Keseli Köstebek (Notoryctes)

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Keseli Köstebek (Notoryctes)
köstebeklerin hayatı
notoryctes_typhlops.jpg
Avustralya'nın Keseli Köstebekleri

KESELİ KÖSTEBEK (Notoryctes)


Avustralya'da «keseli köstebek» denilen hayvanın, bizim iklim kuşaklarındaki köstebekle ilişiği yoktur. Fakat şekil itibariyle ona benzer. İrileşmiş olan ön ayakları kuvvetli pençelerle son bulur. Bunlarla toprağın içinde kendine tüneller kazar. Gözleriyle kulakları ufak ve az gelişmiştir. Burnunun ucuyla kuyruğu çıplak ve kaba bir deriyle kaplıdır. Yumuşak tüylü kürkü, âdi köstebeklerinkine benzerse de, rengi hemen hemen siyah yerine sarımsı beyazdır.
Çılgınca bir hayat mücadelesi: Köstebekler umumiyetle fazla enerji harcadıklarından keseli köstebek de gecenin ve gündüzün her saatinde beslenmek zorundadır. Hayatı sadece kendine yiyecek aramakla geçer denilebilir.
Keseli köstebek, pek çabuk yediğinden bir avuç dolusu solucanı göz açıp kapayıncaya kadar midesine indirir. O an için açlığını gide-rince, süratle uykuya dalar. Sonra sıçrayarak uyanır ve tekrar yiyecek aramaya başlar.
Bu minik mahluk inini toprak yüzeyinin 7 - 8 santim altında yapar. Arkasında daimî bir tünel bırakmaz.
Muntazam aralarla toprağın yüzeyini delerek burnunu dışarı uzatır ve derin derin nefes alır.Toprağın Yüzündeyken ayaklarını yerde sürüklereyerek hızla ilerler.
Keseli köstebeğin çiftleşme âdetleri hakkında hemen hemen hiç bir şey bilmiyoruz. Dişinin ekseri keseliler gibi yavrularını taşımasına mahsus bir kesesi vardır. Bildiğimiz bu kadardır.
 

Benzer İçerikler

*GüMüŞ*
Cevaplar
1
Görüntüleme
987
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Üst