Kene kovucu spreyler dikkatli kullanılmalı

Kene kovucu spreyler dikkatli kullanılmalı
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, keneden korunmak üzere kullanılan “kene kovucu sprey”lerin çok dikkatli kullanılması gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Akdur, bu spreylerin özellikle bebeklerden uzak tutulması gerektiğini belirterek “2 Ayın altındaki bebeklere kesinlikle sürülmez. Özellikle de 2 ayın altındakilere. Aksi halde az da olsa bebeklerde krizli ölümlere neden olabilir” dedi.
Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın keneyle mücadelede “kene kovucu sprey”leri önermesi üzerine, uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Akdur, kene kovucuların sürekli kullanılacak ilaçlar olmadığını söyleyerek “Sadece bunlar tarlada, arazide, açık alanlarda kullanılır. Ev içinde kesinlikle kullanılmaz” dedi. Prof. Dr. Akdur, kene kovucu spreylerde dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:
-Bu ilaçlar kesinlikle iç çamaşırına sürülmemeli, çamaşırla temas etmemeli.
-Cildin üzerine sürülerek kullanılanlar sadece açıkta kalan kısımlara sürülmeli, asla elbisenin altında kalan kısma sürülmemeli.
-Ağıza, yüze, göze kesinlikle temas etmemeli.
-Bebeklerden uzak tutulmalı, onlara kesinlikle sürülmemeli. Özellikle 2 aydan küçük bebekler için daha dikkatli olunmalı. Çünkü az da olsa bebeklerde krizli ölümlere neden olabilir. Çocukların ulaşamayacakları yerde saklanmalı
-Hamilelerden, özellikle hamileliğinin ilk 3 ayında olanlardan uzak tutulmalı
-BU TÜR İLAÇLARI GÜNEŞ KREMİ, NEMLENDİRİCİ GİBİ KULLANMAYIN-

Prof. Dr. Akdur, bu tür kovucuların aslında sivrisinek kovucu olarak üretildiklerini söyleyerek “Keneye etkili olabilmesi için çok yüksek dozlara çıkmak gerekir. Normal dozlarda keneye karşı çok etkili değil. Yüksek dozda kullanılmasının ise insan sağlığına zararları var” dedi.
Kene kovucu spreylerden cilde sürülenlerin etkili olabilmeleri için 2 ile 4 saat arasında tekrarlanması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Akdur, kullanım konusunda da uyarıda bulundu. Prof. Dr. Akdur, bu ilaçların güneş kremi ya da nemlendirici gibi sürekli kullanılacak bir ilaç olmadığını ifade ederek, “Sadece riskli durumlarda, riskli yerlere giderken kısa süreli kullanılması gereken bir ilaçlardır” dedi. (haber7)
 
Üst