1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.230
  Beğenilen Mesajlar:
  2.284
  Ödül Puanları:
  113

  Kendiliğinden olan düşüklerin nedenleri

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  düşük nedir,düşüğün nedenleri,düşüğün sebepleri, düşük olmasının nedenleri,bebek düşürmenin nedenleri,kendiliğinden düşüğün sebepleri hakkında bilgiler < Konu Resmi..>  Fark edilen gebeliklerin %15’i düşükle sonuçlanır.Eğer adeti 1-2 gün geciken hastalara gebelik testi kanda bakılırsa oran %30’lara çıkabilir. Sadece kan testiyle yakalanan ve sanki 1-2 günlük basit bir adet gecikmesi gibi görünen düşüklere biokimyasal gebelik denir. Kendiliğinden gebelik kayıplarının %80-85’i ilk 3 ayda gerçekleşir.

  Bir kez düşük yapan kadında takip eden gebelikte risk %20’ye, eğer 3 kez üst üste düşük yapmışsa %35-50’ye çıkar.Gebelik sırasında ilk aylarda yaşanan vajinal kanama kayıp riskini malesef bir miktar artırır.

  Düşük tehdidi:

  Gebeliğin 20.haftasından önce vajinal kanama (rahim kaynaklı ) olmasına düşük tehlikesi denir.Yaklaşık 4 gebelikten birinde görülür. Kanama genellikle azdır ve kasık-bel ağrısı (adet ağrısına benzer tarzda ) da kanamaya eşlik edebilir.Gebeliğin 8.haftasından sonra gebelik kaybı oranı yaklaşık %3 tür.Eğer rahim içerisinde gebelik kesesi izlenebiliyorsa, etrafında kanama alanı olmaması, kesenin şeklini koruması iyi kriterlerdir.Gebelik kesesi görünmeyecek kadar küçük ya da görünmesi gerekirken görünmüyor ise kanda ßHCG testi (gebelik testi ) yapılmalıdır.

  Kan ßHCG testi 1500 mIU/ml den yüksekken kesenin gözükmemesi akla dış gebeliği getirmelidir ( ya da komplet düşüğü).Gebelik kesesi 13’mm ve daha fazla iken yolcsac görülmelidir.Kese 17’mm ve daha fazla iken embriyo görülmelidir. 7 haftalık gebelikte fetal kalp atımları izlenmelidir.

  Embriyo 6-10mm arasında iken fetal kayıp oranı %3,2dir.

  Vajinal kanamanın artması, ağrının artması, ultrason bulgularındaki bozukluklar düşük tehdidinin “kaçınılmaz düşük”e doğru gittiğini gösterir.

  Kaçınılmaz Düşük:

  Kanama ve ağrı çok artmış ve rahim ağzı açılmıştır.Ancak gebelik dokusu hala rahim içindedir.Hastanın kan grubu Rh(-) ise kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır. Kanama fazla ve bebek kalp atımları yok ise küretaj düşünülmelidir.

  İnkomplet abortus ( Kısmi düşük ) :

  Gebeliğin 6.haftasından önce kendiliğinden düşüklerde plasenta ve fetus birlikte atılırken bu haftadan sonra ayrı ayrı atılırlar.İnkomplet düşükde bebek ve plasentanın bir kısmı düşmüş bir kısmı ise hala içerdedir. Kanama genellikle orta derecededir ve sürekli ağrı vardır.Ağrı doğum ağrısına benzer.Rahim ağzı açıktır.Acilen küretaj yapılmalıdır.Kan uyuşmazlığı olan hastalarda koruyucu iğne yapılmalı, kan kaybı fazla ise tam kan sayımı bakılmalıdır.Ateşi olan hastalarda mikroplu düşük (septik abortus) ihtimali nedeniyle antibiyotik başlanmalıdır.

  Düşük Tehdidinde Tedavi:

  Yatak istirahatinin riski azalttığına dair kanıt yoktur. Ancak hasta günde 4 saatten fazla ayakta kalmamalı ve 14-15 kg dan fazla ağırlıkları kaldırmamalıdır.Progesteron kullanımın düşükleri önlediğine dair bir fikir birliği yoktur ancak pek çok hekim düşük tehdidi olan hastalarına progesteron hormonu vermektedir.

