Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Kilolu bebeklerin sayısı git gide artıyor

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  40'lı yaşlarda hamile kalan anne adaylarının 4 kilo ve üzeri bebek dünyaya getirme oranı artıyor. Yaş ilerledikçe annenin sağlığında ortaya çıkan bazı riskler, bebeklerin iri olmasına neden olabiliyormuş anne adayları...


  [​IMG]  Birçok kadın 40'lı yaşlarda ilk kez anne oluyor. Bu yaşlarda, halk arasında 'tosuncuk' denilen, 4 kilo ve üzeri bebek dünyaya getirme oranı da artıyor.
  International Hospital Tüp Bebek Bölümü Başkanı Prof. Dr. Çepni, kadınların eğitim seviyesinin yükselmesi ve ekonomik hayata katılması gibi nedenlerin anne olma yaşını yükselttiğine dikkati çekerek, Türkiye'de de ilk doğum yaşının 20'li yaşlardan 30'lu yaşlara yükseldiğine işaret etti.
  Eskiden 35 yaşındaki gebeliklerin 'yaşlı gebelik' olarak tanımlandığını, insan yaşamının uzaması ve yaşam kalitesinin artmasıyla birlikte bu tanımlamanın artık 40 yaş üzeri gebelikler için yapıldığını belirten Prof. Dr. İsmail Çepni, şunları kaydetti:
  "Birçok kadın 30'lu yaşları geçip, 40'lı yaşlarda ilk kez anne oluyor. Bu yaşlarda, halk arasında 'tosuncuk' denilen, 4 kilo ve üzeri bebek dünyaya getirme oranı da artıyor. Ama bu kiloyla dünyaya gelen 'tosuncuk' bebekler, yalnızca anne-babanın uzun ve iri olması gibi genetik nedenlerle doğmuyorlar. Annenin sağlığında ortaya çıkan bazı riskler, bebeklerin iri olmasına neden olabiliyor."

  Yaş İlerledikte Doğal Yollarla Gebelik Şansı Azalıyor

  Kadınlarda yaş ilerledikçe doğal yollar ile gebelik şansının azaldığına da dikkati çeken Prof. Dr. Çepni, 40'lı yaşlarda bu oranın yüzde 5'e indiğini ve üremeye yardımcı 'tüp bebek gibi' tedavilerle gebeliğin mümkün hale geldiğini anlattı.
  Anne adayının bedeninde gebelik esnasında olağanüstü denilebilecek, ancak sağlıklı ve genç insanın tolere edebileceği ve uyum sağlayabileceği değişikliklerin olduğuna ifade eden Prof. Dr. Çepni, 40'lı yaşlardan sonra hamile kalan kadının, kalp damar, solunum, böbrek, iskelet, meme, cilt ve jinekolojik organlar özellikle de rahim olmak üzere her organ sisteminin etkilendiğini ve yükünün de arttığını dile getirdi.
  Prof. Dr. Çepni, 40'lı yaşlardaki annelerin gebeliklerinde ortaya çıkabilecek risklere karşı ilk önlemin, bir uzmana başvurmak olduğunu da vurgulayarak, gebelik öncesinde, kadında var olan kansızlık, diyabet, tiroit hastalıkları, hipertansiyon, kalp hastalığı, akciğer, böbrek ve diğer sistemler ile ilgili olarak ayrıntılı muayene ve uygun tedaviler ile annenin gebe kalmasından sonra bebeğin anneye ek yüklemeleri ile oluşacak sorunların çözülebileceğini anlattı.
  Gebe kalındığında ise yine uzman takipleriyle hem annenin, hem bebeğin sağlığının takip edildiğini de belirten Prof. Dr. Çepni, bebeğin kromozoma bağlı ve yapısal özürleri ile ilgili olarak, gebeliğin 12. haftasında ikili tarama testi ve ayrıntılı ultrasonografi, 16. hafta civarında üçlü ya da günümüzde bu haftalarda onun yerine kullanılan dörtlü tarama testi yapıldığını anımsattı.
  Prof. Dr. Çepni, bu yaşlardaki her anne adayından gebeliğin 18-19. haftalarında bebeğin içinde yaşadığı sıvıdan örnek (amniyosentez) veya daha geç dönemde bebeğin kordonundan kan alınarak (kordosentez ) bebeğin genetik özelliklerinin araştırılabildiğini de anımsattı.
   
 2. cadi_91

  cadi_91 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.214
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
  aay kıyamam çok dadlılar doğuştan diyet mi yapacak bunlar ya yerim ben tombiş yanaklarını
   
Kilolu bebeklerin sayısı git gide artıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bayan Avukatların Sayısı Hızla Artıyor

  Bayan Avukatların Sayısı Hızla Artıyor

  bayan avukatlar Bayan Avukatların Sayısı Hızla Artıyor Türkiye Barolar Birliği kayıtlarına göre kadın avukat sayısı son dört yıla oranla hızla artıyor. Mahkeme koridorlarındaki avukatların artık üçte biri kadın Kısa süre öncesine kadar erkeklerin ağırlıklı olarak görev yaptığı avukatlığa kadın ilgisi oldukça fazla. Hâlâ görev yapan 55 bin 176...
 2. Almanya'da Türk girişimci sayısı artıyor

  Almanya'da Türk girişimci sayısı artıyor

  Almanya'daki Türk girişimci sayısının her geçen yıl arttığı, işçilikten girişimciliğe yönelenlerin sayısının ise 70 bine ulaştığı bildirildi. Türk-Alman İşverenler Derneği KRV Başkanı Derman Kanal, bir toplantıya katılmak üzere geldiği Adana'da Almanya'daki Türk kökenli göçmen sayısının 2,5 milyonu aştığını söyledi. Türklerin Alman toplumunun bir parçası haline geldiğini ve yaşamın her...
 3. Pakistan'da ölü sayısı artıyor

  Pakistan'da ölü sayısı artıyor

  Pakistan'ın güneybatısında meydana gelen depremde ölenlerin sayısının 215'e yükseldiği bildirildi. ABD jeolojik araştırmalar kurumu USGS'nin internet sitesinde, yeni depremin Belucistan'ın başkenti Ketta'nın 58 kilometre kuzeydoğusunda ve yerel saatle 17.32'de (TSİ 13.32) meydana geldiği belirtildi. Şiddetli ikinci sarsıntıda can kaybı olup olmadığı henüz bilinmiyor. İlk depremin...
 4. İtalya'da ölü sayısı artıyor

  İtalya'da ölü sayısı artıyor

  İtalya'da meydana gelen şiddetli depremde 150'den fazla kişi öldü, 100 bin kişi evsiz kaldı. İtalyan haber ajansı Ansa, başkent Roma'ya 90 kilometre uzaklıktaki L'Aquila'da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremde 150'den fazla kişinin öldüğünü, 1500 kişinin de yaralandığını duyurdu. Sabaha karşı 4.32'de meydana gelen sarsıntı, İtalya'nın orta kesimlerinde de hissedildi. Bölgede...
 5. Obez çocuk sayısı giderek artıyor

  Obez çocuk sayısı giderek artıyor

  obez çocuk resimleri Ne yazıkki bizim toplumda şöyle bir yanlış düşünce vardır oda kilolu çocuk sağlıklı zayıf çocuk ise sağlıksız Aksine kilo her yaşta insan sağlığını tehdit eden ve hastalıklara etken olan bir unsurdur. Bu konuda uzmanların yaptığı açıklamalar ise bu konudaki kötü durumu gözler önüne seriyor oda son yıllarda obezite olayının hızla çoğalması Haberin devamına geçiyorum...

Sayfayı Paylaş