1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Kimyasal gaz nedir? Kimyasal gazlardan korunma yolları?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  kimyasal gaz nedir kimyasal gazlardan korunma yolları tabun gazı cs gazı nedir gazlardan korunma Kimyasal gaz nedir?Kimyasal gazlardan nasıl korunuruz?bu çok önemli bilgieri sizler için paylaşıyorum

  < Konu Resmi..>

  Kimyasal savaş gazları katı, sıvı, gaz ve aerosol halinde; püskürtücü aletler, helikopter veya uçaklarla taşınan sprey tankları ile, top-roket veya füze mermileri ile, mayın el ve uçak bombaları ile dağıtılır ve yayılırlar.

  Yapımlarının kolay ve ucuz olması, tesir alanlarının çok geniş olması, tesis ve malzemeyi tahrip etmeden öldürücü olması en önemli özelliklerindendir.

  TOKSİK ETKİ ÖZELLİKLERİNE GÖRE KİMYASAL SAVAŞ AJANLARI:

  SİNİR AJANLARI (Sarin, Soman, Tabun, vx) : Sinir sistemi yoluyla kasları felce uğratarak solunum ve dolaşım sistemini durdurur ve öldürücü etkilidir.

  YAKICI GAZLAR ( Hardal gazı, Kükürtlü hardal, Levisit, Fosgen, Oksim) : Doku hasarı yaparlar. Gözler, cilt ve solunum yolu dokusu vücudun ilk etkilenen bölgesidir. DNA hasarına neden olur.

  BOĞUCU GAZLAR; AKCİĞER İRİTANLARI ( Fosgen, Difosgen, Klor, Kloro pikrin) : Öldürücü etkilidirler. Solunum sistemini ağır şekilde tahrip edip, akciğer hasarına neden olarak gaz transferini bozarlar. Ölüm boğulma sonucu olur.

  KAN ZEHİRLERİ ( Siyanür, Siyanojen klorür): Hücre solunumunu bozarak kandaki oksijenin dokular tarafından alınmasını engeller. Öldürücü etkili ajanlardır.

  KAPASİTE BOZUCU GAZLAR (LSD, BZ): Santral sinir sistemini etkileyip uyarı veya depresyon yoluyla davranış bozukluğuna neden olurlar.

  KARGAŞA BASTIRICI AJANLAR (CN, CS, SR, DM) : İritan gaz veya aerosol şeklinde kullanılıp göz,cilt ve akcigerlerde iritasyon yaparak göz yaşartır veya ağır bulantı ve kusmalara sebep olur.

  BİTKİ ÖLDÜRÜCÜ AJANLAR ( Pikloram, Kakadilik asit): Beslenme olanaklarını bozarak etki eder ve zayiat verdirirler.

  KİMYASAL SALDIRILARIN BELİRTİLERİ

  Sivil Savunma Kuruluşları’nın siren ve diğer araçlarla yaptıkları ikaz ve alarm işaretleri;
  Havada sis, yoğun ve farkedilir bir buhar bulunması, özel ve değişik bir koku hissedilmesi (acı badem, hardal, sarımsak vBulletin);
  Uçaktan yayılan bir sis, duman ya da gaz görülmesi,
  Atılan mermi ve benzerlerinden çok az bir patlama sesi duyulması;
  Saldırı beklenen yerlerden duman ya da sis görülmesi,
  Çevrede şüpheli yağ ve su damlacıklarının görülmesi,
  Ani başağrısı, öksürme, aksırma, burun akıntısı, görmede bulanıklık, bulantı ve kusma, ciltte kızarıklık ve kabarcıklar, ani kanamalar, solunum güçlüğü, nefes darlığı ve göğüs ağrısının görülmesi;
  Çevrede fare, sinek, böcek ölülerinin görülmesi kimyasal bir gaz kullanılmış olabileceğini düşündürmelidir.