  Kendiliğinden olan düşüklerin muhtemel nedenleri:

  1)Anembriyonik gebelik (kese içinde embriyo izlenmemesi)

  2) Embriyoya ait anomaliler (genetik-yapısal)

  3) Kromozomal anomaliler ( en sık Trizomi 16)

  4) Uterus anomalileri ( en sık uterin septum = uterusu ikiye bölen perde olması)

  5) Teratojenlere maruz kalma

  6) Annenin ciddi sistemik hastalıkları ( diabet, guatr vs..)

  7) Plasentanın bozuklukları 8) İnfeksiyonlar (Toxoplasma, rubella vs…)

  9) Aşırı maternal travma

  Bugünün teknolojisi maalesef düşüklerin %50’sinin nedenini açıklayamaz.

   
Kendiliğinden olan düşüklerin nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Düşük Nedenlerinden Biri: Çürük Dişler

  Düşük Nedenlerinden Biri: Çürük Dişler

  Sevgili meleklerim;hamilelik döneminin ilk aylarında en çok korkulan şey bebeği kaybetme riskidir.İlerleyen aylarda bu durum gittikçe daha düşük bir ihtimal olur.Bu düşük tehdidini ortaya çıkaran durumlardan biri de çürük dişlermiş,bakalım bu konuda neler öğreneceğiz: Düşük Nedenlerinden Biri: Çürük Dişler Hamilelik döneminde vücuttaki hormonlarda görülen değişiklikler, dişetlerinde...
 2. Kendiliğinden düşük neden olur?

  Kendiliğinden düşük neden olur?

  düşük nedir,düşük neden olur,evde düşük yapmak,düşüğün sebepleri,düşüğün nedenleri,düşüğün tedavisi,düşük hakkında bilgiler Kendiliğinden kürtaj da denilen düşük, cenin ya da bebeğin, daha rahim dışında yaşama şansı yokken aniden rahimden atılmasıdır. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde görülen düşüklerden, erken düşük diye söz edilir. Bu çok sık rastlanan bir olaydır Erken düşükler...
 3. Düşük nedenleri ve tedavisi

  Düşük nedenleri ve tedavisi

  İlerleyen yaşla birlikte anne adayında yüksek tansiyon, diyabet, böbrek ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına daha fazla rastlanıyor. Ayrıca bu yaşlarda hamilelikte yüksek tansiyon, hamilelik diyabeti ve embriyolarda kromozom bozukluklarının görülme sıklığında da artış oluyor. Tüm bunlar da düşük doğum, erken doğum, büyüme geriliği ve Down Sendromlu bebek doğurma risklerini...
 4. Düşükle ilgili merak edilen tüm sorular

  Düşükle ilgili merak edilen tüm sorular

  Düşük hamileliğin 20. haftasından önce bebeğin kaybedilmesidir- en çok ilk 12 haftada oluşur. Düşükler fark edilen gebeliklerin yüzde 15?inde oluşur, ve şaşırtıcı bir şekilde bütün hamileliklerin yüzde 50?sinde oluşur. Düşük yapan kadınların yüzde 85 kadarı bir sonraki seferde sağlıklı bir hamilelik geçirirler. Düşükle başa çıkmaya çalışırken uzman cevapları kadar düşük yapmış kadınlardan...
 5. Düşüğü engellemenin yolları varmı ?

  Düşüğü engellemenin yolları varmı ?

  Düşük, ayırt edilmeyen, acımasız bir olaydır. Ancak, hamileliği kaybetme riskini azaltabilen birkaç değiştirilebilir yaşam tarzı faktörü de vardır. Düşük nedir,düşük nedenleri,düşük belirtileri,düşük tedavisi hakkındaki tüm ayrıntılar makalemizin devamın da. Düşüğün sık görülen nedenlerinden biri genetik faktörler . Günümüzde düşük Karşılaştırmalı Genomik Hibridizasyon yöntemi ile...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş