Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kilo vermek için öneriler

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Kilo vermek için öneriler
  Her gün tartılmayın ve yemek yemek için midenizin zil çalmasını beklemeyin. Kilo vermekle ilgili eski moda, boş inanışları unutun, bilgilerinizi güncelleyerek fazlalıklarınızdan kolayca kurtulun..

  [​IMG]
  Kilo kaybetmek, arabanızın anahtarlarını kaybetmekten daha kolay olabilir. Bunu için birkaç dakikanızı bize ayırmanız yeter... (Bize güvenin, biz doktoruz!) Kilo vermekle ilgili boş inanışları bir kenara bırakırsanız, fazla kilolarınızdan çok daha kolay kurtulursunuz. İşte güncellemeniz gereken diyet bilgileri:

  SAATE BAĞLI KALMAYIN
  * Saatin acıktığınızı söylemesine izin vermeyin:
  Gün içinde belli saatlerde yemek; tüm gün içinde daha az yemenize, daha fazla kalori yakmanıza, damarlarınızda daha az kötü kolesterol oluşmasına yardımcı olur. Öğünleri atlamak veya belirsiz saatlerde yemek yemek ise metabolizmanızı yavaşlatıp, vücudunuzun yağ ve kalori biriktirmesine neden olur.

  BELİNİZİ DE ÖLÇMEYİN
  * Her gün tartılmayın:
  Araştırmalar, hedefledikleri kiloyu verdikten sonra düzenli olarak tartılan insanların daha az tartılanlara oranla kilolarını daha iyi koruduklarını gösteriyor. Ama burada önemli bir kelime devreye giriyor: Sonra... Kilo vermeye çalışırken, en küçük başarınızı ya da başarısızlığınızı göz önüne seren baskül en iyi arkadaşınızın olmayabilir! Ancak hedeflediğiniz kiloya ulaştıktan 'sonra', her gün tartılmak ya da bel ölçünüzü almak; ideal kilonuzu uzun süre korumanın en iyi yollarından biridir.

  Metabolizma hızı yükselsin

  İki saatte bir birşeyler atıştırın... Sık aralıklarla küçük miktarlarda sağlıklı besinler yiyerek, enerjinizi ve metabolizmanızı yüksek tutun. Eğer çok aç değilseniz, bir parça meyve ya da sebze yiyebilirsiniz. Sağlıklı yağ ve protein içeren lif oranı yüksek, şekersiz bir kraker ya da bisküvi de böyle zamanlar için ideal bir seçim olacaktır.

  Yorgunlar kolay risk alır

  Uykusuzluk mu çekiyorsunuz? Bunun olumsuz sonuçlarına katlanmak istemiyorsanız, ciddi kararlar vermeniz gereken yerlerden uzak durun. 'Gözlerinizin kapanmaması', kötü kararlar almanıza, yanlış seçimler yapmanıza ve beyninizin 'hatalardan ders çıkaran' bölümünde çanların çalmasına neden olabilir.

  Hata yaptırıyor
  *Uykusuzluk aslında içmek gibidir ve kendinizi ne kadar iyi hissederseniz hissedin; çok fazla alkol sizi hiçbir konuda daha iyi yapmaz! Yapılan araştırmalar; uykusuzların kumar oynarken alkollülere oranla daha fazla çok hata yapıp, daha az öğrendiklerini gösteriyor.
  * Uykusuzluk; beyindeki kötü karar ve kayıplardan ders çıkarılmasını sağlayan bölümün daha az çalışmasına neden olur. Pişmanlıkla ilgili duyguların gelişmesini de engelliyor.*Yeterli uyku uyumak ise tüm bunları tersine çevirebiliyor. Doğru miktarda uyku; zayıf kalmanıza yardımcı olup diyabet geliştirme riskinizi azaltır.

  İçkinin Zararı

  'Azı karar, çoğu zarar' sözü, içkinin olumsuz etkilerini çok iyi tanımlıyor. Bir kadehten fazlası, önce karaciğeri sonra da beyin ve kalbi vuruyor..

  [​IMG]
  Cuma akşamı bir kadehten fazla içki içmenin vücudunuzda nasıl bir darbe yarattığını merak ediyorsanız, işte size 'içeride' olan bitenlerin listesi...
  * Kararında (gecede yarım ya da bir kadeh) içmek, damarların yaşlanmasından kaynaklanan krizlerden, Alzheimer ve bunamadan korur.

  Kontrol edilemez
  * İki kadeh alkol ise hücrelerarası iletişime sekte vurur. Davranışlarınızı ve vücut fonksiyonlarınızı kontrol etmenizi engeller. (Feneri nerede söndürdüğünüzü hatırlamamanızı açıklayan bir durum!)
  * 'Aşırı derecede' yani iki kadehten fazla içmek; öğrenme yeteneğinizi, problem çözme, bilgileri değerlendirme becerinizi, görsel ve fiziksel becerilerinizi ve diğer ön-lob fonksiyonlarını mahveder.

