gebe
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.444
  Beğenilen Mesajlar:
  57
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  kimlik fotokopisi yanlış ellerin eline geçerse

  Konu, 'Adalet Sarayı' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  tc kimlik fotokopisi Basit bir iş için sizden istenen kimlik fotokopiniz yanlış ellere geçerse başınıza ne dertler açacağını biliyor musunuz?İşte size basit bir çözüm önerisi:)
  Birçok iş için kullanılan kimlik fotokopisi başınıza dert olabilir. Kimlik bilgilerinizin yanlış ellere geçmemesi ve kimlik fotokopilerinin nasıl kullanılmasına ilişkin bilgilendirici bir maili okuyucularımızla paylaşıyoruz. Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER’in konuyla ilgili değerlendirmesi de haberimizin içinde.

  Herhangi bir iş için kimlik fotokopisi istendiğinde, fotokopinin üzerine hangi işte kullanılacaksa o iş için bir uyarı yazısı yazılması gerektiği bilgisini içeren mailde, fotokopinin yanlış ellere geçmesi durumunda şu sorunların yaşanabileceği belirtiliyor;
  -Adınıza bir yerlere üye olunabilir.
  -Adınıza abonelik açılabilir.

  -Sizi bir şey için kefil edebilirler. -Adınıza bir sürü telefon hattı açılabilir.

  NE AMAÇLA KULLANILACAĞINI YAZIN

  Bu bilgilerin yer aldığı mailde önlem olarak da şunlar öneriliyor; “Mesela 05xx1234567 nolu telefon hattını aldınız. Form doldururken ve kimlik fotokopisini verirken, FOTOKOPİDE, KİMLİĞİN ÖN VE ARKA YÜZÜNDEKİ BOŞ ALANLARA SADECE 05XX1234567 HATTIN ABONELİK İŞLEMLERİ/ AKTİVASYONU İÇİNDİR yazıp paraf atmanız sizi koruyacaktır.

  Veya: SADECE 01/01/200X NOLU , XXXXMİKTARLI HAVALE İŞLEMİ İCİNDİR..

  VB. ŞEKLİNDE NOT TUTMANIZ İYİ BİR ÖNLEM OLACAKTIR...”

  Kimlik fotokopisi üzerine yazılacak bu yazının, tatsız durumlar karşısında bir tedbir oluşturup oluşturamayacağını Tüketici Hakları Merkezi’ne (TÜ-MER) sorduk. Başkan Vekili Farik Hançer, önlemin akıllıca ve hukuki olduğunu belirterek, farklı amaçlarla kimlik fotokoposinin kullanımını büyük oranda engelleyici olabileceğini belirtti.

  TÜ-MER Genel Başkan Vekili Av.Faruk Hançer yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Her ne kadar sözleşmelerde kişilerin imzaları olmadan geçerliliği olmasa da günümüzde sahte imzalarla tüketiciler mağdur edilebilmektedir.”

  TÜ-MER’e yapılan şikayetler içerisinde bu tür mağduriyetlerin de olduğunu bildiren Hançer, “Bundan dolayı uğranılan maddi ve manevi kayıpları karşılayacak muhatap da çoğu zaman bulunamamaktadır.”

  ÇÖZÜM ÖNERİSİ HUKUKİ
  TÜ-MER Başkan Vekili Hançer, çözüm önerisinin hukuki olduğunu belirterek noterlerin de bu yöntemle çalıştıklarını belirtti. Bu yöntemin sıkıntıları tamamen ortadan kaldırmayacağını vurgulayan Hançer, önemli bir oranda engellenebileceğini vurguladı.

  KİMLİK BİLGİLERİNE DİKKAT
  TÜ-MER Başkan’ı kimlik bilgilerinin farklı yollarla da ele geçirilebildiğini belirterek şunları aktardı; “Kural olarak kişiler imzalamadıkları şeyle bağlı tutulamazlar. Ancak itiraza tabi olmadıkça kötü niyetli olaylar olmakta ve bunun da çok ciddi sonuçları doğmaktadır. Yeterli denetim ve kontroller yapılamadığından sistemin açıklarından yararlanan kötü niyetli şahıslar adınıza firmalar kurabilmekte borçlandırıcı işlemler yapılabilmektedir. Dolayısıyla, T.C. Kimlik uygulamasının da bu anlamda açıkları mevcut olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.

  Gerekli güvenlik önlemleri alınmadığından gizli kalması gereken ve kişiye özel olan bu bilgiler birçok kamu sitesinde bile farkında olarak veya olmayarak yayınlanabilmekte, bu kişilerin bazı bu tarz tehlikelerle karşı karşıya kalmasına zemin hazırlanmaktadırlar.”

   
kimlik fotokopisi yanlış ellerin eline geçerse konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. El...

  El...

  Kardeş, ortak, evlad, hizmetçi, fayda, memuriyet, velayet (Allah dostu olma), mal, servet, delil, iş, amel, sanat ve beceri ile tabir edilir Uzun el cömertliğe, güç ve kuvvete; kısa el cimrilik ve acizliğe, Elin kesilip vücuttan ayrılması dost ve yakınlaardan birinin vefatına; akraba ile münaesebeti kesmeye yahut işlerin bozulmasına, Elin kesilmesi takva ehli için hata sonucu yapılan yalancı...
 2. Eller

  Eller

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 3. Rafet El Roman - Yanlış Yaptım

  Rafet El Roman - Yanlış Yaptım

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 4. Eldeki nasır nasıl geçer

  Eldeki nasır nasıl geçer

  eldeki nasır nasıl geçer el nasırı nasıl geçer elde nasır elde eldeki tedavisi eldeki nasır, eldeki nasırlar, eldeki nasır tedavisi, eldeki nasır nasıl geçer, el nasırı, el nasırı tedavisi, elde nasır tedavisi, eldeki nasır ahmet maranki Prof. Dr. Ahmet Maranki'nin eldeki nasırlar için, çnerdiği bitkisel tedavi yöntemi hakkında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda sizlere Melek'ler. Nasır...
 5. ellerim çatladı nasıl geçer

  ellerim çatladı nasıl geçer

  Mrb kzlar bi sorm war elimn ustu hep çatladı yara oldu nasl gecer krem kullanyrm ama bi faydası yok

Sayfayı Paylaş