1. ESDE

  ESDE Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  710
  Beğenilen Mesajlar:
  204
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FRANSA

  Kibir, Sonu Cehennemde Bitecek Olan Bir Hastalıktır

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

  kibir, kibirli olmak, kibir nedir, cehennem, kibirli insan konulari burada melekler

  Sevgili Melekler,

  Kisisel gelisimimize faydasi olacagini dusundugum birazda dini bir konuyu sizlerle paylasiyorum...Kibirli olmanin zararlari...

  < Konu Resmi..>  Şeytanın en belirgin özelliklerinden biri kibiridir. Kendisini daha üstün gördüğü için, kibirinden dolayı Adem’e secde etmemiştir.
  (Allah) Dedi: “Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?” (İblis) Dedi ki: “Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın.” (Araf Suresi -12)
  Şeytanın kuklası olarak yaşayan insanlar da, iman edenleri düşük akıllı gördükleri için, onlarla aynı konumda olmak istemez ve inandığını söylese de Allah’a secde edemezler.
  Ve (yine) kendilerine: “İnsanların iman ettiği gibi siz de iman edin” denildiğinde: “Düşük akıllıların iman ettiği gibi mi iman edelim?” derler. Bilin ki, gerçekten asıl düşük-akıllılar kendileridir; ama bilmezler. (Bakara Suresi – 13)
  Allah’ın kendilerine lütfettiği güzelliği, zenginliği, başarıyı, kariyeri ve daha pek çok özelliği kendilerinden bilirler. Bütün bu nimetler için Allah’a şükretmek akıllarına dahi gelmez. Toplum içinde bütün bu özellikleri ile hava atarken, bedenlerindeki acizlikleri bir an bile düşünmezler. Oysa kendileri de bütün insanlar gibi, gün boyu bedenindeki eksiklikleri gidermek için mesai harcarlar. Tuvalette geçirdikleri anları çok çabuk unuturlar. Yıkanmadıklarında ter koktuklarını, sabahları nefeslerinin koktuğunu, gözleriyle görmedikleri bir virüsün kendilerini ne hale getirdiğini…
  Yeryüzünde böbürlenerek yürüme; çünkü sen ne yeri yarabilirsin, ne dağlara boyca ulaşabilirsin. (İsra Suresi – 37)
  İnsanların çoğu, televizyon ekranlarında gördükleri şarkıcılara, oyunculara, mankenlere hayranlık duyar ve onlar gibi olmak isterler. Oysa hayranlık duydukları bu insanlar da, yukarıda saydığımız acizlikleri gün boyu yaşarlar.
  Kibir, insanın hastalıklı bir ruh haline sahip olmasına neden olur. Hiçbir şeyi yoktan var etmeye gücü yetmeyen insanın, her şeyi yaratan Allah’a boyun eğmesi, O’na kulluk etmesi, insanı bu hastalıktan kurtarır. Boyun eğmekte direnen insanlar, iman edenlerin gözünde ne kadar küçük düştüklerinden ve ahirette ne kadar aşağılanacaklarından habersiz yaşarlar.
  Ona: “Allah”tan kork” denildiğinde, büyüklük gururu onu günaha sürükler, kuşatır. Böylesine cehennem yeter; ne kötü bir yataktır o. (Bakara Suresi -206)
  Yüzlerinin ateşte evrilip çevrileceği gün, derler ki: “Eyvahlar bize, keşke Allah”a itaat etseydik ve Resûl”e itaat etseydik.” (Ahzab Suresi – 66)
  Kibirli insan, Allah’ın izni ile yaptığı bir robotun hareket edebilmesinden dolayı kendisiyle gurur duyar. Pek çok insan da, bu robottan çok etkilenir ve yapan kişiye övgüler yağdırır. Oysa parkta oynayan bir çocuk, robotla kıyaslanmayacak kadar mükemmel hareketler yapar. Takla atar, zıplar, koşar. Ama kimse, o çocuğu yaratan Allah’a övgü yağdırmaz. Aslında bütün övgü, robotu yapan kişiyi de, robotu da yaratan Allah’adır.
  Göklerde ve yerde olanların tümü Allah”ı tesbih eder. Mülk O”nundur, hamd (övgü) de O”nundur. O, her şeye güç yetirendir. (Teğabün Suresi – 1)
  İnsanın kibiri ancak Kuran ahlakını yaşamakla yok olur. Okuduğu bütün kitaplar insanın bilgisini ve kültürünü artırdığı için kibirinin de artmasına sebep olur. Okunduğunda insanınkibirini yok edebilecek, boyun büküp teslim olunacak tek kitap Kuran-ı Kerimdir.
  Kendilerine Tevrat yükletilip de sonra onu (içindeki derin anlamları, hikmet ve hükümleriyle gereği gibi) yüklenmemiş olanların durumu, koskoca kitap yükü taşıyan eşeğin durumu gibidir. Allah”ın ayetlerini yalanlayan kavmin durumu ne kötüdür. Allah, zalim bir kavmi hidayete erdirmez. (Cum’a Suresi – 5)   
Kibir, Sonu Cehennemde Bitecek Olan Bir Hastalıktır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kibir

