1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.317
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Keratokonusun belirtileri nelerdir?

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Günümüze kadar yapılan çalışmalar keratokonusun sebebini ortaya çıkaramamıştır. Aynı aile fertlerinde görülebilmesine rağmen doğrudan bir sonraki nesle geçen bir hastalık değildir. Gözlerini değişik nedenlerle fazla ovuşturanlarda daha sık görüldüğünden keratokonus olan hastaların gözlerini ovuşturmaktan sakınmaları tavsiye edilir. Erken teşhis edilirse nispeten basit tedavilerle tedavi edilebilir ancak gecikirse keratokonus ameliyatı gerekebilir.


  < Konu Resmi..>


  Keratokonusun belirtileri nelerdir?

  İlk belirtiler görmede çarpıklık ve bulanıklıktır. Belirtiler genellikle 15-25 yaşlar arasında çıkarsa da daha erken veya daha geç de görülebilir. Bu dönemde genellikle miyop astigmat tanısıyla gözlük verilir. Ancak Orbscan ve Pentacam adı verilen kornea topografi yöntemi ile çok erken dönemde dahi saptanabilir. Hastalık ilerledikçe korneadaki şekil değişikliği artar ve görme bozukluğu daha belirginleşir.

  Genç birinde yüksek miyop astigmat varsa ve gözlük numaraları hızla ilerliyorsa keratokonus olma olasılığı yüksektir.


  Keratokonus tedavisi:

  -Erken dönemde gözlük

  – Kontakt Lensler

  – Keratokonus lazer tedavisi: – UV Korneal Cross Linking (CCL) tedavisi

  -Keratokonus ameliyatı:- Kornea İçi Halkalar (Keraring,intacs)- Kornea Nakli

  UV KORNEAL CROSS LİNKİNG (CCL) TEDAVİSİ


  Keratokonusta yeni bir alternatif tedavi yöntemi olan UV cross linking tedavisi, dünyada sayılı merkezle birlikte hastanemizde de uygulanmaktadır.
  UV-Cross linking ameliyatında korneaya riboflavin eşliğinde UVA ışığı uygulanarak, korneanın kollajen molekülleri arasındaki çapraz bağların artırılması ile korneanın direnci artırılır. Yapılan çalışmalarda bu yöntemin, korneanın incelmesini durdurduğu, keratokonusta ilerleme olmadığı gösterilmiştir. Bu sayede kornea nakline olan ihtiyacın geciktirilebileceği veya azalabileceği düşünülmektedir. İlerlryici keratokonusta erken evrede uygun olan CCL tedavisi tekrarlanabilir özelliktedir. Uygulanan UVA ışığının dozu ve riboflavinin koruyucu etkisi sayesinde tedavi yapılan hastalarda hiçbir yan etki görülmemiştir.

  KONTAKT LENSLER

  Başlangıç keratokonus olgularında görme genellikle gözlük ile düzeltilebilir. Ancak keratokonus ilerlediğinde gözlükler yeterli olmamakta, özel kontakt lens kullanımına ihtiyaç olmaktadır. Kontakt lensler hastalığın ilerlemesini durdurmaz, hastanın görmesini düzeltir. Kontakt lens kullanımı keratokonuslu pek çok olguda başarı ile uygulanmaktadır. Ancak hastanın kontakt lens kullanmaya istekli olması ve hijyenik koşullara dikkat etmesi gerekmektedir.


  KORNEA İÇİ HALKALAR

  Gözüne kontakt lens uymayan veya kontakt lens kullanamayan hastalarda, keratokonus ileri döneminde değilse kornea içi halka uygulaması iyi bir alternatiftir. Topikal anestezi ile kornea içine femtosecond laserle (intralase) kanallar açılır ve bu kanallara halkalar yerleştirilir. Bu halkalar kornea şeklini düzelterek mevcut kırma kusurunun azaltılabilmesini sağlar. Halkaların çıkarılabilmesi yani ameliyatın geri döndürülebilmesi mümkündür. Hastanemizde intacs, keraring halkaları uygulanmaktadır.

