1. juju

  juju Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  4.692
  Beğenilen Mesajlar:
  213
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  kendine harika bir hayat yaratmak sana bağlı

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında juju tarafından paylaşıldı.

  İnsanların çoğu hayatın anlamı nedir sorusunu sorar durur. Ama bu sorudan daha önemli bir soru var. “Benim hayatımın anlamı ne?”
  Hayatımız, dünyayı cennete çevirmek için katkıda bulunmakla anlam kazanır.
  Dünyayı cennete çevirmek için bize düşen pay, insanların yüzüne tebessüm kondurmak, hızla kirlenen dünyayı temizlemek i...çin bir adım atmak, yardıma muhtaç bir insanın ayağa kalkıp kendi gücünü kazanmasına katkıda bulunmak, hayvanları korumak, insanlığın yararına bir keşif yapmak, bir çocuğun gözlerine güven ışığını koymak, bir insanın kendi amacını gerçekleştirmesi için ona destek vermek, kültür ve sanatla insanlığa yararlı olmak olabilir.
  Önemli olan, sen doğmuş olduğun için bütünün senin varlığından bir şekilde yararlanmasıdır. Doğmamış olmanla doğmuş olman arasında bir fark olmasıdır. Bunun ön koşulu kendi hayatımızı doyumla yaşamayı başarabilmektir.
  Sen kimin hayatını yaşıyorsun?
  Kendi hayatını mı?
  Ananın babanın, toplumun, çevrenin sana uygun gördüğü hayatı mı?
  İşinden, eşinden ne kadar doyumlusun?

  Sadece para kazanmak için mi çalışıyorsun? Yaptığın işle bütüne katkıda bulunmanın, yararlı bir insan olmanın hazzını yaşıyor musun?
  Eşinle, sevgilinle neden birliktesin? Yalnızlığını paylaşmak için mi? Daha iyisi hayatında olmadığı için mi? Birbirinizi geliştirdiğiniz, birbirinizi sevdiğiniz ve saydığınız için mi?
  Çaresiz misin? Çarenin sadece sende olduğunu ne zaman fark edeceksin? Ne zaman mı? Kendini tanımanın önceliğin olduğunu fark ettiğinde.
  Kaç kişi sana “İyi ki varsın” dedi bugüne kadar?
  Kaç kişinin hayatında fark yarattın?
  Başkalarının hayatında fark yarattığımız kadar değerli hissederiz kendimizi.
  Değerli insan, başkalarına sunacağı değerli şeylere sahip olan insandır.
  Etrafındaki insanlar fikirlerine ne kadar değer veriyor?
  Yaptıklarına ne kadar değer veriyor?
  Yaratıcılığına ve üretkenliğine ne kadar değer veriyor?
  Seninle paylaştıkları zamana ne kadar değer veriyor?
  Varlığına ne kadar değer veriyor?
  En zor anında senin yardımına kaç kişi koşardı?
  Sen insanların yaşamında boşluk dolduran mısın? Gittiğinde boşluk yaratan mısın?
  Sen dünyayı ne kadar seviyorsun? Dünya seni ne kadar seviyor?
  Nereye gidersen git, kendini de beraberinde götürüyorsun, mutsuzluktan kaçmak için yutulan haplarla kendimizden kaçamıyoruz.
  Günümüz dünyasında insanlar kendilerinden kaçmak için her türlü yolu deniyor. Aşırı yemek, alkol, uyuşturucu/uyarıcı, , iş, para, sonu gelmez aktiviteler, moda, lüks yaşam, boş eğlenceler… Tüketim endüstrisi insanların kendilerinden kaçma arzularına hitap ediyor.
  Hap çözüm yok, yok, yok.
  Kendi huzur, haz ve doyumunu kendin yaratmak zorundasın. Ve bu mutluluk iç kaynaklı olmalı. Zaten dış kaynaklı enjekte mutluluk yok ki. Tabii bu emek ve çaba gerektiriyor. Bu, kendini tanımak anlamına geliyor. Arzularının, yeteneklerinin, potansiyelinin, şefkatinin, sevginin farkında olmak anlamına geliyor.
  Kendini daha iyi tanıdıkça kendini daha derinden sevmeyi öğrenirsin.
  Arkadaşlarından ayrılabilirsin, ilişkilerine son verebilirsin, hatta ailenle tüm bağlarını koparabilirsin. Ama kendinden kaçamazsın. Çünkü nereye gidersen git, kendini de oraya götüreceksin. Doğumdan ölüme kadar her an kendinle birlikte yaşamak gibi bir zorunluluk var yaşam denilen oyunda.
  Kendini daha derinden nasıl seveceğini öğrenmeyi en öncelikli amacın haline getirmek bilinçli insanların yaptığı bir seçimdir.
  Kendine harika bir hayat yaratmak sana bağlı. Sadece sana. Ölüme beş dakika kala “harika bir hayat geçirdim” diyebilen insan ölümden de korkmaz. Çünkü yaşamının hakkını vererek yaşamıştır. Ne hayat ona borçludur ne de o hayata. Hata yok, tesadüf yok, yaşadığımız her olay bize armağanıyla geliyor.
  İşte, bütün mesele bunu görebilmek.   
kendine harika bir hayat yaratmak sana bağlı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bir fark yaratmak...

  bir fark yaratmak...

  Bir fark yaratmak Brooklyn köprüsünde, bir bahar günü, kör bir adam dilencilik yapıyormuş. Dizlerinin dibine bir tabela koymuş. Üzerinde "DOĞUŞTAN KÖR" yazılıymış. Herkes dilencinin önünden geçip gidiyormuş. Bir REKLAMCI bunu görmüş. Tabelayı almış arkasına bir şeyler yazmış, olduğu yere tekrar bırakmış. Ne olduysa olmuş..... Gelip geçen ve bu tabeladaki yeni yazıyı okuyan...
 2. Al sana yeni bir hayat!

  Al sana yeni bir hayat!

  Bana bir bilet verir misiniz? -Nereye? -Yeni bir hayata. -Orası neresi ya? -Yeni bir hayat,yeni insanlar… -Yok kardeş!Ankara istersen var. -Yeni umutlar,yeni aşklar… -Adana veriim. -Yeni bir ben… -Şanlıurfa veriim. -Her yere gittim.Dünyada gezmediğim yer kalmadı. -Zonguldak veriim. -Tatmadığım zevk kalmadı. -Nereye gidecen birader sen ya? -Yeni bir hayata dedim ya. -Kafa mı buluyon sen...
 3. hayat sunulmuş bir armağandır sana

  hayat sunulmuş bir armağandır sana

  hayat sunulmuş bir armağandır insana insan saatlerce bakabilir gökyüzüne Denize saatlerce bakabilir, bir kuşa, bir çocuğa Yaşamak yeryüzünde, onunla karışmaktır Kopmaz kökler salmaktır oraya İnsan bütün güzel müzikleri dinlemeli alabildiğine Hem de tüm benliği seslerle, ezgilerle dolarcasına İnsan balıklama dalmalı içine hayatın Bir kayadan zümrüt bir denize dal...arcasına, Uzak ülkeler...

Sayfayı Paylaş