  SALDIRI ÖNCESİ HAZIRLIK

  Gerekli uyarılar ve talimatlar radyo ile yapılacağından her evde bir radyo ve bol miktarda pil bulundurulmalı.
  Cam ve kapı aralıkları sızdırmayı önleyecek şekilde mümkün olduğunca sıkı kapatılmalı.
  Ev ve iş yerlerinin iç kısımlarında penceresi en az ve korumaya elverişli bir odası sığınma yeri olarak hazırlanmalı.
  Hazırladığınız sığınma yerine dışarıdan içeriye gaz sızmasını önlemek için pencere kenarları ve kapı aralıkları bant, yapışkan sünger ve macun ile iyice kapatılmalı,
  Evde bol miktarda çamaşır suyu, deterjan ve yumuşak sabun bulundurulmalı,
  Kapalı ve gaz geçirmeyen kaplarda su ve yiyecek bulundurulmalı,
  Giyecek ve önemli ev eşyaları ( çatal, kaşık, havlu, bardak, tabak vBulletin) kapalı yerlerde ve çok katlı naylona sarılı şekilde bulundurulmalı,
  İLK YARDIM ilkeleri öğrenilmeli.

  SALDIRI KARŞISINDA ALINACAK ÖNLEMLER

  Önceden hazırlanmış sığınma yerine girin. Kapatılmış pencere ve kapı aralıklarını, ek önlem olarak sulandırılmış çamaşır suyuna batırılmış bez, battaniye vBulletin malzeme ile örtün.
  Eğer gözlerinizde yanma varsa, bu gaz sızıntısının belirtisidir, gözlerinizi bol su ile yıkayın, sızıntı olduğunu düşündüğünüz bölgeyi sulandırılmış çamaşır suyu ile, daha sonra sabunlu su ile yıkayın,
  Tehlike geçinceye kadar bekleyin ve radyodan verilecek olan açıklamalara uyun.
  Dışarda iseniz;

  Varsa koruyucu araç-gereç takılmalı (maske, giysi)
  Koruyucu giysi yoksa gözler kapatılmalı, eller ve yüzler mutlaka giysi ile örtülmelidir.
  Hava doğrudan değil, mutlaka ısıtılmış bir bezden solunmalı
  Yağmur yağıyorsa el ve yüzün ıslanmamasına özen gösterilmeli.
  Kirli eller gözlere ve ağıza sürülmemelidir.
  Sığınma yerlerine girmeden önce: Üzerinize gaz bulaşmış olabilir, derhal elbiselerinizi çıkarın cildinizi bol su ile yıkayın.
  Taşıt aracında iseniz:

  Pencere, kalorifer ve havalandırma sistemlerini kesinlikle kapalı tutarak en seri şekilde sığınma yerine girin.

  SALDIRI SONUNDA KORUNMA

  (Kesin talimat gelmedikçe sığınma yerinden çıkılmamalı, varsa koruyucu giysiler çıkarılmamalı,)
  Kirlenmiş olması muhtemel giyecekler çıkarılmalı, bol su ve sabun ile vücut iyice temizlenmelidir.
  Kirlenmiş giysilerin temiz yerleri kirletmemesine özen gösterilmeli, bunlar çamaşır suyu, bol su ve sabunla temizlenmeli ya da çift kat poşete sarılıp atılmalı.
  Çevremiz, yetkili kişi ve kuruluşların talimatları doğrultusunda temizlenmeli, giysi ve çevre temizliği sırasında bulaşık eldiveni kullanılmalı ve sık sık değiştirilmeli.
  Başka yerlere gidilecekse rüzgarsız hava beklenilmeli.
  Kimyasal kirlenme olan yiyecek ve içecekler kullanılmamalı,
  Kimyasal kirlenmenin mümkün olduğu yerlerde eller ağıza ve gözlere sürülmemeli, kirli eller ile bebeklere bakım verilmemeli.
  Su birikintilerine basılmamalı, çimlerde ve toprakta kalıntı olabileceğinden buralarda çocukların oynamalarına izin verilmemelidir.
  Alkol ve sigara kesinlikle kullanılmamalıdır.

