Kilo Vermenin Sırrı Kahvaltıda Saklı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Kilo Vermenin Sırrı Kahvaltıda Saklı
Yapılan son araştırmalar günün en önemli öğünü olan kahvaltı öğününün kilo vermek için anahtar öğün olduğunu ortaya koydu.


Araştırmada denek olarak kullanılan günlük kalori ihtiyaçlarının yarısını sadece kahvaltıda alan kadınlar, çok daha az miktarda yemekle beslenen kadınlardan daha hızlı ve sistemli kilo verdiler.

San Francisco’da bir konferansta araştırma sonuçlarına değinen Dr. Daniela Jakubowicz, kahvaltıda yenilen az miktardaki yiyeceğin mide kazıntısını ve daha fazla yemek yeme isteğini arttırdığına değindi.

İngiliz araştırmacılar da bu sonucun doğru olduğunu teyit ederek kahvaltı diyetinin çok zevkli ve uygulaması kolay bir diyet türü olduğunu belirtti. Dr Jakubowicz 15 yıldır hastalarına sağlam ve güçlü bir kahvaltı öneriyor.

İlginç bir diyet uygulamasıyla 96 yılında konuyu test eden araştırmacı doktor, düşük karbonhidrat diyetini şişman kadınlar üzerinde denedi.

Hastalarına uyguladığı diyette bir kişinin günlük kalori ihtiyacını 1,085 kalori olarak belirledi. Bu kalori miktarının büyük bir kısmı yağ ve proteinden geliyor. Kahvaltı öğünü de bu diyette toplam 290 kalori ile en düşük oranda yer tutan öğün oldu.

‘Çok kahvaltı’ grubu olarak adlandırdığı başka bir grup üzerinde de kahvaltı öğünün oldukça geniş tuttu. Sadece sabah kahvaltısı için 610 kalori ayırdı. Akşam yemeğine ise 235 kalori.

Sekiz ay sonunda iki ayrı hasta grubu üzerinde yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıkan durumda sağlam kahvaltı yapan grubun tüm vücut ağırlıklarının beşte birini verdiklerini gördü. Diğer taraftan ‘düşük kalorili’ grup olarak adlandırdığı gruptaki hastaların da aksine bir miktar kilo aldıklarına şahit oldu.

Dr Jakubowicz çok kahvaltı yapan ekibin gün içinde daha az açlık hissine kapıldıklarını gördü. Ortaya çıkan sonucu ‘Düşük karbonhidrat alarak kilo verme yöntemi yanlış bir yöntem. Bu şekilde sadece ****bolizmanızı yavaşlatıyorsunuz. Başlangıçta kilo veriyormuş gibi görünseniz de daha sonraki süreçte obeziteye doğru yönelen bir gidişata sürüklenebilirsiniz’ olarak yorumladı.

Aberdenn’deki Rowett Araştırma Enstitüsü’nden Dr Alex Johnstone da kahvaltının kişilerin kilolarını kontrol altında tutmalarında önemli bir etken olduğunun altını çizdi.

Sonuç itibariyle araştırmalar şu sonucu ortaya çıkarıyor! Ne kadar çok kahvaltı, o kadar fazla kilo dışarı…'
 
Üst