1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Kendine biraz zaman ayır ve nefsini keşfet

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  evet arkadaşlarım hepimiz zaman zaman kendimize kısa zamanlar ayırarak nefsimizin muhasebesini yapmalı, düşünmeli, tartmalı nefsimizle neyi doğru neyi yanlış yaptığımızı bulmamız gerekmiyormu yanlışlarımızı görmek bizi doğruya götürür doğrularımız ise daha yüksek seviyeye ulaştırır sizcede öyla değilmi?

  < Konu Resmi..>


  Ehl-i tarik; emmare, levvame, mülhime, mutmainne, râziye, mardiye, kâmile diye nefsi yedi kademede ele almışsa da, insan, levvame basamağından İslâm sarayına girer, mutmainne makamında velayet koltuğuna oturur, kimisi oturduğu yeri bilir, kimisi de bilmez. Bunların halleri makamlarını ilan eder amma, çoğu zahiren virane gibidir. Onları tanımak için göz yetmez, basiret de lazım.

  Hemen şunu söyleyeyim ki; veliyi, türbeyi tanımak insana fazla bir şey vermez. Önemli olan bir insanı velayet makamına çıkaran sırrı yakalamaktır.


  Nefs-i mutmainne'de Mü'min, Allah'ın sıfatlarından, hakimiyetinden, icraatından, Nebi'sinden, dininden emindir, tereddütü olmaz. Kâinat nizamı içinde dinî nizamı bilir, bunlara hayatını uydurmaya çalışır.
  Allah'a itaate, sünnet-i seniyyeye doymayan bir hali vardır, bu sebeple riyazatı tercih eder.

  Mânen beslenmeyenin riyazatı ve uzleti, tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

  Nefs-i râziyede istekler iyice azalır. İnsanlardan bir şey istemezken, ümidi, emeli tükenir. Allah'tan da bir şeyler istemez, sadece ve sadece Allah'ın rızasına talip olur. Bu makamdaki insanı başkaları anlayamaz. "Ne garip kimse" derler, onun hayatını taklit edilmez zannedip, istisnai insan sınıfına katarlar. Günümüzde bunlara 'pasif' diyenler de çıkar. Güneş, toprak, çekirdek çok pasif görünür; fakat aktiflerin bütünü onların sebebiyledir.

  Kendisiyle değil, başka şeylerle meşgul olanlar, insanı da insaniyeti de keşfedemez, dünya ve ahireti tehlikeye düşürebilir. İnsan kendini keşfetmeli ki şuurlu Müslüman olsun.

  İnsanın kendisiyle meşgul olması çok önemli. İslâmî ilimler elde edilecek, bunları bir mihenk gibi kullanıp, insan kendi kendini tartacak, ölçecek... Terazi kendini tartmaz amma insan bunu yapabilir. Göz kendini görmez, basiret görür, insan kendini hesaba çekebilir. Gerçi günahı görecek mikroskoplar icat edilmedi amma nefs-i emmareye gelen bunları başarabilir.

  Müslüman, nelerden kendini kurtaracak?

  Evvela kendinden kendini kurtaracak, İslâm'a uymayan yönlerini sırat-ı müstakime çekecek.

  Sonra en yakınlarından, akrabalarından, komşusundan, okuldan, işyerinden... Bunların med ve cezrinden kurtulup, İslâm'ın rotasında saadet-i ebediyye'nin yolunu tutmaya çalışacak.

  Çürüyen, çürüten cemiyetten kurtulup, çöplüklerden bahçeler düzenleyecek...Zavallı insan ne kadar romantik, ne kadar şairane değil mi?

  Bunların aksi de ne büyük felaket!.. Zavallı insanlar, birbirini yemekle meşgul. Bu şaşkınlara su gibi, hava gibi nur gerek, ta ki hakkı bâtıldan ayırsınlar. O nur da nefs-i levvameye adım atıp, "suç bende!" filamasını elinde taşıyacak, irfan ordusuyla tecelli edecektir.
  alıntı


   
Kendine biraz zaman ayır ve nefsini keşfet konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. zaman ayırın!!!

  zaman ayırın!!!

  Yaşamaya zaman ayırın, Zira zaman bunun için yaratılmıştır. Çalışmaya zaman ayırın, Başarının bedeli budur. Düşünmeye zaman ayrın, Güçlü olmanın kaynağı budur. Çevrenize nazik davranmaya zaman ayırın, Mutluluğa giden yol budur. Etrafınıza bakmaya zaman ayırın, Günler bencilliğinize yetmeyecek kadar kısadır. Gülmeye zaman ayırın, Ruhunuzun müziği budur. Çocuklarınızla oynamaya...
 2. Kendinden bahseder misin biraz?

  Kendinden bahseder misin biraz?

  Kendinden bahseder misin biraz? Kendinden bahseder misin biraz? -niye.. konu sıkıntisimi var! Kendinden bahseder misin biraz? -Bosver guzelim, benden sana ekmek cikmaz! Kendinden bahseder misin biraz? -karsiliginda sen bana kimden bahsedeceksin! Kendinden bahseder misin biraz? -maymundan geldim, maymunluga devam ediyorum! Kendinden bahseder misin biraz? -vallahi dogrusunu istersen...
 3. Çocuğunuza zaman ayırın...

  Çocuğunuza zaman ayırın...

  Çocukların en büyük ihtiyacının anne ve babalarıyla birlikte zaman geçirmek olduğu bildirildi. Selçuk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yılmaz, Özel Hatay Doğuş Okulları’nca düzenlenen, “Aile İçi İletişim,sağlıklı ve Başarılı Çocuk Yetiştirme, Sınavlarda Başarı İçin Anne Babanın Sağlayabileceği Psikolojik Destek” konulu konferansa, velilerden çocuklarına...
 4. Nefs ve Çeşitleri ...

  Nefs ve Çeşitleri ...

  kadın nefsi kadının 9 nefsi nedir kadının 9 nelerdir kadınların nelerdir kadındaki nefis Meleklerim hani derizya Allah (c.c) kimseyi nefsi ile bas basa birakmasin diye, gercektende öyle... Benim nacizane fikrim ama, bence insanin kötü nefsi kadar büyük bir düsman yoktur!!! Simdi 7 tane farkli nefs cesitleri var buyrun Meleklerim... Rabbim cümlemizi KÖTÜ nefsden korusun (Amin) Nefs: Kulun...
 5. Nefsimiz ve biz

  Nefsimiz ve biz

  Alimlerimizin beyanlarına göre herkesin vücudunda nefs bulunur ve hiçbir zaman oradan çıkmaz. Nefs , Allah'ın emridir, vücuda konulması bir hikmet ve bir ilâhi irade sebebiyledir. Bilinmelidir ki insan vücudundaki nefsin sıfatlarını değiştirmek yani kötü sıfatları iyi hale çevirmek mümkündür; bu da mücahede ve riyazet ile olur. Tasavvufun gayesi, mücahede ve riyazet ile nefsi...

Sayfayı Paylaş