  kibir

  Kibir .Rüyada kibirli oldugunu görmek hayra yorumlanmaz. Büyüklük Cenab-i Hakka mahsustur. Bu bakimdan rüyada bile olsa, kibirli oldugunu görmek, cehennem azabi ile tabir olunur. Rüyada kendisini büyük mevkide veya zengin bir kisi olarak görmek, ve bundan dolayi kibirlenmek, Ömrünün kisaligina, rizkinin daralacagina, geçiminin zorlasacagina delalet eder. Bir baska rivayete görede: Rüyada...
 2. Bittiyse bitecek olan

  Bittiyse bitecek olan

  Hayat, malûm ne olacağı belirsiz Neleri getireceği güneşin, Her gün ye, iç de olmaz; bir yere kadar... Boyutlar, biçimler, otlar, yapraklar, çiçekler Ve deniz, Fısıldayan olmaz seni... Biraz sabır hepsi biter demek Çaresizlik olur Buna inanmamam gerek... Gökyüzünde bir sır vardır, Çözememek, Orda bizi görememek... O zaman yazmıştım; Çoraplarım kokar yokluğunda....
 3. Sonum olucak olansın...!!!

  Sonum olucak olansın...!!!

  Su bizim aramizdaki Zaman..sanki her an daha cogalir gibi.. Sana söyleyemedigim sebeplerim..bazen kendiminde bilmedigim.. Yas olup akiyorsun gözlerimden .. / kac kez damladi gözyaslarim avuclarima peki kac kez sadece ben islandim o selin altinda? Sebep onca kisi onca imkansizliklar olmasina ragmen yine sadece ben islandim! Sana anlatamadigim seyler var,bendeki yerin...su durumum...
 4. Cehennem nasıl bir yerdir?

  Cehennem nasıl bir yerdir?

  Cehennem inkarcılar için her türlü sıkıntı, zorluk ve azabın yaşandığı ve bunların sonsuza kadar da tükenmediği bir yerdir. Kuran’da cehennem için şöyle denir: Gerçekten cehennem, bir gözetleme yeridir. Taşkınlık edip-azanlar için son bir varış yeridir. Bütün zamanlar boyunca içinde kalacaklardır. Orada ne serinlik tadacaklar, ne bir içecek. Kaynar sudan ve irinden başka. (İşlediklerine) Uygun...
 5. Cehennem nasıl bir yer?

  Cehennem nasıl bir yer?

  Ulu Allah (C.C) cennet ve cehennemi yaratinca Cebrail (A.S)'i cennete gönderdi ve git orayi ve oraya girecek olanlara neler hazirladigimi gör» dedi. Cebrail (A.S) de cennete vararak onu ve Allah (C.C)'in cennetliklere neler hazirladigini görüp dönünce Allah (C.C)'a: «Ululugun hAkki için oranin adini duyan herkes içeri dalar» der. Arkasindan cennet Allah (C.C)'in emri üzerine günahlar ile...

Sayfayı Paylaş