Keratokonusun belirtileri nelerdir?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Keratokonusun belirtileri nelerdir?
Günümüze kadar yapılan çalışmalar keratokonusun sebebini ortaya çıkaramamıştır. Aynı aile fertlerinde görülebilmesine rağmen doğrudan bir sonraki nesle geçen bir hastalık değildir. Gözlerini değişik nedenlerle fazla ovuşturanlarda daha sık görüldüğünden keratokonus olan hastaların gözlerini ovuşturmaktan sakınmaları tavsiye edilir. Erken teşhis edilirse nispeten basit tedavilerle tedavi edilebilir ancak gecikirse keratokonus ameliyatı gerekebilir.8.jpg


Keratokonusun belirtileri nelerdir?

İlk belirtiler görmede çarpıklık ve bulanıklıktır. Belirtiler genellikle 15-25 yaşlar arasında çıkarsa da daha erken veya daha geç de görülebilir. Bu dönemde genellikle miyop astigmat tanısıyla gözlük verilir. Ancak Orbscan ve Pentacam adı verilen kornea topografi yöntemi ile çok erken dönemde dahi saptanabilir. Hastalık ilerledikçe korneadaki şekil değişikliği artar ve görme bozukluğu daha belirginleşir.

Genç birinde yüksek miyop astigmat varsa ve gözlük numaraları hızla ilerliyorsa keratokonus olma olasılığı yüksektir.


Keratokonus tedavisi:

-Erken dönemde gözlük

– Kontakt Lensler

– Keratokonus lazer tedavisi: – UV Korneal Cross Linking (CCL) tedavisi

-Keratokonus ameliyatı:- Kornea İçi Halkalar (Keraring,intacs)- Kornea Nakli

UV KORNEAL CROSS LİNKİNG (CCL) TEDAVİSİ


Keratokonusta yeni bir alternatif tedavi yöntemi olan UV cross linking tedavisi, dünyada sayılı merkezle birlikte hastanemizde de uygulanmaktadır.
UV-Cross linking ameliyatında korneaya riboflavin eşliğinde UVA ışığı uygulanarak, korneanın kollajen molekülleri arasındaki çapraz bağların artırılması ile korneanın direnci artırılır. Yapılan çalışmalarda bu yöntemin, korneanın incelmesini durdurduğu, keratokonusta ilerleme olmadığı gösterilmiştir. Bu sayede kornea nakline olan ihtiyacın geciktirilebileceği veya azalabileceği düşünülmektedir. İlerlryici keratokonusta erken evrede uygun olan CCL tedavisi tekrarlanabilir özelliktedir. Uygulanan UVA ışığının dozu ve riboflavinin koruyucu etkisi sayesinde tedavi yapılan hastalarda hiçbir yan etki görülmemiştir.

KONTAKT LENSLER

Başlangıç keratokonus olgularında görme genellikle gözlük ile düzeltilebilir. Ancak keratokonus ilerlediğinde gözlükler yeterli olmamakta, özel kontakt lens kullanımına ihtiyaç olmaktadır. Kontakt lensler hastalığın ilerlemesini durdurmaz, hastanın görmesini düzeltir. Kontakt lens kullanımı keratokonuslu pek çok olguda başarı ile uygulanmaktadır. Ancak hastanın kontakt lens kullanmaya istekli olması ve hijyenik koşullara dikkat etmesi gerekmektedir.


KORNEA İÇİ HALKALAR

Gözüne kontakt lens uymayan veya kontakt lens kullanamayan hastalarda, keratokonus ileri döneminde değilse kornea içi halka uygulaması iyi bir alternatiftir. Topikal anestezi ile kornea içine femtosecond laserle (intralase) kanallar açılır ve bu kanallara halkalar yerleştirilir. Bu halkalar kornea şeklini düzelterek mevcut kırma kusurunun azaltılabilmesini sağlar. Halkaların çıkarılabilmesi yani ameliyatın geri döndürülebilmesi mümkündür. Hastanemizde intacs, keraring halkaları uygulanmaktadır.

KORNEA NAKLİ

keratokonus2Keratokonusun ileri evresinde, artık kontakt lens kullanamayan, görmesi iyice azalmış ve kornea içi halkalardan yarar göremeyecek hastalar için uygun tedavi seçeneği kornea nakli yani keratoplasti ameliyatıdır. Halk arasında göz nakli olarak bilinen keratoplasti ameliyatında; vericiden alınan sağlıklı kornea dokusu alıcının hasta korneası ile değiştirilir. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir.
Ülkemizde bağışlanan uygun verici kornea sayısının ihtiyacın çok altında oluşu ve temininin güçlüğü keratokonusta erken tanıyı ve CCL tedavisinin önemini daha da artırmaktadır.

KERATOKONUS VE ASKERLİK:

Kimlerin askerlik için uygun olup olmadığı yönetmeliklerle belirlenmiştir. Genellikle görme derecesi kriter alındığından keratokonus olanlardan bazısı uygun bazısı uygun olmayabilir. Kimin uygun olup olmadığına doktor karar verecektir.

HAMİLELİĞİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ İÇİN ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ KONUMUZA BAKMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. AYRICA TÜM HAMİLELİKLE İLGİLİ BELİRTİLER İÇİN GEBELİK KATEGORİMİZE BAKABİLİRSİNİZ.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst