Kimler anjina riski taşır?

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Kimler anjina riski taşır?
anjina nedir,anjina pektoris (göğüs ağırsı ) riski taşıyanlar,anjina riski taşıyor musunuz,kimler anjina riski taşır,anjina tedavisi,anjina riski grubu hakkında bilgiler
kimler-anjina-riski-taşır.jpg

Aşağıdaki risk faktörleri, koroner arter hastalığı ve anjin riskini artırabilir:
Tütün kullanımı. Tütün çiğneme, sigara içme yada uzun süre sigara dumanına maruz kalma kalp arterleri de dahil olmak üzerre arter iç duvarlarına zarar verir. Bu zarar ise kan akışının engellenmesine ve kolesterol plaklarının birikmesine neden olur.
Diyabet. Diyabet bilindiği gibi pankreasın düzgün insülin üretmemesi yada yetersiz üretmesidir. Yada vücudunuzun insüline yeteri kadar yanıt vermemesidir. Pankreas tarafından salgılanana bir hormon olan insülin, besinlerdeki şekerin bir türü olan glikozun kullanılmasına olanak sağlar. Diyabet ölçüde aterosklerozu hızlandırır ve kolesterol düzeylerini artırarak anjin ve kalp krizine neden olan koroner arter hastalığı riskini artırır
Yüksek tansiyon. Kan basıncı, kalbinizin pompaladığı kan miktarı ve arterlerde kan akışının basınç miktarı tarafından belirlenir. Zamanla, yüksek kan basıncı aterosklerozu hızlandırarak arterlere hasar verir. Yüksek tansiyon kalıtsal bir sorun olabilir. Yüksek tansiyon riski yaşlandıkça artar, ancak ana nedenler çok yüksek tuz içeren bir beslenme, stres, yetersiz egzersiz ve aşırı kilolu olmaktır.
Yüksek kan kolesterolü ve trigliserid düzeyleri. Kolesterol kalbiniz de dahil olmak üzere vücudun genelinde daralan damarlarda oluşan plakların önemli bir parçasıdır. Kanınızdaki uygun olmayan kolesteroldeki yüksek bir seviye anjina ve kalp krizi riskini artırır. Düşük dansiteli lipoprotein (LDL) kolesterol (“kötü” kolesterol) dar arterlerde olması en olasıdır. Yüksek LDL düzeyi istenmeyen ve genellikle doymuş yağ ve kolesterol açısından yüksek bir diyet tüketilmesi sonucu oluşan yan üründür. Trigliseridin ()diyete bağlı kan yağı türü) yüksek bir düzeyi de LDL gibi arzu edilmeyen bir durumdur.
Kişisel ya da kalp hastalığı aile öyküsü. Eğer koroner arter hastalığı varsa veya kalp krizi geçirmişseniz anjina gelişimi açısından büyük risk grubunu oluşturuyorsunuzdur.
İleri yaş. 45 yaşından büyük erkek olmak yada 55 yaşından büyük kadın olmak diğer genç yetişkinlerden daha fazla riske sahiptir.
Egzersiz eksikliği. Stabil, durağan, monoton yada hareketisiz yaşam tarzı kanda yüksek düzeyde kolesterol olmasına ve obeziteye katkıda bulunmaktadır. Egzersiz, ayrıca yüksek kan basıncını (yüksek tansiyon) düşürmede faydalıdır. Ancak, bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.
Obezite. Yüksek kan kolesterolü, yüksek tansiyon ve diyabet obezite ile ilişkilidir. Bu çevrede de obezite kalp hastalığı ve anjina olasılığını artırmaktadır. Ayrıca, obezite durumunda kalbiniz diğer dokulara kan tedarik edebilmek için daha fazla çalışmak zorunda kalacaktır. Bu da sizi yoracaktır. Yemeden önce iki kere düşünün.
Stres. Stres anjin ve kalp krizi riskini artırabilir. Eğer stres altında iseniz, çok yemek yiyebilir veya sinirsel gerginlikten sigara içebilirsiniz. Bu ikisi de anjina riskini artırır. Çok fazla stres yanı sıra öfke, aynı zamanda kan basıncını yükseltebilir. Stres sırasında üretilen hormonların yükselmesi yada dalgalanması damarlarınızı daraltır ve anjinayı kötüleştirebilir.
 
Üst