Etiketler:
 1. optiklens

  optiklens Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  66
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara

  Kimler Lens kullanabilir ?

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında optiklens tarafından paylaşıldı.

  Çocuklar ve yaşlılar için özel bir bakım gerekiyor olmasına rağmen hemen herkes kontakt lens takabilir. Gözleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alın - hangi lensler size uygun… Göz bakımı ile ilgili hususların birçoğu hayatımız boyunca değişmeden kalırken diğerleri değişebilir – tıpkı bizim gibi:

  Bazı gençler ve yetişkinler, uzun süre boyunca bilgisayar başında çalışmaya bağlı olarak göz yorgunluğu yaşayabilir

  Orta yaşlı yetişkinlerde Presbiyopi oluşabilir (okuma ihtiyacı ya da iki odaklı gözlükler)

  Daha yaşlı kişilerde göz kuruluğu, glokom ya da katarakt gözlenebilir.


  Gençliğinizde lens kullanımı

  Kontakt lens kullanımı hayatınızı değiştirebilir Fakat lens kullanmaya hazır olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz? Size yardımcı olmak için bazı soruları bir araya getirdik.

  Gözleriniz sağlıklı mı?
  Gençliğimizde birçok değişiklik yaşarız – ki bu kimi zaman görüşümüzde olur. Gözlerinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için gözlerinizin yılda bir defa muayene edilmesi gerekir.
  Görüşünüz istediğiniz kadar iyi mi?
  Gençlerin görüş ihtiyaçları genellikle çocuk ve yetişkinlerinkinden farklıdır. Aşağıdaki durumlarda kontakt lens kullanımı göz önünde bulundurulabilir:

  Koşarken ya da spor yaparken gözlükleriniz aşağı doğru kayıyorsa

  Sınıfınızda kara tahtayı görmekte zorlanıyorsanız

  Sürekli dışarıdaysanız ve güneş gözlüğü takmanız gerekiyorsa

  Bilgisayar ekranına, kitaba ya da yakın mesafede diğer nesnelere odaklanmakta zorluk yaşıyorsanız

  Ehliyetinizi yeni aldıysanız ve görüşünüzün iyi olduğundan emin olmak istiyorsanız

  Gözlük takmadığınız zaman daha iyi ve kendiniz gibi göründüğünüzü düşünüyorsanız

  Lens takmak konusunda anne ve babanızla konuştunuz mu?

  Kontakt lens almak konusunda anne ve babanızla konuşmadan önce istediğiniz şeyin tüm avantaj ve dezavantajlarını - bu fikrin neden iyi bir fikir olduğunu anladığınızdan emin olun. Bu konuda hazırlık yaparsanız anne ve babanız isteğinize daha iyi bakabilir.

  Kendinizi kontakt lens kullanmaya hazır hissediyor musunuz?
  Kontakt lens kullanmaya başlamak ya da başlamamak konusunda son karar sadece bir kişiye aittir: Size! Lensleri takacak olan (ve bakımlarından sorumlu) kişi sizsiniz. Lens takmaya hazır olup olmadığınızı görmek için kendinize şu soruları sorun:  Gözlükleriniz hareketlerinizi kısıtlıyor mu?

  Gözlüklerle istediğiniz gibi mi görünüyorsunuz?

  Gözlüksüz görünüşünüzü mü tercih edersiniz?
  20’li ve 30’lu yaşlarınızda lens kullanımı

  Kontakt lens kullanmayı sadece düşünüyor ya da lensleri uzun süredir kullanıyor olsanız da başarılı ve sağlıklı görüşün üç şeye bağlı olduğunu unutmayın:

  Gözleriniz sağlıklı mı?
  20’li ve 30’lu yaşlardayken Bilgisayar Görüşü Sendromu gibi belirli rahatsızlıklardan (bilgisayarda uzun zaman geçirdikten sonra bulanık görüş ve gözlerde kızarıklık) ya da kirlilik kaynaklı iritasyondan (özellikle şehirde yaşıyorsanız) şikayet edebilirsiniz. Gözlerinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için gözlerinizin yılda en az bir defa muayene edilmesi gerekir.
  Görüşünüz istediğiniz kadar iyi mi?
  Yaşınız ilerledikçe görüşünüz değişmeye devam eder. Okuma gözlüğü ya da çift odaklı lens kullanmıyorsanız da gözlerinizin daha sık kontrol edilmesi ya da hayat tarzınıza uygun bir yöntem ile görüşünüzün düzeltilmesi gerekir.
  Sizin için en uygun görüş düzeltme yöntemi nedir?
  İhtiyaçlarınıza uygun görüş düzeltme yöntemini kullandığınızdan emin olmak için bir randevu alın ve doktorunuz ile seçenekleriniz hakkında konuşun:

  Görüşünüzde ya da gözlerinizde herhangi bir değişiklik hissederseniz hemen bir randevu alın

  Aktif bir hayat tarzınız varsa ve konfor arıyorsanız günlük tek kullanımlık lensleri kullanmayı göz önünde bulundurun

  Koruyucu gözlüklerin altına takılan kontakt lensler spor ya da endüstriyel çalışmalar sırasında mükemmel görüş sağlar

  Gözlerinizdeki nemi uzun süreli bilgisayar kullanımından sonra ve klimalı ortamlarda korumak için kullanmayı düşünebilirsiniz.

  Bazı lensler UV-Önleyici filtrelere sahiptir ve gözlerinizi dış mekanda çalışırken UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı olur.
  40’li ve 50’li yaşlarınızda lens kullanımı

  Kontakt lens kullanmayı düşünüyor ya da lensleri uzun süredir kullanıyor olsanız da başarılı ve sağlıklı görüşün üç şeye bağlı olduğunu unutmayın:

  Gözleriniz sağlıklı mı?
  40’lı ve 50’li yaşlarınızda gözleriniz daha kolay yorulur, daha kolay kurur ve kontakt lenslere (ve solüsyonlara) karşı daha hassas olabilir. Bu semptomların çoğu sadece yaşa bağlı değişikliklerdir. Fakat gözlerinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için gözlerinizin yılda en az bir defa muayene edilmesi gerekir.
  Görüşünüz istediğiniz kadar iyi mi?
  Yaşınız ilerledikçe görüşünüz değişmeye devam eder. 40’lı ve 50’li yaşlarda bile reçeteniz her yıl değişebilir. Ama yaşayacağınız en büyük değişim Presbiyopi ile karşılaşmaktır – Presbiyopi, yakın mesafede çalışırken odaklanamama kusurudur. Okuma gözlüğü ya da çift odaklı gözlük kullanıyorsanız kontakt lens teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde gözlük kullanmanıza gerek kalmayabileceğini bilmekten mutluluk duyabilirsiniz.
  Sizin için en uygun görüş düzeltme yöntemi nedir?
  İhtiyaçlarınıza uygun görüş düzeltme yöntemini kullandığınızdan emin olmak için doktorunuzdan bir randevu alın ve doktorunuzla seçenekleriniz hakkında konuşun:

  Görüşünüzde ya da gözlerinizde herhangi bir değişiklik hissederseniz hemen bir randevu alın

  presbiyopiyi güvenli, rahatlıkla ve gözlüğe gerek kalmaksızın düzeltir.

  UV-Önleyici filtrelere sahiptir ve gözlerinizi dış mekanda çalışırken UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı olur.

  Gözlerinizdeki nemi uzun süreli bilgisayar kullanımından sonra ve klimalı ortamlarda korumak için göz önünde bulundurabilirsiniz.

  Aktif bir yaşam tarzınız varsa ve konfor arıyorsanız günlük tek kullanımlık lens kullanımını göz önünde bulundurun.  60’lı yaşlarınızda ve sonrasında lens kullanımı

  Kontakt lens kullanmayı düşünüyor ya da lensleri uzun süredir kullanıyor olsanız da başarılı ve sağlıklı görüşün üç şeye bağlı olduğunu unutmayın:

  Gözleriniz sağlıklı mı?
  60’lı yaşlarınızda ya da sonrasında gözleriniz kuru olabilir ya da ışığa eskisinden daha fazla hassasiyet gösteriyor olabilir. Bunun yanı sıra glokom, katarakt ya da diğer göz kusurlarının gelişimi hususunda büyük risk taşırsınız. Fakat gözlerinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için gözlerinizin yılda bir defa muayene edilmesi gerekir.
  Görüşünüz istediğiniz kadar iyi mi?
  Görüşünüz hayatınızın bu evresinde daha durağandır ama değişime devam da edilebilir. Yaşınız ilerledikçe görüşünüzün ve gözlerinizin sağlığı hususunda ekstra özen göstermeniz ve herhangi ani bir değişiklikte en kısa zamanda doktorunuzla temas kurmanız gerekir. Orta yaş ya da daha sonrasında insanların lens kullanımına devam etmesi veya lens kullanmaya başlaması mutluluk vericidir. Görüşünüzün her yaşta konforlu, güvenli ve etkili bir şekilde düzeltilmesi gerekir.
  Sizin için en uygun görüş düzeltme yöntemi nedir?
  İhtiyaçlarınıza uygun görüş düzeltme yöntemini kullandığınızdan emin olmak için bir randevu alın ve doktorunuz ile seçenekleriniz hakkında konuşun:

  presbiyopiyi güvenli, rahatlıkla ve gözlük kullanımına gerek kalmaksızın düzeltir

  Gözlerinizdeki nemi uzun süreli bilgisayar kullanımından sonra ve klimalı ortamlarda korumak için göz önünde bulundurabilirsiniz.

  UV-Önleyici filtrelere sahiptir ve gözlerinizi dış mekanda çalışırken UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı olur.
   
Kimler Lens kullanabilir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kontak lensler..

  Kontak lensler..

  Kontakt lens çeşitleri Kontakt lenslerin avantajları Kontakt lenslerin dezavantajları Kontakt lenslerin kullanımı Kontakt lensin bakımı Kontakt lens kullanırken makyaj Kontakt lensin çıkarılmasını gerektiren durumlar Kontakt lens kullanımı esnasında karşılaşılan sorunlar Kontakt lens kullanımıyla ilgili ilginç notlar Kontakt Lensler ile ilgili sık sorulan sorular Kontakt lens...
 2. Kontak lens çeşitleri..

  Kontak lens çeşitleri..

  bebek mavisi lens mavi lens çeşitleri resimleri kontak çeşitleri kontakt 1. Yumuşak Lensler : Günümüzde en sık kullanılan lenslerdir. Kullanım rahatlığı ve yüksek oksijen geçirgenlikleri nedeniyle tercih edilirler.Yıllık, aylık kullanılanları yanında bir gün kullanılıp atılanları da mevcuttur. (Kullan-at lensler) Yumuşak lenslerin yüksek astigmatlarda kullanılan torik ve ileri yaşlarda hem...
 3. Neden Lens ?

  Neden Lens ?

  Kontakt lens, genel olarak gözlük takmamak için kullanılan bir lens tir. Kişiler sosyal veya iş hayatında gözlüklerin çerçevelerinden bir kaçış yapmakta ve lens tercih etmektedir. Bu yüzden bu konu, kontakt lens kullanımının başlıca nedeni haline geliyor. Bunun dışında yüksek dereceli göz kusurlarında yine lens kullanımına rağbet olmaktadır. Kalın gözlük camları yerine göze yakından...
 4. Prostetik Lens

  Prostetik Lens

  İris kusurlu gözlere uygulanan prostetik (Prosthetic) lensler sadece renk uyumu baz alınarak yapılmaktadır.Oysaki prostetik lenslerdede yumuşak lens uygulama prosedürleri geçerlidir. Lensin uygulanacağı kornea normal şeklini kaybettiğinden takılan prostetik lens gözde doğru olarak konumlandırılması, prostetik lensin merkezlenmesi çok önemlidir.İris kusurlu gözler normaldede kızarıklık...
 5. Deterjan Yerine Ne Kullanabilirsiniz?

  Deterjan Yerine Ne Kullanabilirsiniz?

  Bu sayfa; Deterjan Yerine Ne Kullanabilirsiniz konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, modadan makyaja artık hep sadelik ve doğallık ön planda. Sağlık açısındandan da düşündüğümüzde doğal gıdalarla beslenmek ve organik ürünler kullanmak en doğrusu. Peki ya temizlikte kullandığımız kimyasallar? Elbette ki onların da kolayı var. İşte temizlikte kullandığınız kimyasal maddeler...

Sayfayı Paylaş