1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Kepekli Ekmeğin Yararları ve Zararları Hakkında Bilgiler

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  kepekli ekmek nedir yararları zararları faydaları kansızlık yapar mı ne kadar kullanmalı sakıncalı mı ile ilgili bilgiler burada melekler Özellikle diyet listelerinden tanıdığımız kepekli ekmek aslında sadece zayıflamak isteyenlerin değil herkesin yemesi gereken sağlıklı bir karbonhidrattır melekler :) Bilinenin aksine beyaz ekmekle aşağı yukarı aynı oranda kalori içeren kepekli ekmek,bağırsakları çalıştırması ve iştahı kesmemesi sebebiyle kilo vermeye yardımcı olur.Ancak bu sağlıklı gıdanın herşeyde olduğu gibi fazlası da zararlı melekler.:) Önce kepekli ekmeğin diğer faydalarını sıralayaım daha sonra da kepekli ekmeğin neden zararlı olduğu hakkında sizleri bilgilendirelim:)

  [​IMG]


  * Kepekli ekmek bağırsakları çalıştırma özelliğinden dolayı, Bağırsak kanserine yakalanma ihtimalini yüzde 50 oranında azaltıyor.

  * Safra kesesinde taş oluşması ihtimalini de azaltıyor. Çünkü, kepek ekmeği; beyaz ekmek, çavdar ekmeği ve mısır ekmeği gibi diğer ekmek türlerinde bulunan bütün vitamin ve mineralleri içerir.

  * Kabızlığı önleyen, kepekli ekmek; iştahı keser kilo vermeye yardımcı olur. Kolay hazmedilir.

  * Metabolizmanın çalışmasını hızlandırdığı için, sindirimle ilgili rahatsızlıklara ve kabızlığa da birebir çözümdür. Bağırsakların çalışmasını sağladığı gibi, bağırsak kanserini ve hemoroit oluşumunu da engeller.

  * Kepek ekmeği; östrojenin ( kadınlık hormonu ) dolaşımını da azaltır. Bu da kadınlarda, göğüs ve rahim kanserini önleyen bir faktör oluşturur.

  * Şeker hastalarının ve kilo problemi olan kişilerin rejim listelerinin başında olmalıdır.

  * Kalp ve dolaşım hastalıklarına iyi gelir. Besin değeri yüksek, ekonomik bir gıdadır.

  Kepekli ekmekte, Anadolu`da sac üzerinde pişirilen mayalanmamış hamurlarda ve diyet ürünleri olarak bilinen lifli yiyeceklerde olduğu gibi `fitat` denilen kimyasal madde bulunuyor. Fitat, demir ve kalsiyum gibi sağlıklı vücudun ihtiyacı olan yararlı mineralleri tutarak kana karışmasını önlüyor. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Teknolojisi Yüksekokulu Beslenme ve Diyatik Bölümü Toplu Beslenme Sistemleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yasemin Beyhan, fitat içeren lifli besin maddelerinin dengeli yenmesi gerektiğini belirtiyor. Fazlasının yararlı minerallerin eksikliğinden kaynaklanan hastalıklara yol açabileceğini belirten Beyhan, sağlıklı beslenebilmek için yeterli ve çeşitli miktarda gıda yenmesini tavsiye ediyor.

  Fitatın posalı yiyeceklerde fazlaca olduğunu anlatan Prof. Dr. Beyhan, lifli besinlerin ve kepekli ekmeğin dengeli yenildiğinde bağırsak sağlığını koruduğunu ve kolon kanserini engellediğini kaydediyor. Beyhan, Anadolu`da sacda pişirilen ekmeklerde de fitat maddesinin oldukça fazla olduğuna dikkat çekerek, `Fitatın olumsuzluğunu gidermek için lifli yiyeceklerle birlikte C vitamini de alınmalı.` diyor.

  Hububat, baklagiller, yulaf ve buğday kepeği olarak bilinen lifli besin maddelerindeki fitat demir, kalsiyum, çinko ve bakır gibi minerallerin emilimini zorlaştırarak kana karışmadan dışarıya atılmasına sebep oluyor. Böylece demir eksikliği kansızlığa, çinkonun az olması organların yenilenmemesine, kalsiyum yetersizliği ise kemiklerin gelişememesine yol açabiliyor.

  Sonuç olarak melekler,herşeyin azı karar çoğu zarar.Dengeli ve düzenli beslenme hem kilomuzu korumamıza yardımcı olur hem de sağlıklı olmamızı sağlar :tik:

   
Kepekli Ekmeğin Yararları ve Zararları Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kahvenin yararları ve zararları

  kahvenin yararları ve zararları

  sade kahvenin zararları ben kahve içmeyi pek sevmem içmiş olsam bile şekerli ve sütlü tercih ederim. ama bazı insanlar görüyorum ki kahvesiz yapamıyorlar işte size kahvenin hem yararları hem zararları : Kahvenin içenler üzerinde alışkanlık yaptığı, araştırmalarla kanıtlandı. Amerika’da yapılan yeni bir araştırmanın sonucuna göre ise; bir bardak kahve baş ağrısına,...
 2. Karanfilin Yararları ve Zararları

  Karanfilin Yararları ve Zararları

  karanfil çiğnemenin zararları karanfilin zararları nelerdir beslenme, beslenme alışkanlığı, beslenme alışkanlıkları, dengeli beslenme, diş ağrısı, Diş ağrısı için karanfil, diş ağrısı için ne yapmalı, Diş Ağrısına Bitkisel Çözüm, diş ağrısına karanfil, diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısına ne yapılır, kadın, kadın sağlığı, kadınlar, kadınlar ve sağlık, karanfil, karanfil çiğnemek, karanfil...
 3. Çileğin Yararları ve Zararları Hakkında Bilgiler

  Çileğin Yararları ve Zararları Hakkında Bilgiler

  Çileğin Faydaları ve Zararları Nelerdir Çileğin Faydaları ve Zararları Çileğin İçindeki Vitaminler Özellikle kum dökenlerin dikkatli bir şekilde tüketmesi gereken çileğin faydaları ve zararları hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz melekler :) Çilek bol miktarda folik asit içerir. Özellikle cilt için çok faydalı ve böbrek iltihabına karşı çok etkili. Çileğin İçindeki...
 4. Çemen hakkında bilgiler ve çemenini yararları - faydaları

  Çemen hakkında bilgiler ve çemenini yararları - faydaları

  Çemen Nedir? Çemen Faydaları Çemen Nedir? Çemen Faydaları Nelerdir Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda çemen hakkında bilgiler ediniyor, çemenin ne olduğunuöğreniyoruz ve çemen faydaları hakkında da bilgi sahibi oluyoruz. Çemen Baklagiller familyasındandır. Anayurdu Güney Avrupa ve Akdeniz havzası olan çok yıllık otsu bitkidir. Yarım metreye kadar boylanabilen çemenotu ülkemizde...
 5. Güneşin Faydaları ve Zararları Hakkında Bilgiler

  Güneşin Faydaları ve Zararları Hakkında Bilgiler

  güneşin faydaları, güneşin zararları, güneşin faydaları ve zararları Güneş ışığından doğru şekilde yararlandığımız zaman son derece faydalıdır. Herşeyin dozunun fazlasının zarar olduğunu hepimiz biliyoruz. Buna güneş ışığının fazlasının zarar olduğunu da hatırlatarak sizlere güneşin faydaları ve zararları hakkında merak ettiğiniz bilgilerin detaylarına Melekler Mekanı.Com olarak geçiyoruz....
Etiketler:

Sayfayı Paylaş