Kerem Yılmazel kimdir

M

Misafir

Forum Okuru
Kerem Yılmazel kimdir
kerem yılmazel kimdir, kısaca hayatı, hakkında bilgiler, biyografi, biyografisi, filmleri, resimleri,

Tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı olan Kerem Yılmazel hakkında merak edilen tüm bilgileri bu yazımızda paylaşıyoruz Melek'ler.

84da98400066b0.jpg

Kerem Yılmazer (d. 2 Şubat 1945, Denizli - ö. 20 Kasım 2003, İstanbul) Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı.
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan sanatçı, sanata yatkınlığı nedeniyle mesleğini sürdürmedi. 1960'lı ve 70'li yıllarda şarkıcılık yaptı.İstanbul Şehir Tiyatroları’nda konuk oyuncu olarak tiyatroya adım attı (1988) ve iki yıl sonra ekibin kadrolu oyuncusu oldu. Dormen Tiyatrosu ve Kent Oyuncuları'nda da rol aldı. Sanatçı Göksel Kortay'la evlendi. En son, ‘II. Uluslararası Beyoğlu Buluşması’ etkinlikleri kapsamında Kerem Yılmazer, Nazım Hikmet ile Yunanlı şair Yannis Ritsos’un şiirlerini yorumlamıştı. Akbank Kültür Sanat Merkezi’ndeki şiir dinletisine Esin Afşar ve Yunanlı sanatçılar da şarkılarıyla eşlik ettiler. Yılmazer, sinema filmlerinde de rol aldı.
Oyunculuğunun yanında, NTV'deki program ve belgesel seslendirmeleriyle de tanınan sanatçı, İstanbul Levent'teki bir bankada gerçekleşen bombalı saldırı sırasında bankaya yakın olması nedeniyle hayatını kaybetmişti. İstanbul Şehir Tiyatroları, Üsküdar'daki sahnesine sanatçının adını vermiştir.

Rol aldığı bazı oyunlar

Hakimiyeti Milliye Aş Evi
Bizans Düştü
Kuş Operasyonu
Hürrem Sultan

Filmografi

2002: Çekirdek Aile
1995: Ölümsüz Karanfiller
1993: Üç Kişilik Dünya
1988: Kızım ve Ben 2
1987: Yarın Yarın
1987: Yarın Artık Bugündür
1986: Yoksul
1986: Kızlar Sınıfı Tatilde
1982: O Kadın
1976: Güngörmüşler
1973: Ben doğarken ölmüşüm
1976: Gelin ('The Bride' olarak da bilinir) drama
1972: Gökçe çiçek
1972: Yaralı kurt ('The Wounded Wolf' olarak da bilinir)
1969: Eşkıya aşkı
1969: Kirli yüzlü melek

Saygı değer tiyatro sanatçısı, ogünü hiç unutmuyorum, sabah saat 11 10 da patlamada kendisini kaybettik, allah rahmet eylesin.

Benzer Diğer Konularımız !

Geri