  Kalp atışı artar
  * Kararında içki içmek; özellikle 40 yaşın üstündeki erkekler ve menopoza girmiş kadınların kalp ve damar hastalığı riskini düşürür.
  * Alkolün ikinci kadehi, kalp atışınızı ve nefes alış verişinizi belirgin ölçüde yavaşlatır. Kalp kasının çalışmasını bozar.* Aşırı içmek ise düzensiz kalp atışına, ertesi gün kan basıncının yükselmesine ve trigliserid oranını artırarak koroner kalp hastalığına yol açar.

  Karaciğerin işini yapmasını önler

  * Kararında içmenin karaciğere, bilinen bir yararı yoktur. Karaciğer, saatte ancak bir duble içkiyi sindirebilir. Bu süreçte alınan ekstra alkol, vücutta dolaşmayı sürdürür...

  * İki kadeh alkolün karaciğerde çözülmesi için vücut karbondioksit ve su gibi yan ürünlere ihtiyaç duyar...

  * İki kadehten fazla içmek; karaciğerin yağları sindirmesini engeller. Bu da karaciğer yağlanmasına ve alkol kaynaklı hepatite yol açar. Bu durum, karaciğerin fonksiyonunu engelleyen siroz hastalığına da dönüşebilir.  PROF. DR. MEHMET ÖZ
   
Kilo vermek için öneriler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kilo Veremeyenlere Kilo Vermek İçin 11 Öneri

  Kilo Veremeyenlere Kilo Vermek İçin 11 Öneri

  sütlü nescafe kaç kalori nescafe kalori 1 fincan kaç nescafenin kalorisi Kilo vermenin 11 püf noktası Beslenmenizde yapacağınız çok basit 11 değişiklikle binlerce kalori kar elde edeceğinizi ve kolayca kilo vereceğiniz biliyor muydunuz? İşte hem sağlıklı, hem de kolayca kilo vermenin sırları... 1. Cheddar peyniri yerine Parmesan peyniri (Kazancınız: 90 kalori) 2. Mavi...
 2. Kilo Vermek İçin Bu 25 Öneriye Kulak Verin

  Kilo Vermek İçin Bu 25 Öneriye Kulak Verin

  Kilo vermeye başlamak için ihtiyacınız olan tek şey 1 dakika! İşte aldığınız kalorileri azaltmak ve daha çok yağ yakabilmek için tam 25 tane öneri. Üstelik de uygulanmaları çok kolay. Yapmanız gerekense bu önerileri günlük hayata geçirmek. Eğer halihazırda diyet yapıyorsanız bunları uygulayarak kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz. 1. Karıştırın. Sevdiğiniz meyve suyunu maden suyuyla...
 3. Çabuk Kilo Vermek İçin Meleklerimize Öneriler

  Çabuk Kilo Vermek İçin Meleklerimize Öneriler

  çabuk kilo vermek çabuk kilo vermek için çabuk kilo vermenin yolları çabuk kilo verme yöntemleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Fazla kilolar biz bayanların en büyük derdi melekler :) Aslında bu işi önce beynimizde bitirmeli ve diyet listesi uygulamaya kararlı bir şekilde başlamalıyız. Önümüze gelen bir dilim pastanın cazibesi bizi kendimizden alıp götürmemeli, irademize sahip olmalıyız....
 4. Zahmetsizce Kilo Vermek İçin...

  Zahmetsizce Kilo Vermek İçin...

  kolayca kilo verme kolayca kilo vermek için Evet başlığımız zahmetsizce kilo vermek için ama öyle bir mucize de beklemeyin sakın melekler :D:D Elbette ki spor yapacaksınız, bir beslenme programı uygulayacaksınız, daha doğrusu beslenme alışkanlıklarınızı bir daha hiç dönmemek üzere değiştireceksiniz. Bunun kaçarı yok. Bu, kilo vermenin yanında daha da önemlisi sağlıklı ve kaliteli bir hayat...
 5. Hızla zayıflatan 4 yöntem

  Hızla zayıflatan 4 yöntem

  Bu sezon doğala dönüş var çünkü diyetlerle verilen kiloların kaçınılmaz olarak ve artarak geri geldiği bilinen bir gerçek. Aynı zamanda sentetik yöntemlerin sonuçlanını da basından duyuyoruz. Kalori tuzağına düşenlerin gerçeği görüp, başvurduğu tabiat yöntemleri bir inceltiyor pir inceltiyor. Çeşitli diyetleri deneyip başaramamış ve hala şişman olanlara en doğru ve doğal bilgileri...

Sayfayı Paylaş