Kimyasal Gebelik Neden Olur Belirtileri Nelerdir Bunu Yaşayanlar Neler Yapmalı

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Kimyasal Gebelik Neden Olur Belirtileri Nelerdir Bunu Yaşayanlar Neler Yapmalı
Kimyasal Gebelik Neden Olur Belirtileri Nelerdir Bunu Yaşayanlar Neler Yapmalı? Sessiz düşük te denilen kimyasal gebelik nedir konumuzda bunu ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz hanımlar. Çok şükür bu tür sıkıntılar yaşamadım ama düşük olsun kimyasal boş gebelik gibi anormal gebelikler insan ruh halini bozan sebepler diye düşünüyorum. 40 haftalık bir tecrübe olan gebelik oluşumu da harika bir şeydir. Bu mucizevi olayın kahramanları tabii ki anne adayı yumurtası ve baba adayından gelen sperm hücresidir. Bu iki ögenin birleşimi yani döllenmesi sonucunda zigot oluşur. Bölünerek çoğalmaya devam eden zigot aynı zamanda rahme doğru yolculuğa çıkar. Bu yolculuk yaklaşık 6-7 gün sürer. Bu hücrenin rahme tutunarak yerleşimi sırasında ki olaya implantasyon denir. Bu günden sonra işte kadında beta hcg denilen hamilelik hormonu yani human koriyonik gonadotropin yükselmeye başlar. Bu yükseliş normal bir gebelik sürecinde de anormal şekilde oluşan gebeliklerde de yükselmeye devam edebilir.

kimyasal gebelik nedir.jpg


Kimyasal gebelik normal bir gebelik değildir. Döllemeden sonraki oluşan embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürememesi sonucu gebeliğin sonlanmasıdır. Aslında bazı kadınlar bunun farkına bile varamamaktadırlar ki adet günlerinin 1-2 gün gecikmesi ve kanamanın başlaması ile sağlıksız oluşan gebelik te son bulmuş olur. İşte bunun tam anlamı kimyasal gebeliktir. Yani aslında gebelik testlerinde sonuç pozitif çıkar ama ileriye gidemeyen bir gebelik durumudur. Bunun sonucu da düşükle sonuçlanır diyebilirim. Aslında bu döllenme sonucunda 6-7 günlük süreçte yani döllenen yumurtanın rahme yerleşme sonucu kimyasal gebelikte söz konusu değildir. Sağlıksız bir gebelik söz konusu olmaktadır.

Genelde kimyasal gebeliği dış gebelik ile karıştırılma durumu olabiliyor. Buna da ayrıntılı açıklama sunmak istiyorum. Kimyasal gebelik dediğim gibi pozitif çıktıktan sonra yükselen brta hcg değerleri hızla düşüşe geçer ve yine dediğim gibi düşükle sonuçlanır. Ama dış gebelik durumunda müdahale edilmesi gereken bir durum olabilir. Dış gebelikte ise döllenen yumurta rahme yerleşim için başlattığı yolculuğu tamamlayamaz ve rahim boşluğuna varamaz, bunun dışında yani rahmin dışında bir alana yerleşmesi dış gebeliği oluşturur. Anne ölümlerinin çoğu da dış gebeliğe bağlı olarak sonuçlanır. Dış gebelikte de sonuç pozitif çıkar ve gebelik belirtilerinin aynıları yaşanabilir. Yani dediğim gibi arkadaşlarım kimyasal gebelik ve dış gebelik birbirinden çok farklı bir durumdur.

Kimyasal gebelik yaşayan anne adayları bu durumun farkına varmasalar dahi bir düşük yaşamış olurlar. Gebeliğinizin oluşması döllenme sonucu oluşur aslında yani döllenme sonucu beta hcg pozitif sonuç verebilir. Siz eğer bu evrede hamile olduğunuzu öğrenirseniz gelecek günlerde kimyasal gebelik oluşumunda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Onun için her zaman dediğim gibi mutlaka gebelik testi yapmanız için adetinizin gecikmesini beklemeniz iyi olur.

kimyasal gebelik.jpg


Kimyasal gebeliğin tedavisinde ise beta hcg değerlerinin yükselmesinden sonra bu yükselişin takibe alınması gerekir. Değerler düşüşe geçtiği zaman 0 değerine ulaştığı zaman kürtaj gibi durumlara ihtiyaç olmaz. Değerlerde bir düşüşün olmaması demek mutlaka durumun araştırılması gerekiyor demek oluyor. Yani bu dış gebelik ya da araştırılması gereken başka bir durum olabilir. Vücut kimyasal gebeliği kendi kendine sonlandırır. Kimyasal gebeliğin sonrasında da yine hamile kalınabilmektedir. Bu doktorlar tarafından da sakıncalı bir durum sayılmaz. Bir kadının kimyasal gebelik yaşaması onun gebe kalabildiğini gösterir aslında. Dediğim gibi tekrardan hamile kalabilir hatta sağlıklı bir gebelik te yaşayabilirler. Kadınların her 6 ayda bir olmasa bile yılda bir kez jinekoloğa görünmesinde gerekli testlerin yapılmasında fayda vardır. Bunun yanında gebelik düşünmeyenler için buradan doğum kontrol yöntemlerini inceleyebilirsiniz.
 
Üst