Kiloya göre diyet...

C

cücük

Forum Okuru
Kiloya göre diyet...
kiloya göre diyet
kiloya göre diyet programı




Hızla zayıflamaya çalışırsanız hızla kilo alırsınız meleklerim ve eskisinden de şişman olabilirsiniz. :) Önemli olan sağlıklı bir şekilde kalıcı kilo vermek ve bu kiloyu koruyabilmektir. İşte bu konuda size yardımcı olmak istiyor ve kiloya göre diyet hakkında bilmeniz gerkenleri sizlerle paylaşıyoruz :)


diyet-c.jpg



Şişmanlık bir estetik sorun olmaktan öte bir hastalık olarak kabul ediliyor. Artık kilolu olan herkes sağlığı için zayıflama çabasında. Yapılan araştırmalar kilo vermenin sayısız faydasını ortaya koyuyor. Kilo vermeye başladığınız andan itibaren, insülin direnci düşüyor, dokular insülini kullanmaya başlıyor, kan şekeri, dolayısı ile açlık kontrol altına alınıyor, kolesterol ve yüksek tansiyon düşürüyor. Kalp damar hastalığı riski azalırken, bağışıklık sitemini güçleniyor. Hatta depresyona yatkınlık dahi azalıyor. Ancak tüm bu yararlar kontrollü ve dengeli bir şekilde kilo verildiği zaman ortaya çıkıyor.

Acıbadem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu, "Hızlı kilo vermeyin" uyarısında bulunarak şöyle devam ediyor:

"Haftada 0,5 -1 kg kaybı sağlıklı ve kalıcı kilo kontrolüdür. Ağırlığınızın %10-15'ini kaybetmek pek çok hastalık riskini azaltabilir." Her diyet uygulanamaz! Zayıflama diyetlerinin kişinin günlük makro ve mikro besin öğesi ihtiyaçlarını karşılayan, damak tadına ve sosyal yaşamına uygun, varsa sağlık problemlerine çözüm getirici tıbbi öneriler olması gerekiyor. Ancak kısa sürede kilo vermeyi hedefleten ve bu kurallara uymayan pek çok diyet mevcut.

Şengül Sangu bu diyetleri ve sakıncalarını şöyle sıralıyor:

Sihirli - şok diyetler Kısa sürede ağırlık kaybı sağlar, hızlı kaybedilen ağırlık yağdan değil yağsız kitleden oluşur. Eski beslenme alışkanlıklarına geri dönüldüğünde kaybedilen ağırlığın korunması mümkün olmaz, daha fazla kilo artışı olur.

Çok düşük kalorili diyetler 500 ile 800 veya daha az enerji gereksinimine göre düzenlenmemiş, kontrolsüzdür. Kaybedilen ağırlığın korunmasına yönelik değildir. Çeşitli minerallerin kaybı ve ölümle sonuçlanabilir. Sıvı ve toz formda ya da paketlenmiş ürünler Orta derecede açlık söz konusudur.

Özel ürünleri öneren diyetler Kişiler doğru beslenme alışkanlığı kazanmadıkları için ağırlıklarını koruyamazlar, Yetersiz ve dengesiz bir beslenme türü olduğu için çeşitli sağlık sorunlarına da neden olur

Tek besine dayalı diyetler Monoton ve can sıkıcıdır. Sürekli aynı besinlere yönelmek bıktırıcıdır. Besin öğeleri yetersizliğine neden olur. Çok kısa sürelerde fazla kilo kayıpları sağlansa da kalıcı olmaz.

Su içme diyeti Yemek yeme yerine acıktıkça su tercih edilir. Hiçbir besin alınmadığından hızlı kilo kaybı gözlenmekte fakat uzun süre devamında sağlık problemleri oluşabilmektedir. Kilolar hızla geri alınır.

Öğün atlama Kişiler günlük alması gereken kaloriyi kısmak adına öğün atlar. öğün atlama ile birlikte vücut çalışma hızı düşer. Kilo verme hızı azalır veya durur.

Yağsız yemek yeme Sağlıksız, hatalı, Yağda eriyen vitaminler vücutta yeterince emilmez. Uzun süre yağsız diyet uygulaması barsakları yavaş çalıştırır, kabızlık oluşur.

Kalori hesabına dayalı diyetler Gün içerisinde yenilen tüm besinlerin kalorilerini toplamaya dayalı bir diyettir. Hedef düşük kalori alınımı sağlamaktır. Yetersiz ve dengesiz beslenme söz konusudur.

Yanlış diyetlerle önerilen ilaçlar Kolay yoldan kilo vermeyi amaçlar. İlaç, bitkisel diyet takviyeleri doktor kontrolü olmaksızın tercih edilir. Sağlık açısından risk oluşturur.

Diüretik ilaçlar ve saunalar Su kaybı gerçekleşir, Sahte kilo kaybı, Gerçek kilo kaybı gözlenmez, Sağlığı tehdit edicidir.

Protein-karbonhidrat ayıran diyetler (Montinyak Rejimi) Vücudun asit-baz dengesini bozar, kolesterolü artırır, tansiyon ve kalp- damar hastaları için zararlıdır. Ayrıca yiyeceklerin kendi yapısında hem protein hem de karbonhidrat bir arada bulunur, ayrılamaz. örn : Süt gibi.

Sadece et ve salata ağırlıklı listeler karbonhidrat ihtiyacını çok düşürür ve vücuda zarar verir, davranış değişikliği yapmadığı için tekrar kilo aldırır.

Diyet Yapanlara öneriler Diyetisyen Şengül Sangu bilinçli bir şekilde diyet yapmak isteyenlere bazı küçük önerilerde bulunuyor: Sizin için uygun olan besini, gerekli miktarlarda, doğru zamanda beslenin. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek için değişiklikleri yavaş yapın. Hedefleriniz kısa süreli ve gerçekçi olsun. Kendinizi ödüllendirin. Yavaş yiyin ve iyi çiğneyin. Yemek pişirme tekniklerine dikkat edin. İçeriği bilinmeyen hazır gıdaları tüketmeyin. Etiket okuma alışkanlığı kazanın. Seyahat, tatil ve özel günlerinizi dengeleyin. Bol su tüketin. Az ve sık beslenin, öğün atlamayın. Kahvaltı alışkanlığı edinin. Tuzu az tüketin. Posalı yiyecekleri tercih edin. Kuru baklagiller haftada en az 2-3 kez tüketin. Alkolü ılımlı kullanın! Alkol alırken yemek miktarını azaltın. Düzenli, pratik, zevkli, çok yönlü size uygun egzersiz yapın. (3 gün yürüyüş,2 gün bisiklet, 2 gün yüzme gibi) Bol su için.

Umarim Meleklerim bu bilgiler, saglikli zayiflamanizda yardimci olur.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst