1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kıllar nasıl gelişir?

  Konu, 'Lazer Epilasyon' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  koltuk altı kılları nasıl alınır kıl nasıl cıkar kıllar dökülür kıllar ne zaman alınmalı kıl dökülür Vücuttaki her kılın bir ömrü vardır. Kaş, saç, kollar gibi kılın bulunduğu bölgeye göre farklı bölge kıllarının yaşam süreleri, büyüme hızları farklıdır. Kıllar bu ömrü doldurduğunda kendiliğinden dökülür, yerlerine yenileri çıkar. Döngü sırasında her bir kıl farklı evrede olduğu için, dökülme ve yerine gelmeleri farkedemeyiz.

  Her kıl ömrünü tamamlarken 3 evreden geçer. Anajen, katajen, telojen fazlar olarak adlandırılan bu evrelerden her kıl birbirinden bağımsız, farklı zamanlarda geçer. Yani aynı anda tek bir bölgedeki (örneğin koltuk altı gibi. . ) kılların bir kısmı anajen, bir kısmı katajen, bir kısmı ise telojen evrede bulunmaktadır.


  Anajen evre: Kılların aktif olduğu evredir. Kısaca bu evre kılların büyüme ve gelişme evresidir. Kıllar bu evrede kıl kökünde oluşumunu tamamlar ve cilt içerisinde uzamalarını sürdürür.

  Kılın en sağlıklı ve de hızlı büyüdüğü evredir. Bu evrenin süresi, saçlarımız gibi çok uzayan kıllar için yıllar alırken, kaşlarımız gibi ancak belli uzunluğu erişebilen kıllar içinse sadece birkaç haftadır. Bu evre kıl köklerinin lazer ile epilasyon uygulaması için en uygun olduğu dönemdir. Bu evreden sonra kıllar katajen faza geçerler.

  Katajen evre: Bu evre kıllar için dinlenme dönemine geçiş evresidir. Kök içerisindeki canlı hücrelerin aktivitesi yavaşlar, yapıları değişir. Bu evre ortalama 2-3 hafta sürer. Kıllar uzamasını yavaşlamış şekilde sürdürür ve son evre olan telojen evreye geçerler.

  Bu aşamadaki kıl çekilirse bir sonraki devre olan anagen devre erken başlar. Bu, ağda ve cımbız gibi yöntemlerin kıl büyümesini nasıl hızlandırıcı etki yaptığını açıklar.
  Telajen evre: Artık kılın uzaması durmuştur, kıl kökten ayrılmıştır. Bu evre dinlenme fazı olarak adlandırılır. Ortalama 2-3 ay sürer. Kılın kendiliğinden dökülmesi bu evrede gerçekleşir. Yani kök içerisinde yeni kıl oluşumu başlarken telojen evredeki kıl da vücuttan atılır.

  Lazer ile epilasyon en kuvvetli etkisini kıl aktif dönemdeyken (Anajen evre) gösterir. Bu dönem melaninin en fazla olduğu dönemdir, böylelikle gönderilen ışık en fazla alınır, ısıya en fazla dönüştürülür, kıl köküne de enerji maksimum iletilmiş olur. Bir miktar da katajen evrede bulunan kıllar etkilenir. Çünkü lazerle gönderilen ışın koyu renk tarafından emilmektedir, kıl ve kıl köküne koyu rengi veren melanin pigmentidir. Telajen fazdaki kıllarda ise uygulama sırasında kökün içerisinde mevcut kıl olmadığından ışın sadece kılı etkiler, kıl kökünde bir tahribat oluşturmaz. Kısacası optimum kıl kökü tahribatı için kıl anajen dönemde olsun istenir. Kılın köke bağlı ve cilt yüzeyine yakın olması etkiyi artırır.

  Bununla beraber, tekrar büyümeyi geciktirecek veya tamamen önleyecek ve uzun süreli kıl kökü hasarı oluşturacak etkiyi sağlamaya yeterli enerjinin kıl gövdesinde depolanması gerekmektedir. Bu da ancak iyi bir cihazın, kişiye özel ve doğru parametrelerle, yetkili ve deneyimli bir uygulayıcı hekim tarafından kullanılmasıyla mümkün olur.

  Lazer ile yapılan epilasyon işlemlerinde kılların gelişim evreleri ile işlemin yapılma dönemleri arasındaki uygun süreç bilinerek yapılırsa lazer epilasyon işleminde başarı oranları artmaktadır. Bu nedenle kıl köklerine en uygun dönemde işlem yapılabilinmesi için seans zamanlarına azami uyum gösterilmesi gerekir.


   
 2. ışılsu

  ışılsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.090
  Beğenilen Mesajlar:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  *** HAYALLER ŞEHRİNDE***
  bilgin için teşekkürler
   
 3. DєRiи яocк

  DєRiи яocк Forum Okuru

  teşekkür rüyam adminim
   
Kıllar nasıl gelişir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diş Çürümesi Nasıl Gelişir?

  Diş Çürümesi Nasıl Gelişir?

  diş çürümesi nasıl meydana gelir diş çürümesinin kimyası çürümeye başlayan çürümesi nasıl oluşur çürümesinin meydana gelir Diş çürümesi, dişte bakterinin neden oldu u bir hastalıktır. Genel so uk algınlı ından sonra diş çürümesi, tüm insanlarda görünen en yaygın bozukluklardan biridir. Ço u kişi için ömür boyu kalıcı olan bir sorun olsa da diş çürümesi en sık çocuk ve gençleri etkiler. Tüm...
 2. Bu Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur cevap

  Bu Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur cevap

  Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım var ise aranızda bana da yazsın lütfen.
 3. Kızlar Kıl Dönmesi Lekeleri Nasıl Geçer

  Kızlar Kıl Dönmesi Lekeleri Nasıl Geçer

  Kıl Dönmesi Lekeleri Nasıl Geçer lütfen bu konuda bir öneriniz varsa bana yazın başım bu kıl dönmesi lekeleriyle dertte bacaklarım berbat görünüyor kısa giyemiyorum lütfen yardım edin!
 4. sırtımdaki kıllardan nasıl kurtulabilirim?

  sırtımdaki kıllardan nasıl kurtulabilirim?

  hanımlar benim sırtımda aşırı kıl var bunun için ne yapmalıyım?Önereceğiniz bir yöntem varmıdır?
 5. göbeğimdeki kıllardan nasıl kurtulurum yardım edin

  göbeğimdeki kıllardan nasıl kurtulurum yardım edin

  Çok utanıyorum ama göbeğimde kıllar var. Yaşım daha 24 ve bekarım.Nasıl evlenirim bilemiyorum.Kendimi çok kötü hissediyorum.Bu kıllardan nasıl kurtulurum? :(

Sayfayı Paylaş