1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  kimlik fotokopisi yanlış ellerin eline geçerse

  Konu, 'Adalet Sarayı' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  tc kimlik fotokopisi Basit bir iş için sizden istenen kimlik fotokopiniz yanlış ellere geçerse başınıza ne dertler açacağını biliyor musunuz?İşte size basit bir çözüm önerisi:)
  Birçok iş için kullanılan kimlik fotokopisi başınıza dert olabilir. Kimlik bilgilerinizin yanlış ellere geçmemesi ve kimlik fotokopilerinin nasıl kullanılmasına ilişkin bilgilendirici bir maili okuyucularımızla paylaşıyoruz. Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER’in konuyla ilgili değerlendirmesi de haberimizin içinde.

  Herhangi bir iş için kimlik fotokopisi istendiğinde, fotokopinin üzerine hangi işte kullanılacaksa o iş için bir uyarı yazısı yazılması gerektiği bilgisini içeren mailde, fotokopinin yanlış ellere geçmesi durumunda şu sorunların yaşanabileceği belirtiliyor;

  -Adınıza bir yerlere üye olunabilir. -Adınıza abonelik açılabilir.
  -Sizi bir şey için kefil edebilirler.
  -Adınıza bir sürü telefon hattı açılabilir.

  NE AMAÇLA KULLANILACAĞINI YAZIN

  Bu bilgilerin yer aldığı mailde önlem olarak da şunlar öneriliyor; “Mesela 05xx1234567 nolu telefon hattını aldınız. Form doldururken ve kimlik fotokopisini verirken, FOTOKOPİDE, KİMLİĞİN ÖN VE ARKA YÜZÜNDEKİ BOŞ ALANLARA SADECE 05XX1234567 HATTIN ABONELİK İŞLEMLERİ/ AKTİVASYONU İÇİNDİR yazıp paraf atmanız sizi koruyacaktır.

  Veya: SADECE 01/01/200X NOLU , XXXXMİKTARLI HAVALE İŞLEMİ İCİNDİR..

  VB. ŞEKLİNDE NOT TUTMANIZ İYİ BİR ÖNLEM OLACAKTIR...”

  Kimlik fotokopisi üzerine yazılacak bu yazının, tatsız durumlar karşısında bir tedbir oluşturup oluşturamayacağını Tüketici Hakları Merkezi’ne (TÜ-MER) sorduk. Başkan Vekili Farik Hançer, önlemin akıllıca ve hukuki olduğunu belirterek, farklı amaçlarla kimlik fotokoposinin kullanımını büyük oranda engelleyici olabileceğini belirtti.

  TÜ-MER Genel Başkan Vekili Av.Faruk Hançer yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Her ne kadar sözleşmelerde kişilerin imzaları olmadan geçerliliği olmasa da günümüzde sahte imzalarla tüketiciler mağdur edilebilmektedir.”

  TÜ-MER’e yapılan şikayetler içerisinde bu tür mağduriyetlerin de olduğunu bildiren Hançer, “Bundan dolayı uğranılan maddi ve manevi kayıpları karşılayacak muhatap da çoğu zaman bulunamamaktadır.”

  ÇÖZÜM ÖNERİSİ HUKUKİ
  TÜ-MER Başkan Vekili Hançer, çözüm önerisinin hukuki olduğunu belirterek noterlerin de bu yöntemle çalıştıklarını belirtti. Bu yöntemin sıkıntıları tamamen ortadan kaldırmayacağını vurgulayan Hançer, önemli bir oranda engellenebileceğini vurguladı.

  KİMLİK BİLGİLERİNE DİKKAT
  TÜ-MER Başkan’ı kimlik bilgilerinin farklı yollarla da ele geçirilebildiğini belirterek şunları aktardı; “Kural olarak kişiler imzalamadıkları şeyle bağlı tutulamazlar. Ancak itiraza tabi olmadıkça kötü niyetli olaylar olmakta ve bunun da çok ciddi sonuçları doğmaktadır. Yeterli denetim ve kontroller yapılamadığından sistemin açıklarından yararlanan kötü niyetli şahıslar adınıza firmalar kurabilmekte borçlandırıcı işlemler yapılabilmektedir. Dolayısıyla, T.C. Kimlik uygulamasının da bu anlamda açıkları mevcut olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.

  Gerekli güvenlik önlemleri alınmadığından gizli kalması gereken ve kişiye özel olan bu bilgiler birçok kamu sitesinde bile farkında olarak veya olmayarak yayınlanabilmekte, bu kişilerin bazı bu tarz tehlikelerle karşı karşıya kalmasına zemin hazırlanmaktadırlar.”


   
kimlik fotokopisi yanlış ellerin eline geçerse konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tc kimlik numaram sorgulama sayfası

  Tc kimlik numaram sorgulama sayfası

  icra sorgulama tc no ile icra sorgulama tc sorgula sorgulaması sayfası Selam meleklerim Tc kimlik numaranızı merak mı ediyorsunuz? Yoksa hala alamadınız mı ? Aşağıdaki linkten TC KİMLİK numaranızı öğrenebilirsiniz. TC KİMLİK NUMARAMI GÖSTER
 2. Eldeki nasır nasıl geçer

  Eldeki nasır nasıl geçer

  eldeki nasır nasıl geçer el nasırı nasıl geçer elde nasır elde eldeki tedavisi eldeki nasır, eldeki nasırlar, eldeki nasır tedavisi, eldeki nasır nasıl geçer, el nasırı, el nasırı tedavisi, elde nasır tedavisi, eldeki nasır ahmet maranki Prof. Dr. Ahmet Maranki'nin eldeki nasırlar için, çnerdiği bitkisel tedavi yöntemi hakkında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda sizlere Melek'ler. Nasır...
 3. eller

  eller

  El...vereni var; alanı var.Kimisi karıştırır; kimisi düzeltir. Duaya duranı var; bedduaya duranı... Yumruk olanı var; baş okşayanı... Her işe koşanı var; her işten kaçanı... Hep bana! diyeni var; al sana diyeni... Elleriniz hangi ellerden? Hayırlı bir kişinin eli olmaktır her elin istediği; ama... sahibi "el" olup gidince... eller ne yapsın!
 4. ellerim çatladı nasıl geçer

  ellerim çatladı nasıl geçer

  Mrb kzlar bi sorm war elimn ustu hep çatladı yara oldu nasl gecer krem kullanyrm ama bi faydası yok
 5. Elde ki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

  Elde ki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

  Soğan her ne kadar faydalı olsa da kokusu nedeni ile birçok kişi bu faydalı bitkinin nimetlerinden uzak kalmak zorunda kalıyor. Yenildiğin de yada doğrandığın da uzun süre elde ve ağız için de kötü koku yaymasından dolayı bazen çaresiz kalınabiliyor. Sizler için bu yazımız da elde ki soğan kokusunu geçirmenin yolları ile ilgili pratik bilgileri sunuyoruz. 1-Soğan doğramadan önce elinize...

Sayfayı Paylaş