  KORNEA NAKLİ

  keratokonus2Keratokonusun ileri evresinde, artık kontakt lens kullanamayan, görmesi iyice azalmış ve kornea içi halkalardan yarar göremeyecek hastalar için uygun tedavi seçeneği kornea nakli yani keratoplasti ameliyatıdır. Halk arasında göz nakli olarak bilinen keratoplasti ameliyatında; vericiden alınan sağlıklı kornea dokusu alıcının hasta korneası ile değiştirilir. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir.
  Ülkemizde bağışlanan uygun verici kornea sayısının ihtiyacın çok altında oluşu ve temininin güçlüğü keratokonusta erken tanıyı ve CCL tedavisinin önemini daha da artırmaktadır.

  KERATOKONUS VE ASKERLİK:

  Kimlerin askerlik için uygun olup olmadığı yönetmeliklerle belirlenmiştir. Genellikle görme derecesi kriter alındığından keratokonus olanlardan bazısı uygun bazısı uygun olmayabilir. Kimin uygun olup olmadığına doktor karar verecektir.

  HAMİLELİĞİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ İÇİN ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ KONUMUZA BAKMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. AYRICA TÜM HAMİLELİKLE İLGİLİ BELİRTİLER İÇİN GEBELİK KATEGORİMİZE BAKABİLİRSİNİZ.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Kasım 2015
Keratokonusun belirtileri nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. astımın belirtileri nelerdir?

  astımın belirtileri nelerdir?

  astımın astımın belirtileri Astım çoğu kez nefes darlığı ile kendini belli eder. Göğüste tıkanma, öksürük, hırıltılı solunum diğer rastlanan şikayetlerdir. Her hastada bunların hepsi bir arada olmayabilir ve bazen sadece öksürükle veya nefes alıp verirken hırıltı, hışırtı şeklinde bir ses şeklinde belirti verebilir. Bu Şikayetler Mutlaka Astım Hastalığına mı Bağlıdır? Hayır. Astım dışında da...
 2. Basurun belirtileri nelerdir?

  Basurun belirtileri nelerdir?

  Basurun belirtileri nelerdir? Ya bıktım bu basurdan ne olur bana basur belirtilerini ve tedavisini yazın.
 3. Menopozun belirtileri nelerdir?

  Menopozun belirtileri nelerdir?

  Menopozun belirtileri nelerdir Menopoz Döneminde Neler Yaşanır Bir misafirimizin sorusu üzerine bu yazımızda menopoz döneminde neler yaşanır ve menopoz belirtileri nelerdir detaylı bir şekilde konu alıyoruz Melek'ler. Menopozun belirtileri nelerdir? Menopoz, kadında yumurtalıktaki yumurtaların aktivitelerinin tamamen bitmesi sonucunda adet kanamalarının bitmesidir. Son yıllara kadar...
 4. Parkinson Belirtileri Nelerdir?

  Parkinson Belirtileri Nelerdir?

  parkinson nedir,parkinson belirtileri,parkinson tedavisi,parkinson hastalığı hakkında bilgiler Parkinson Nedir? Parkinson, genellikle 50 yaş ve üstündekilerde görülen, nörolojik bir rahatsızlıktır. Yavaş yavaş ilerler ve zamanla insanın hatırlama, muhakeme etme ve günlük olağan işleri yapma yeteneğini yok eder. Parkinson Belirtileri: Bunların dışında, Parkinson hastalığında görülen...
 5. Antidepresan belirtileri nelerdir ?

  Antidepresan belirtileri nelerdir ?

  antidepresan nedir,depresyon belirtileri nelerdir,antideprasan belirtileri,antidepresan belirtileri nelerdir,antidepresan belirtileri hakkında bilgiler Daha önceleri severek ve kendi isteğimizle yaptığımız aktiviteleri çeşitli çevresel, hormonal ve genetik bozukluklardan dolayı yapmak istemediğimiz, zevk almadığımız çökkünlük haline Depresyon denir. Toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır....

Sayfayı Paylaş