1. Angel_tears

  Angel_tears Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.737
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kendin Olmak veya Kaybolmak

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Angel_tears tarafından paylaşıldı.

  Sokrates’i yargılayan mahkeme sordu: “Bildiklerini inkar et ve yaptıklarından vazgeç. Yoksa bunu hayatınla ödemek zorunda kalırsın.”

  Filozofun cevabı şöyle oldu:

  “Sizler yaşamaya gidiyor olabilirsiniz, bense ölüme… Oysa hangimizin gittiği yerin daha iyi bir yer olduğu bilinmez…”Hepimizin hayatında dönüm noktası olarak tabir ettiği dönemler vardır. Yaşamın bizden sorularına ısrarla cevap beklediği anlar… Karar vermekte zorlandığımızı hissettiğimiz ama cesaretin eteğini de sımsıkı tutmak gereğini duyduğumuz zamanlar... İşte aslında her koşulda iki duraktan birine doğrudur yolculuğumuz:

  “Ya kendimiz olmaya yürüyoruzdur ya da kaybolmaya…” Sokrates’in tanımıyla “kendin olmak” varoluşumuzun temel dinamiklerini sonuna dek, ne pahasına olursa olsun sahiplenmek gereğidir. Bu durumda da son diye bir tanımın olmadığı, sonun ebedi yok oluş demek olan yaşam haklarımızdan vazgeçmenin karşılığı olduğunu söyleyebiliriz. Özetle; biri merakı, sorgulamayı, gayreti gerektirirken diğeri köşeye çekilip yaşamı olduğu yerden seyrederek eylemsizliği ve silikleşmeyi gerektiriyor. Tercihlerimizse hayatımızı aynı oranda kaliteleştiriyor.

  İşte yüzyıllardır filozofların “Kendin Olmak” diye işaret ettiği zirve nasıl bir yerdir ve bu mesafe nasıl kat edilir sorusuna cevap olan ilk basamaklar:

  Kendini Sevme ve Kabullenme

  Her birimiz değerimizin ne kadar farkındayız? Kendini sevip değer vermekle kendini beğenmek arasında fark olduğunu bilmeyenler, yaşadıkları her an aciz bir varlık olduğunda ısrarcı olanlar bu ilk basamağı atlamakta bir hayli zorlanabilirler. Düşünelim…

  Kararlarımızı alırken çoğunlukla ‘başkaları’ mı öncelikli olur, yoksa kendi istediklerimiz doğrultusunda mı kararlar almaktayız?

  Etrafımızdaki insanların sorunlarını üstlenmeyi doğal bir sonuç ve zorunluluk olarak nitelendirebilir miyiz?

  Sorunlarla karşılaştığımızda sık sık bütün sorumluluğu üzerimize alıp suçluluk duymayı mı seçeriz?Kendimizi kolaylıkla yargılar, eleştirir ve başarısız, yeteneksiz bulup hemen geri adım atarak kendinizden şüpheye başlar mıyız?

  Toplum içinde bazen olduğumuzdan farklı görünme gibi bir çaba içine girdiğimiz olur mu?

  Kendimizle kalmaktan hoşlanıyor muyuz?

  Cevaplar kendimizi sevmek yolunda kat ettiğimiz mesafeyi gün ışığına çıkaracaktır.

  Kendini Tanıma Serüveni

  Kendimizi sevme basamağı bizi bir üst basmağa ‘kendini tanıma’ ve keşfetmeye götürecektir.

  Bu durumu yine sorularla belirginleştirelim: Kendimizi içinde bulunduğunuz bugün “yeterli” buluyor muyuz?( Zeka, yetenek, beceri gibi yönlerden) Kendi hayallerimizi gerçekleştirerek yeteneklerimizi açığa çıkarma umudunuz ne ölçüde? Cesaret kelimesi bize daha çok neyi çağrıştırıyor? Korkuyu mu, heyecanı mı?

  Kendine ve İnsanlığa Faydalı Olabilme

  Varlığını kabullenme ve sevebilme bundan sonra bizi üretkenliğe götürecektir. Kendine emek ve değer verebilme gayretinin insanlığa hizmete dönüştüğünü seyretmek kişi için gerçek bir ödül olduğunda, insanlara faydalı olanın insanların en hayırlısı olduğunun müjdesi de tam olarak anlam bulacaktır. İşte son soru:Bugün yaşamımız son bulsa, geride bıraktıklarımızdan niyet veya eylem olarak hoşnut olabildiğimizi söyleyebilir miyiz?

