Kilo problemi olanlar su içerek fazla kilolarınızdan kurtulun

Uzman SühaN

Administrator
Kilo problemi olanlar su içerek fazla kilolarınızdan kurtulun
Öncelikle bol su içmek, aşırı yemek yemenizin önüne geçiyor. Pek çok insan susamayı açlıkla karıştırıyor ve susadığı zaman da ilk olarak su içmek yerine yemek yeme eğilimi gösteriyor. Bu yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi. Eğer gün ortasında aşırı yemek yeme ihtiyacı hissediyorsanız ve bu iştahınızın gerçekten açlıktan kaynaklı olduğundan emin değilseniz, bir şeyler atıştırmadan önce mutlaka bir bardak su içmeyi tercih edin. Su içtikten 30 dk sonra hala aç olup olmadığınızı kontrol edebilir, gereksiz kalori almaktan kurtulabilirsiniz.

Suyun zayıflattığı bir gerçek; ama aşırı su tüketiminden de kaçınmak gerekiyor. Suyun gerçekten kilo vermenizi sağlamasını istiyorsanız, her gün en az 8-9 bardak su içmelisiniz. Eğer yoğun spor yapıyorsanız ya da gün içinde çoğunlukla hareketliyseniz bu miktarın üzerine çıkmalısınız. Uzun bir koşu sonunda terlemek, birkaç saatlik bir güneş banyosu ya da sıcaklığın yüksek olduğu bir yerde yaşamak vücudunuzun susuz kalmasına yol açacaktır. Böyle durumlarda tükettiğiniz su miktarını arttırmalısınız. Bitki çayları ya da düşük kalorili içecekler tüketiyorsanız miktarı buna göre dengelemelisiniz. Günde ne kadar su içilmeli yazısını inceleyerek vücudunuzun ne kadar suya ihtiyacı olduğu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. İçeceklerinizin şekersiz ve kafeinsiz olmasına özen göstermelisiniz.
s.jpgPeki her sabah içtiğiniz kahvenizin ne gibi bir etkisi var? Yaygın kanı içtiğiniz her 1 bardak kahve için 1 bardak su içmenin gerekli olduğu yönündeydi. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, eğer rutininizde sabahları kahve içme alışkanlığınız yoksa ve o gün sabah kahve içtiyseniz, evet kesinlikle 1 bardak extra suyu kahvenizden sonra içmelisiniz. Eğer her sabah rutin bir şekilde kahve tüketiyorsanız, vücudunuz bir süre sonra bu rutine alışıyor ve aynı etkiyi yaratmıyor.Suyun Kilo Vermeye Yardımcı 8 Yolu

1. Doygunluk hissi verir ve iştah kontrolü sağlar.

Yemekten önce 1 bardak su içmeniz iştahınızı kontrol etmeniz için oldukça iyi bir yöntem. Bunun yanı sıra yemek esnasında su içmek de size daha hızlı doygunluk hissi verecektir. Her ne kadar su, midede çok uzun süre kalmasa da; düzenli aralıklarla içtiğiniz su, daha uzun süre doygunluk hissine sahip olmanızı sağlayacaktır.

2. Atıştırmalıklara karşı iştahınızı yatıştırır.

Günde kaç kez bir şeyler yeme ihtiyacınız olduğunu hissediyorsunuz; ama sebebini bilmiyorsunuz? Böyle zamanlarda çoğu kez buzdolabının kapağını açar, bir süre raflarda atıştırcak şeyler arar ve en sonunda gereksiz yere şeker ve kalori yüklü atıştırmalıklar tüketirsiniz. Birçok diyetisyen tarafından verilen gizli bir tüyo şu; 1 bardak su içmek ve 10 dakika kadar beklemek. Su içmek, iştahınızı yatıştırmanız için ilk adımı sağlaması açısından çoğu zaman iyi bir yöntem olacaktır. Bu sayede fazladan kalori almamanızı sağlayacak ve suçluluk duygusunu ortadan kaldıracak. Eğer 10 dakika bekledikten sonra hala tatlı bir şeyler ya da hafif tuzlu atıştırmalıklar canınız çekiyorsa, mümkün olduğunca 100 kalorinin altındaki sağlıklı yiyeceklere (meyveler, çiğ sebzeler gibi) yönelmek doğru olacaktır.

3. Daha fazla enerji, daha fazla hareketlilik; daha hızlı kilo kaybı!

Su size diğer içeceklerin ve yiyeceklerin verdiği gibi enerji vermez ama; başka pek çok şekilde size yardımcı olur. Bol su içmek ve vücudunuzun her zaman ihtiyacı olan su miktarına sahip olması gün içinde karşılaşabileceğiniz baş ağrılarını önleyecek, daha çok odaklanmanızı sağlayacak ve hafıza konusunda yardımcı olacaktır. Peki bunların kilo vermekle ne ilgisi var? Bütün bu faydalar sizin, daha çok enerji dolu hissetmenize, spor yapma konusunda daha şevkli olmanıza ve diyetinize yorgun olmanıza rağmen devam edebilmenize olanak sağlayacak. Başağrısı ya da yorgunluk hissetmemek, bütün gün içi aktivitelerinizi bütünüyle pozitif yönde etkileyecektir.

