1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kıl kurdu

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  kıl kurdu, tedavisi, nedenleri, neden olur, belirtileri, tedavisi ilaç, nedir, nasıl dökülür, zararları, nasıl tedavi edilir, buyrun bu yazımızda hepsini öğrenelim arkadaşlar


  Sıkça rastlanılan sağlık sorunlarından biridir kıl kurdu... Peki kıl kurdu nedenleri ve belirtileri nelerdir, ayrıca nasıl tedavi edilir; hepsini aşağıdaki bilgiler doğrultusunda öğrenelim Melek'lerim.


  < Konu Resmi..>  Kıl kurdu hastalığı, özellikle çocuklarda rastlanan bir parazit türüdür. Dişileri 10, erkekleri 3 mm boyunda olan ve Enterobius vermicularis adı verilen bağırsak parazitlerinin nematotlar sınıfından olan parazit, insanda kör bağırsak, apandisit ve diğer kalın bağırsak kısımlarının içyüzüne başlarıyla tutunarak yaşar.

  Hamile dişiler geceleri makat civarına doğru hareket edip, bu bölgedeki deriye ortalama 10.000 yumurta bırakır ve ölürler. Her yumurta bir embriyon ihtiva eder ve birkaç saat içinde larva haline geçer.

  Yumurtaların makattan alınıp ağza götürülmesiyle bağırsaklara tekrar yüzlerce yumurta gelir ve bunlardan hemen larvalar çıkar ve birkaç ay geçmeden bu yeni larvalar da yumurtlayacak hale gelirler ve aşağıya hareket edip makat derisi civarına yumurtalarını bırakırlar.

  Çamaşır ve yataklara da dökülen yumurtalar dış ortamda da canlılıklarını koruduklarından ailenin bir üyesinde kıl kurdu bulunması bütün fertlerde de bulunduğu manasını taşır. Bu yüzden tedavi bütün aileye yapılır.
  Kıl kurdu hastalığı ve tedavi yolları

  Kıl kurdu hastalığı

  Belirtileri arasında en dikkat çekicisi, Özellikle geceleri olan makat kaşınmasıdır. Bunun sebebi yumurtalarını bırakmak için olgun dişi parazitlerin aşağılara doğru hareket etmeleridir.

  Huzursuzluk, uykusuzluk, yatağını ıslatma diğer şikâyetlerdir. Kaşınma neticesinde makat bölgesinde egzama ve iltihabi yaralar teşekkül edebilir. Sabahları ağızdan su akıp yastığı ıslatır.

  Kıl kurdunun tedavisi

  Tedavisi için bütün aile bireyleri ele alınmalıdır. Yemeklerden önce ve tuvaletten çıkınca elleri sabunla iyice yıkamalıdır.

  Çocukların makatlarını kaşıyıp, ellerini ağızlarına götürmeleri engellenmeli, tırnakları iyice kesilmelidir.

  İlaç olarak pyrantel pamoat, kilo başına 11 miligram şeklinde tek doz olarak verilir. On beş gün sonra tekrar edilir. Mebendazol (Vermox, Vermazol, Versid), pyrivinium pamoate (Pirok, piramon), piperazine citrate (Siropar, Hemicid, Pipor) müessir olan diğer ilaçlardır.


   
Kıl kurdu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erkekte kıl?

  Erkekte kıl?

  kadınların erkeklerde omuz ve sırt kıllarından nefret ettiğini biliyoruz.peki bir erkek tamamen kılsız mı olmalı?yoksa kadınlar bacaklarda olan ve göğüste (çok olmamakla beraber) erkeksiliği artıran kıl dağılımından hoşlanırmı?
 2. Kıl kurdu tedavisi

  Kıl kurdu tedavisi

  kıl kurdu kıl kurdu tedavisi, ilaç, nasıl olur, ve belirtileri, bitkisel, ilgili bilgiler burada arkadaşlar Az önce http://www.meleklermekani.com/tum-saglik-konulari/195970-kil-kurdu.html konumuzda kıl kurdu hastalığının nedenlerini ve belirtilerini sizlerle paylaşmıştık Melek'lerim. Şimdide kıl kurdunun bitkisel tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler. Kıl kurdu...
 3. Kıl kurdu ilaçları

  Kıl kurdu ilaçları

  kıl kurdu ilaçları, ilacı, bitkisel, doğal, tedavi yöntemleri burada arkadaşlar Kıl kurdu, yaygın olan bir sağlık sorunudur ve büyük küçük her yaşta görülebilen bir hastalıktır Melek'lerim. Bizde bu makalemizde, kıl kurdu bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler sunuyoruz sizlere... Kıl kurdu enfeksiyonları dünyanın her yerinde yaygındır. Doğal konağı insandır. Her yaşta görülmekle...
 4. Çocuklarda Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavi Yolları

  Çocuklarda Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavi Yolları

  çocuklarda bağırsak solucanı, çocuklarda kıl kurdu, çocuklarda kıl kurdu belirtileri Çocuklarda sıklıkla görülen kıl kurdunun belirtileri ve tedavi yolları ile ilgili merak etitğiniz tüm bilgileri sizler için aktarıyoruz. Bağırsak solucanları ve parazitler, insan bedenindeki kan ve aldıkları besinlerle yaşayan canlılardır. çok rahatsız edici ve bulaşıcı olan bu parazitler, çocuklarda çok...
 5. Kıl kurduna iyi gelen bitkisel tedavi

  Kıl kurduna iyi gelen bitkisel tedavi

  plik şeklinde hareketli bir bağırsak parazitidir. Erkekleri 2-6 mm, dişileri 8-12 mm uzunluğundadır. Kıl kurdu enfeksiyonları dünyanın her yerinde yaygındır. Doğal konağı insandır. Her yaşta görülmekle birlikte 5-14 yaş arasında en sıktır. Kalabalık yaşam koşullarında, kurumlarda yaşayanlarda yaygındır ve oldukça zararsızdır. Kıl kurdu oluşumu Enfekte kişilerde dişi erişkin kıl kurtları gece...

Sayfayı Paylaş