kendimize sormamız gereken sorular.....

sky35

Yeni Üye
Üye
kendimize sormamız gereken sorular.....
hamileliğe hazırmıyım hamileliğe hazır mıyım ondan hoşlanıyor muyum testi hazır mıyım testi gebeliğe
Aşık olmadan...Beraber yaşamaya başlamadan...Evlenmeden...Bebek yapmadan...Ayrılmadan...
Önce kendinize bu soruları sorun!

Hayatımızın evlilik, boşanma, bebek sahibi olmak gibi dönüm noktaları vardır. İşte bu kritik zamanlarda karar vermenizde size çok yardımcı olacak anahtar sorular! Bu sorulardan birine bile vereceğiniz olumsuz yanıt karanızın belki de doğru olmadığını ve tekrar üzerinde düşünmeniz gerektiğinin sinyalini veriyor.

Hayatta bazı zamanlar vardır, bir ayrım noktasına gelir ve karar almak zorunda kalırız. Önümüzde iki yol uzanmaktadır; ikisinden birisini seçmek gerekir. Böyle zamanlarda, bir yerlerden bir işaret gelmesini ve bize doğru yolu göstermesini isteriz. İşte, uzmanlara göre o işaret aslında bizim içimizde, bilinçaltımızda bir yerlerde duruyor... Mesele bunu açığa çıkarmak. Peki, ama nasıl? Kendi kendinize sorup, yanıtlayacağınız bazı kilit sorularla... Evlenme, beraber yaşama ya da bebek yapma kararı almadan önce kendinize bu kilit soruları sormalı ve içinizden gelen seslere kulak vererek en doğru şekilde yanıtlamalısınız. Bu soruların yanıtlarına bakarak, o kararı almanın sizin için ne derece doğru ya da yanlış olduğunu açıkça görecekseniz.

Aşık olmadan önce...
Onunla birlikteyken kendim olabiliyor muyum?
Onu mu seviyorum yoksa onun gibi biriyle birlikte olma fikrini mi seviyorum?
Benim için yeterince iyi mi?
Arkadaşlarım ve ailem de ondan hoşlanıyor mu?
Paylaştığımız ortak değerler ve ortak amaçlarımız var mı?
Hayatımın bu noktasında bir ilişki benim için ne kadar önemli?
O, bir ilişkiye ve sorumluluklarına hazır mı?
Ben sonuna kadar gitmeye hazır mıyım?

Bir erkekle tanıştınız, beraberliğiniz gerçekten iyi gidiyor ve ümit verici bir ilişki olduğunu hissediyorsunuz. Kritik soru ise, kendinizi bu ilişkiye teslim edip etmeyeceğiniz... Psikologlar, ilişkinin başında etekleriniz zil çalarken ve müthiş bir heyecan fırtınasının içindeyken objektif olmanın pek de kolay olmadığını söylüyor. Ancak bu aşamada kendinize zor sorular sormak, ilerideki mutluluğunuz için büyük önem taşıyor. 'Onunla beraberken kendimi ona uydurmak için değiştiriyor muyum?,
'Ne hissettiğini sadece sözleriyle değil, davranışlarıyla da gösteriyor mu?' ve en önemlisi, 'Benim kendimi iyi hissetmemi sağlıyor mu?'... Eğer bu uzun vadeli bir ilişki olacaksa, paylaşılan değerler de çok önemli. Farklı zevkleriniz olabilir ancak eğer sizi siz yapan değerleri paylaşmıyorsanız, ilişkinin fazla ileri gidemeyeceğini söylemek için kahin olmak gerekmiyor.

Beraber yaşamaya başlamadan önce...
Biraz acele mi ediyorum?
İstediğim için mi yapıyorum, yoksa buna ihtiyacım olduğu için mi?
O da ben de birbirimizi olduğumuz gibi seviyor ve kabul ediyor muyuz?
Yaşam alanımda onu sürekli çevremde görmeye hazır mıyım?
Ekonomik durumu ne?
Kusurlarımı yeterince gösterip rahatladım mı?
Nerede yaşayacağız?
Ayrı yaşam tarzlarımızı ve zevklerimizi aynı çatı altında nasıl birleştireceğiz?

Cevap: kendimize sormamız gereken sorular.....

çok yerinde hepimizn birşeylerin kararını almadan önce ne istediğimiz bilerek düşünmemizin ne de çok önemli olduğunu bir kere daha hatırlatan bir yazı sağol canım paylşaımın için

bizim yasam tarzimiz, dusuncelerimiz, karakterimiz, hal ve hareketlerimiz cooooook farkli, ne ben ben olabiliyorum onun yaninda, zaten o da hicbirseye tepki gostermeyen bir canli isteh.....

tşkleerrr güzel bir yazı olmuş bir işee başlamadan öncee o işi iyicee sorgulamak gerekirr bu aşk yada bir ilişki için değil her karar noktasında bunu yapmalıyız....

Geri