  İLK YARDIM

  Önce kendinizi koruyun:
  Yeterli dekontaminasyon önlemlerinin alındığından emin olun.
  Dekontaminasyon: Kimyasal maddelerin, tehlike oluşturmasını engellemek üzere uzaklaştırılması, temas yerindeki miktarın azaltılması işlemidir.
  Bazı kimyasal gazlar çok hızlı etki gösterirken, bazılarının etkileri gittikçe artar ve saatler ya da günler sonra ortaya çıkabilir. Bu nedenle;kimyasal gazlara maruz kalan kişilerin yakın gözlem altında tutulması gereklidir.
  Kimyasal gazlara maruz kalan kişiler, durumları iyi olsa bile en yakın sağlık kuruluşuna solunum ve kalp atışları kontrol altında tutularak gönderilmelidir.
  Kişi, kirlenmiş ortamdan en kısa sürede uzaklaştırılmalıdır.
  Gazdan etkilenen kişiyi, yürütmeyin ve konuşturmayın, rahat ve sıcak tutun, sıkı giysilerini gevşetin.
  Alkollü içki ve sigara kullandırmayın.
  Bilinci yerinde ise tekerli su, çay ve kahve için.
  Mümkünse oksijen verin.
  Solunum durduğunda suni solunum yaparak hızla hastaneye götürün.


  Bilkent


   
Kimyasal gaz nedir? Kimyasal gazlardan korunma yolları? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kimyasal peeling,dermaprazyon nedir

  kimyasal peeling,dermaprazyon nedir

  glikolik asit nelerde bulunur glikolik asit nerede bulunur kimyasal peeling jel kimyasal jel peeling nerede satılır kimyasal peeling,dermaprazyon nedir Kendinize olan güveniniz, cildinizi nasıl gördüğünüz yada nasıl hissettiğiniz ile yakından ilgilidir. Sivilce izleri, güneşe bağlı cilt bozuklukları ve yaşlanma cildinizin görüntüsünü etkileyen en önemli faktörlerdendir. Ciltteki bu tür...
 2. gaz

  gaz

  Yanıcı, uçucu gaz ve hava gibi şeyler gurur ve kibire, öfkeye ve şiddete, Hacimsiz varlıklar kimliksiz ve kişiliksizliğe ve kendini beğenmesinden dolayı ilahi hoşnutsuzluğa delalet eder. ( Gaz kaçırmak için Bakınız; Yellenmek.)Gaz koklamak, kendi hatalarınızdan dolayı başınızın derde gireceği anlamına gelir.Rüyasında havagazı gören kimse, düşmanla karşılaşır.Rüyada gazyagi görmek, yakinda...
 3. dermabrazyon nedir? Kimyasal Peeling

  dermabrazyon nedir? Kimyasal Peeling

  dermabrazyon fiyatı dermabrazyon fiyatları kimyasal peeling fiyatları fiyat mikrodermabrazyon fiyat Kendinize olan güveniniz, cildinizi nasıl gördüğünüz yada nasıl hissettiğiniz ile yakından ilgilidir. Sivilce izleri, güneşe bağlı cilt bozuklukları ve yaşlanma cildinizin görüntüsünü etkileyen en önemli faktörlerdendir. Ciltteki bu tür izleri yok etmek çeşitli soyucu yani peeling ajanlarıyla...
 4. Kimyasal Peeling Nedir?

  Kimyasal Peeling Nedir?

  Kimyasal peeling, meyve asitleri ile cildin çeşitli katlarının kontrollü ve yüzeyel bir şekilde soyulmasına dayalı bir uygulamadır. Cildin fonksiyonlarının yenilenmesi, desteklenmesi, istenmeyen görüntülerin uzun süreli zayıflatılarak azaltılmasıveya azaltılması maksadıyla yapılır. Kimyasal peeling sistemindeki temel amaç, cildin hasar görmemiş, sağlıklı cilt tabakasının üstündeki...
 5. Biber Gazının Etkileri ve Korunma Yolları

  Biber Gazının Etkileri ve Korunma Yolları

  biber gazından korunma yolları biber gazının etkileri biber gazının yan etkileri Son zamanlar da gösterilerde sıklıkla adını duyduğumuz biber gazı hakkında sizlere merak ettiğiniz bilgileri bu makalemiz de paylaşıyoruz. Biber gazının yan etkileri ve biber gazından nasıl korunmalı gibi sorularınızın yanıtlarını aşağıda ki yazımız da bulabilirsiniz. Biber gazı deriden de etkili olduğu için...

Sayfayı Paylaş