gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.326
  Beğenilen Mesajlar:
  2.277
  Ödül Puanları:
  113

  Kimlik bilgileriniz çalınmış olabilir!

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  kimlik bilgilerim Geçenlerde haberlerde izlediğim bir haver beni şok etti çünkü bir çete Türkiye'deki milyonlarca insanın kimlik bilgilerini ele geçirmiş.Acaba bu iş bu kadar basit olabilir mi?
  İşimiz Allah'a kalmış arkadaşlar .Olayla ilgili detaylı bilgileri sizler için aktarıyorum
  TC kimlik numaralarının sanıldığından çok daha basit bir algoritmaya sahip olduğu ortaya çıktı.
  [​IMG]
  İstanbul Bilişim Polisi’nin 70 milyonun vatandaşlık ve kimlik bilgilerini ele geçiren 15 kişilik çeteyi çökertmesinin ardından Türk İnternet Evleri Derneği (TİEV) konuyu incelemek için bir araştırma ekibi kurdu. Yapılan araştırmada T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri GenelMüdürlüğü tarafından güvenli olduğu açıklanan MERNİS’te (Merkezi Nüfus İdare Sistemi) güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı. Kurulan ekipte proje sorumlusu olarak yer alan 18 yaşındaki Samsun temsilcisi, web programlama ve algoritma teknolojileri uzmanı Mustafa Altınkaynak, T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin “TC kimlik numaralarında herhangi bir algoritma yok” açıklamasına rağmen numaralarda algoritma olduğunu açıkladı.

  ALGORİTMA ÇOK BASİT
  Kimlik numalarında çok basit bir algoritma uygulandığını belirten Altınkaynak bu iddialarına şöyle açıklık getirdi: “Referans alınan kimlik numarasının son 2 hanesi belli bir oranda artışla (+16, +26, +36… gibi) verilmiş. TC Kimlik numaralarının 2 hanesi her zaman için çift sayıdır. Kimlik numarasının orta hanelerinde aynı oranda artışlar gerçekleşiyor. Akrabalık bağları bulunan kişilere ait TC kimlik numaralarının ilk 3 hanesi aynı, sonraki 2 haneye hep +3 ilave edilerek gitmiş, sonraki 2 hane hep aynı, sonraki 2 hane ise -1 azaltılarak gitmiş. Üzerinde basit bir pariteyle hata bulma özelliği bulunuyor.

  İlk 10 rakamın toplamının birler basamağı, 11. rakamı vermekte. Ayrıca; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 7 katı ile 2, 4,6 ve 8. rakamın toplamının 9 katının

  toplamının birler basamağı 10. rakamı; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 8 katının birler basamağı 11. rakamı vermekte.” İstismar olmasını engellemek için bu sayısal düzenin tümünü açıklamadıklarını söyleyen Altınkaynak “Yaptığımız çalışmalar sonrası da referans olarak alınan bir kimlik numarasından diğer tümaile bireylerinin yanı sıra tümkan bağı olan kişilere ait TC Kimlik numaralarına ulaşabilmektedir.

  Bununla birlikte internet üzerinden Kimlik Paylaşımı Sistemleri (KPS) sayesinde de kimlik numaraları hakkında bilgiler bulunabiliyor. Kimlik numaralarının dağılımının belli bir düzen içinde olması vatandaş için son derece tehlikelidir” dedi.

  YENİDEN DÜZENLENMELİ
  Bu bilgilerle devlet dairelerinden, bankalara, sigorta şirketlerine, sağlık kuruluşlarından, eğitim kurumlarına kadar bir vatandaşa ait her bilgiye ulaşılabileceğini de ifade eden Altınkaynak, “Bu bilgiler farklı amaçlariçin kullanılabilir. TC Kimlik numaralarının bu kadar basit bir düzende verilmemesi gerekir. Sistemin yeniden düzenlenmeye ihtiyacı var. Bu vatandaşların güvenliği açısından önemlidir” dedi. MERNİS’in aslında çok sağlam bir sistem olduğunu belirten Altınkaynak, “MERNİS üzerinden bilgi alışverişi yapmakmümkün değil. Çünkü giren çıkan bilgiler 7 kez denetimden geçiyor. Ancak çok basit bir algoritma uygulandığından yeniden düzenlenmesi şart” dedi.

  70 MİLYONUN KİMLİK BİLGİSİNİ ÇALMIŞLARDI
  İSTANBUL Bilişim Sistemleri ve Suçları Şube Müdürlüğü tarafından 8 aylık çalışmanın ardından geçtiğimiz hafta İstanbul, Mersin, Antalya, Muğla ve Kayseri’de eşzamanlı düzenlenen operasyonda 15 kişi gözaltına alındı.

  Kamu kurum ve kuruluşlarının veri tabanlarına girerek Türkiye’deki 70 milyon vatandaşın adres, kimlik ve telefon bilgilerini ele geçirdikleri ve 2 bin 500 liraya sattıkları öne sürülen zanlıların en önemli müşterilerinin hukuk büroları olduğu
  belirlendi. Yaklaşık bin 500 hukuk bürosunun, adres bilgilerini içeren Mozaik programını satın aldığı belirlendi. Yasadışı yollarla ele geçirdikleri bilgileri, icra takibi için hukuk bürolarına sattıkları öğrenilen zanlıların 3 milyon TL kazanç elde ettikleri de öne sürüldü.


   
Kimlik bilgileriniz çalınmış olabilir! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kimlik ile ilgili gerekli bilgiler!!!

  kimlik ile ilgili gerekli bilgiler!!!

  nüfus cüzdanı bilgileri kimlik değiştirmek için gerekli belgeler kimlik fotoğrafı değiştirme bilgilerim tc değiştirmek için gerekli evraklar S-Nüfus cüzdanı almak için gerekli belgeler nelerdir? C-Nüfus cüzdanı almak için yerleşim yeri mahalle veya köy muhtarı ya da çalışılan resmi daire veya kurum amirince onaylanmış nüfus cüzdanı talep belgesi ve belgedeki fotoğrafın aynısı bir adet...
 2. Kimlik bilgileri artık YSK'dan sorulmayacak

  Kimlik bilgileri artık YSK'dan sorulmayacak

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK), zaman israfı ve gereksiz yazışmalara son vermek için tüm kamu kurum ve kuruluşlarının kimlik numarası ve adres tespitine ilişkin taleplerin İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce karşılanması gerektiğine karar verdi. YSK, mahkemeler ve Cumhuriyet Savcılıklarının seçim konularını kapsayan “belge” istemlerini yerine getirmeye devam edecek....
 3. Yüzbinlerce öğretmenin bilgileri çalındı

  Yüzbinlerce öğretmenin bilgileri çalındı

  Yüzbinlerce öğretmenin okul ile T.C. Kimlik numaraları bilgileri çalınarak paylaşım sitelerine yüklendi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın MEBBİS kapsamında uygulamaya koyduğu ve eğitim alanındaki birçok hizmetin sanal ortama taşınmasını sağlayan İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetim Bilgi Sistemi’ndeki (İLSİS) tüm verilerin; ünlü paylaşım sitesi Rapidshare’de paylaşıma açıldığı ortaya çıktı....
 4. Atatürk'ün Kimlik Bilgileri

  Atatürk'ün Kimlik Bilgileri

  bu konu Mustafa Kemal Atatürk'ün kimlik bilgilerine yer vermektedir. Artık ölü yada diri herkesin bir TC kimlik numarası var. Yeni bir proje ile herkese kimlik numarası verilirken ulu önder Atatürk için özel bir TC kimlik numarası verildi. Sizler için Atatürk'ün kimlik bilgilerini paylaşıyoruz. Artık herkesin bir TC kimlik numarası var. 2003 yılından sonra bir proje ile ölü veya diri...
 5. kimliğim çalındı nasıl çıkartabilirim

  kimliğim çalındı nasıl çıkartabilirim

  Cüzdanım çalındı ve içinde kimlikle birlikte yok oldu. Fazla para yoktu da kimlik işi canımı sıktı. Şimdi yeni kimlik alabilmek için ne yapmam gerekiyor ?

Sayfayı Paylaş