  Bilge adam sordu, Hızlı adımlarla yürüyen delikanlıya: “Nereye gidiyorsun böyle acele?” “Sevgiyi aramaya” diye cevapladı genç. Onu nasıl bulacağını sorduğunda bilge, “İnsanların çehrelerine baktıkça, Yüreklerini tanıdıkça…” dedi delikanlı da. Bilge bu defa tebessümle sordu: “Kendini yeterince tanıyabildin mi?” Ve elindekini gence uzatarak Usulca gözden kayboldu. Delikanlı uzun uzun, Avucuna bırakılan aynadan Kendi suretini seyretti. Sonra da suretin ardındaki sireti… “Kendin Olma” ve “Kendin Kalabilme” yolunda başarıyla ve sevgiyle…   
Kendin Olmak veya Kaybolmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tutukevi Veya Cezaevinden Kaçmak Veya Kaçmaya Araci Olmak:

  Tutukevi Veya Cezaevinden Kaçmak Veya Kaçmaya Araci Olmak:

  rüyada cezaevinden kaçmak cezaevinden kaçmanın cezası rüyada ceza evinden kaçmak askerden kaçmanın cezası askerden Madde 76 - (Değişik madde: 22/03/2000 - 4551 S.K./17 md.) Askeri tutukevi veya cezaevinden kaçmak veya kaçmaya aracı olmak suçlarını işleyen asker kişiler hakkında, Türk Ceza Kanununun İkinci Kitabının Dördüncü Bab Yedinci Faslında yer alan hükümler uygulanır. Ancak, askeri...
 2. Barmen Veya Barmaid olmak İsteyenler İçin...

  Barmen Veya Barmaid olmak İsteyenler İçin...

  barmen eğitimi barmenlik kursu barmenlik eğitimi kursları bayan barmene ne denir Eğlence ve turizm mekanlarında barmen /barmaid olarak çalışmak için her türlü bilgiler neler gerekiyor barmen ve barmaid nedir merak ettikleriniz burda arkadaşlar:) TANIM Turistik tesislerin ve eğlence yerlerinin bar adı verilen bölümlerinde müşterilere içki servisi yapan kişidir. (Erkeklere Barmen, kadınlara...
 3. Lacivert Keten veya Kot Bolero Arıyorum Çok Önemli...

  Lacivert Keten veya Kot Bolero Arıyorum Çok Önemli...

  kot bolero kot bolero modelleri keten modelleri keten satın al Merhaba Arkadaşlar... Nerdeyse Aramadığım Yer Kalmadı Lacivert renkte başta Keten olmak üzere artık yoksa Kot Kolsuz Bolero Arıyorum.. Lütfen Tek Umudum Burası.. İnş Konuyu Doğru Yere Açmışımdır.. Şimdiden Teşekkürler..
 4. aşk kendin olmak demektir...

  aşk kendin olmak demektir...

  yazılarını hiçç kaçırmadıgım ve severek okudugum mehmet coşkundenizin bir yazısını melişlerimle paylaşmak istedim umarım begenirsiniz....gercekten seven birinin bu yazıyı okumasını isterim benim cok hoşuma gitti.... Aşk kendin olmaktır, kendini bilmektir, kendini tanımaktır. Aşka düşmüşsen bir kez, bir sen önemlisindir artık bir de sevgili... Dünyada var olan her şeyin hükmü silinir aşığın...
 5. Rüyada Astrolog olmak veya astrolog görmek ne anlama gelir

  Rüyada Astrolog olmak veya astrolog görmek ne anlama gelir

  rüyada astrolog görmek ne demek rüyada astrolog olmak ne demek tabiri Rüyalarımız bazen günlük hayatın içinde ki konular ve olaylarla benzeşir, bazen de çok sıradışı ve alakasız konulardan oluşabilir. İşte bunolardan biride rüyada astrolog görmek ya da astrolog olduğunu görmektir Melek'lerim. Lakin bu ne demek bilmiyorsunuz ama birazdan bu yazımızı okuyarak öğreneceksiniz. Rüyada...

Sayfayı Paylaş