4. Sıfır Kalori!

Her gün istediğiniz miktarda, kaç bardak içmek isterseniz o kadar su içebilirsiniz. Aldığınız kalori konusunda endişelenmenize hiç gerek yok çünkü; su 0 kalori ve içebileceğiniz en doğal içecek. Kalori içermemesinin yanı sıra, su içmek diğer içeceklere olan yöneliminizi azaltacak. Gün içinde özellikle şeker yüklü ve bol kalorili pek çok içecekten su içerek uzaklaşmak diyetinizi oldukça destekleyecek bir ipucu. Tabi ki, bütün içecekler bol kalorili ve şekerli değil. Düşük kalorili sağlıklı içecekler de mevcut; fakat hiç biri suyun taşıdığı kadar hayati önem taşımıyor ve vücudunuzun suya ihtiyaç duyduğu kadar başka hiç bir içeceğe ihtiyacı yok.

5. Motivasyon kaynağı!

İster inanın ister inanmayın, su oldukça iyi bir motivasyon kaynağı ve kilo vermenizi kolaylaştırarak hedefinize daha hızlı ulaşmanızı sağlıyor. 1 bardak su içtiğiniz her zaman, kilo vermek istediğinizi ve bu amaçla kendinize belirlediğiniz hedefinizi hatırlayın. Su içmek ve içtiğiniz her bardak suyun size hedeflerinizi hatırlatması, kendinize hedefleriniz için çalıştığınız hissini verecek ve size büyük bir motivasyon kaynağı olacak.

6. Sindirime yardımcı olur.

Su, sindirim sistemine yardımcı olur ve karaciğer dahil pek çok organın çalışmasını destekler. Günlük almanız gereken su miktarının altına düştüğünüz zaman sindirim sisteminiz zayıflar, sindirim sisteminizin çalışma hızı yavaşlar, metabolizmanızın yağ yakımı düşer. Bütün bunlar sizin kendinizi yorgun hissetmenize sebep olacaktır.
İpucu: Vücudunuzun her 1000 kaloriyi yakması için, sindirim sisteminizin 1 litre suya ihtiyacı vardır.

7. Vücudunuzda biriken ödemi azaltır.

Standardın üzeri miktarda, dokularda sıvı tutulması sonucu vücutta ödem oluşur. Fitness sektöründe bu durum “su kilosu” şeklinde nitelendirilir. Spor yapmaya başladığınızda, vücudunuzdan ilk önce ödem yapmış fazla suyu atarsınız.

8. Detoks etkisi yaratır, daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Bol su içmek organlarınızın çalışma fonksiyonlarını hızlandıracak ve vücudumuzdaki zararlı toksinleri atmanızı sağlayacaktır. Bu sayede cildinizin nem dengesi korunacak ve sağlıklı bir görünüme sahip olacaksınız.

Su İçmenizi Artıracak İpuçları

Güne 1 bardak su içerek başlayın.
Yemeklerinizden 15 dakika önce 1 bardak su için.
Yemek yerken diğer içecekler yerine su içmeyi tercih edin.
İş yerinde çalışırken ve spor yaptığınız esnada yanınızda ufak bir su şişesi taşıyın.
Canınız ne zaman bir şeyler atıştırmak isterse önce su içmeyi tercih edin.
Eğer gün içinde su içmeyi unutuyorsanız telefonunuza size bunu hatırlatması için bir hatırlatıcı kurun.
Daha fazla su tüketmek ve gereken miktarın altında kalmamak için içtiğiniz su miktarını not edin ve gün içinde takip edin.
İçme miktarınızı etkileyeceğini düşünerek suyunuzun her zaman taze kalmasına özen gösterin.
Su içmemek için bahaneler üretmeyin. Bir kez içmeye başladığınızda ve bunu düzenli yaptığınızda kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi ve kilo vermeye başladığınızı göreceksiniz.
Su içmek size sıkıcı geliyorsa ya da su içmeyi sevmiyorsanız, içtiğiniz suyu lezzetli hale getirebilirsiniz. Bardağınızın içine bir dilim limon atabilirsiniz. Bunu sürahinize de uygulayabiliniz. 1 litre suya 4-5 dilim limon ve 6-7 yaprak taze nane koyun ve bu şekilde içmeyi deneyin. Suyu böylece lezzetlendirmiş olacaksınız ve gün içinde hazırladığınız bu sürahiden su içmek daha eğlenceli hale gelecek. Aynı zamanda limonda bulunan pektin iştahınızı azaltmanıza yardımcı olacak.
Suyu soğuk içmek kilo vermenizi hızlandıracak bir diğer önemli ipucu. Metabolizmanızın yağ yakabilmek için içtiğiniz soğuk suyu ısıtması gerekecek ve bunun için daha çok çalışacak. Bu da daha çok kalori yakmanızı sağlayacak.Ayrıca, bardağınıza birkaç küp buz atmak, suyunuzun oda sıcaklığında içtiğiniz halinden daha tazeleyici olmasını sağlayacaktır.
Bol su tüketmek, spor yaptığınız esnada kas ağrılarınızı azaltacak ve kas kramplarını önleyecektir. Bu sayede daha yoğun bir spor programı uygulayabilir, daha uzun süre çalışabilirsiniz.
İşe fazla yoğunlaşmak, epostalar arasında kaybolmak gibi faktörler özellikle kadınların iş yerlerinde su içmeyi unutmalarının önemli sebepleridir. İş yerinde su içmeyi unutmamak, çalışma performansınızı yükseltecek ve gün sonuna doğru iyice belirginleşen yorgunluk ve bitkinlik hissini azaltacaktır.
Su kilo vermenizi sağlayacak en güvenli yoldur. Bu yazıyı okuduktan hemen sonra 1 bardak su için! Kendiniz için sağlıklı bir adım atın.
 
Geri
Üst