Kepek nedir neden olur nasıl geçer ?

Uzman SühaN

Administrator
Kepek nedir neden olur nasıl geçer ?
İşte aniden kepekli saçlara sahip olmanın şaşırtıcı sebepleri ! Kepek, kuru bir kafa derisinin seboreik dermatit adı verilen deri durumunun bir sonucu olabilir. Egzama, sedef hastalığı veya çok yaygın olarak, malassezia adı verilen maya benzeri bir mantarın aşırı büyümesi de buna neden olabilir. (Seboreik dermatit bir deri hastalığıdır. Bu durum, kafa derisinde, kulaklarda, göz kapaklarında, kaşlarda, alında, burundan ağzın köşelerine kadar uzanan kıvrımlarda ve bazen göğüste orta göğüste kaşıntılı, kızarıklık oluşturabilir.)

kepek.jpg


Saçtaki kepekler nasıl geçer?

Seboreik dermatit olarak da bilinen kepek, yaygın bir saç derisi bozukluğudur. Kuru cilt, tahriş olmuş yağlı cilt, saç derisinde bakteri ve mantar oluşumu, iltihaplı deri koşulları ve diğer faktörler nedeniyle oluşabilir. Saç derisindeki kuru cilt pullarının aşırı oluşumu ile birlikte kaşınmaya neden olur.Kepek, sağlıklı bir saç bakım rutini izlenerek kontrol edilebilir. Ayrıca bazı basit doğal ev ilaçlarını deneyebilirsiniz. Doğal ilaçların sonuç göstermek için zaman aldığı, ancak sorunu tamamen etkili bir şekilde tedavi edebilecekleri doğrudur.
Kepekler için neler yapılabilir ?

Çinko veya salisilik asit içeren tezgah üstü kepek şampuanı deneyin. Şampuanı, etiket talimatlarına uygun olarak uygulayın. Bir kepek öncesi şampuana karar verdikten sonra en etkili tedaviyi doğru şekilde uygulamanız önemlidir. Şampuanınızı kafa derisine masaj yaparak uygulayın ve malzemelerin işe yaraması için en az beş dakika bekletin.Bir şampuan türünün etkinliğini kaybettiğini fark ederseniz, iki farklı kepekli şampuan çeşidi arasında geçiş yapmayı deneyin.


Selenyum sülfür: Bu bileşen, kafa derinizdeki cilt hücrelerinin üretimini yavaşlatır ve kepeklenmeye neden olan mantarları öldürmeye yardımcı olur.Sebore altı şampuanlar, seboreenin iltihaplanmasını ve azaltılmasında faydalı kimyasal maddeler içerir

Saç derinize aspirin uygulayın. Aspirin, salisilik asit içerir.Aspirin, evde kepek tedavisinin hızlı ve kolay bir yoludur.İki tablet aspirin alıp ince bir toz haline getirin. Avucunuza biraz şampaun alın ve bu tozu şampuana ekleyin.Saçınıza masaj yaparak uygulayın.Bir iki dakika boyunca saçınıza oturmasına ve sonra durulmasına izin verin.Geride kalan tozu çıkarmak için saçınızı sadece şampuanla yıkayın.Ve iyice saçınızı durulayın.


aspirin.jpg
Kafa derinizi nemlendirmek için doğal yağlar kullanın. Hindistan cevizi yağı, badem yağı ve zeytin yağı gibi doğal yağlar, kafa derinizin nemli kalmasına ve kepek gelişimini önlemeye yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağı, antifungal özelliklerinden dolayı kepekleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kuru kafa derisini nemlendirir ve kaşıntıdan kurtarmayı sağlar.

kepek için yağ.jpg

Saçınızı elma sirkesi ile durulayın.Kafa derisinin pH dengesini eski haline getirir, Aynı zamanda doğal bir saç temizleyicisi olarak çalışır ve tıkanan gözenekleri ve kıl foliküllerini temizlemeye yardımcı olur.. Beyaz sirke, kepek için en iyi ev bakımlarından biridir. Sirke, saçlı deride mantar oluşumunu önleyen ve kaşıntıyı hafifleten asetik asit içerir.Derinlemesine kuruluk, etkili doğal nemlendirici olan sızma zeytinyağının düzenli kullanımı ile iyileştirilebilir .


elma sirkesi.jpgSaçlarınızı düzenli olarak yıkayın. İyi saç hijyeninin uygulanması kepek gelişimini önlemeye ve kafa derinizin ve saçınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Özellikle yağlı veya tahriş olmuş bir saçlı deri varsa, saçınızı günde bir kez yıkamaya çalışın.


saç yıkama.jpg


En iyi kepek şampuanı hangisi?


Saç spreyi ve saç jölesinden kaçının. Saç spreyi, saç jölesi, köpük gibi şekillendirici ürünler saç dökülmesine ve kafa derinize bir yağ oluşmasına ve kepek gelişimine neden olabilir. Özellikle yağlı bir kafa deriniz varsa veya kepek geliştirmeye başlıyorsanız, stil ürünlerini kullanımınızı azaltın.Açık havada güneşte daha fazla vakit geçirin. Çalışmalar güneş ışığının kepek önlemeye yardımcı olduğunu gösterdi.


jöle.jpg
Stres yönetimini uygulayın herhangi bir stres veya endişeyi azaltmaya odaklanın.Çinko ve B vitaminleri yüksek bir diyet tutun. Çinko seviyesi yüksek bir diyet, B vitaminleri ve sağlıklı yağlar, kepeklenmeye neden olan mantarların önlenmesine yardımcı olabilir
 
Benimde kepek problemim vardı ne yaptıysam geçmedi.Haftada 1 saçıma zeytinyağı uygulamaya başlayınca kepek illetin den kurtuldum.Saç derimin kuruması ile meğer bu durumu yaşıyormuşum. Birde kesinlikle ucuz şampuan kullanmayın.Çinko içeren şampuanları tercih edin.
 
Benim eşimde de kepek sorunu var.Denemediğimiz şampuan kalmadı ama hiç biri işe yaramadı.Bir yerde biranın da kepekli saçlara iyi geldiğini okumuştum.Onu bile denedik olumlu sonuç alamadık. Bu önerileride mutlaka eşime uygulayıcam ve sonucu burdan paylaşıcam.
 
Geri
Üst