girişilen her eylem bir serüven yalnızlığı olarak kalır.Öyle anılır. Ve yüzyıl sonra vadesi erişip bir prens çıkmış ortaya.Masalın ve yüzyılın...
 2. Mahkum etmeyin kendinizi yalnızlığa

  Mahkum etmeyin kendinizi yalnızlığa

  . Etrafımıza kalın duvarlı kaleler kuruyoruz. O kalelerin içinde başımızı dışarı bile çıkarmadan yaşayıp gidiyoruz. Dostlarımız, arkadaşlarımız artıyor. Onlar arttıkça biz kalelerimizin duvarlarını daha da sağlamlaştırıyoruz. Açılacak en küçük bir gediğe, o gedikten içeri girecek bir tek kişiye tahammülümüz yok çünkü. Nasıl da saklıyoruz kendimizi... Görünüşte mutluyuz. Eşimiz,...
 3. Yalnızlığında Yetim, Karanlıklarda Sensiz Kaldım !..

  Yalnızlığında Yetim, Karanlıklarda Sensiz Kaldım !..

  Sen üzülme diye satır aralarına ördüm yokluğunun sancılarını... Duyup ağlama diye bir saçak altına sığınıp Şimşek gürültülerinde yutkundum sensizliğin çığlıklarını...'' Yüreğinde bir bahar göremeden, kanayan yaralarımı iyileştirmeden çekip gittin... Gitmeliydin, hiçbir zaman dönmeyecek şekilde yüreğimde sana dair ne varsa alıp gittin... Gittin diyorum hiçbir zaman yüreğime gelmemiştin...
 4. Kendi Kendini Dölleyen Orkide

  Kendi Kendini Dölleyen Orkide

  Çin'de üreme işini yalnız başına yapan, kendini dölleyen bir orkide türü bulundu.Orkideler rüzgar ya da böcekler aracılığıyla dölleniyor Bilim adamları, 'Holcoglossum amesianum' adlı orkidenin, üremek için böceklere veya polenleri taşıyan rüzgara ihtiyaç duymadan kendini döllediğini söyledi. Orkidenin bu özelliği, Tsinghua Üniversitesi'nde LaiQiang Huang ve ekibi tarafından bulundu....
 5. Kendi Kendine Makyaj Yapma

  Kendi Kendine Makyaj Yapma

  kendi fotona makyaj yap fotona makyaj yap rüyada kendine yapmak kendine likitli gözler Günlük bir makyajı isteyen herkes sade bir şekilde yapar ama çarpıcı etkileyici bir makyajı herkes yapamaz. Bunun teknik ve taktikleri vardır. Dikkat edilmesi gereken şeyleri makyaj yaparken uygularsanız eğer sizde hem çarpıcı hem etkileyici hemde kendinizi olduğunca güzel hissettirecek olan makyajları...

Sayfayı Paylaş