Kimyasal gebelik neden olur?

Uzman SühaN

Administrator
Kimyasal gebelik neden olur?
Sayfamıza sağlıksız gebelik geçiren bayanlar tarafından sık sorulan sorulardan biride kimyasal gebelik nedir,kimyasal gebelik geçirdim nedeni nedir ?Kimyasal gebelik, normal bir gebelik olmayıp, döllenen yumurtanın sağlıklı bir embriyo gelişimi ile devam edememesi sonucu olur.Kimyasal gebelik hamilelik sürecinin tüm testler sonucu pozitif çıkması ancak ilerlemeden kendi kendine hamileliğin sonlanması anlamına gelmektedir. Kimyasal gebeliğin tespitide sadece laboratuar tetkikleri ve gebelik testleri ile netleşir.Kimyasal gebelikte HCG hayli yüksek çıkabilir belirtiler tıpkı normal gebelik gibi aynı seyirdedir.Kısacası döllenme olur fakat döllenme ürünü rahim içine yerleşmez ve sessizce, adet kanaması ile birlikte düşer. Bir diğer soru kimyasal gebelik geçirdim doktorum kürtaj yapmadı. Kimyasal gebelik kürtaj veya tıbbi bir müdahale gerektirmez, takip gerekmektedir.Tekrarlayan gebelik kayıpları ile karşılaşan aileler, bunun bir kader olmadığına inanmalıdır. Bu inançla ve sabırla doktoru ile işbirliği içinde gerekli önlemler alınmalıdır.Siz çiftlere önerimiz gebelik şüphesinde mutlaka zaman kaybetmeden doktor takibinde olun ve kontrollerinizi aksatmayın.Kimyasal gebelikle ilgili detaylı bilgileri BU sitemizden inceleyebilirsiniz.

k.jpgKimyasal gebelik hamilelik sürecinin tüm testler sonucu pozitif çıkması ancak ilerlemeden kendi kendine hamileliğin sonlanması anlamına gelmektedir. Özellikle ülkemizde pek çok kadının çok sık yaşadığı durumlardan biri olan kimyasal gebelik, adetin geciktiği ilk günlerde yapılan testlerde pozitif çıkar ancak gebelik kendiliğinden sona ererse bu pozitiflik bir anlam ifade etmez. Bu neden ile adet gecikmelerinde en az 1 hafta sonra gebelik testi yapılmalıdır, en doğru sonuç bu şekilde elde edilebilir.

Kimyasal Gebelik Neden, Ne Zaman Olur?

* Kimyasal gebelik yumurtanın olması gerektiği gibi sağlıklı şekilde döllenmediği durumlarda oluşur, sağlıklı şekilde döllenmeyen yumurta rahimde tutunamaz ve kanama ile dışarı atılır, gebelik sona erer.

* Rahimde tutunamayan ve sonlanan gebelik sonucu ortaya çıkan embriyo ise adet kanamalarıyla birlikte vücuttan atılır.

Kimyasal Gebelik Belirtileri?* Bir çok kadın adetin kısa süreli gecikmeleri yaşandığında gebelik testi yapmaz. Oysa kimyasal gebelik belirtileri arasında en önemlisi adet gecikmesidir. Bir kaç gün kadar geciken adet kanamaları kimyasal gebeliğin gerçekleştiğini ve düşük ile sonlandığını gösterir. Genellikle hekimler bu durumu düşük olarak nitelendirmemektedir.

* Hamilelik ihtimali üzerine doktorlarına başvuran anne adaylarının kan değerleri incelendiğinde, kanda yer alan beta hcg değerinin, iki günde bir neredeyse iki katına kadar artması gerekmektedir. Kimyasal gebelik durumunda bu artış görülmez ve dışarıdan bir müdahale olmaksızın gebelik kendiliğinden sonlanır.

* Yaygın bir çok inanca göre kimyasal gebelik gerçekleştikten sonra hamileliğin daha güç hale geleceği düşünülür. Ancak doktorlar tarafından yapılan açıklamalara göre, kimyasal gebelik sonrası adet geçiren kadınların daha sağlıklı olduğu ve doğuma daha yatkın olduğudur.

Not: Bu durum, dış gebelikle çoğu kez karıştırılmaktadır, ancak burada nitelik bakımından çok büyük farklılıklar görülmektedir. Dış gebelik durumunda hcg değerleri sabit olur ve düzenli şekilde yükselişlerine devam ederler, oysa kimyasal hamilelik tedavisi sırasında kandaki beta hcg değeri sürekli olarak düşüş gösterir.

* Ayrıca üst üste kimyasal gebelikler yaşanabilir, dünya üzerinde yaşayan pek çok kadında sürekli oluşmakta ancak farkına bile varılmadan adet kanamalarıyla vücuttan atılmaktadır. İleriki hamileliklerde risk oluşturacak bir durum değildir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
B

burcu dogn

Forum Okuru
kimyasl gebelik yaşadım tekrar hamile kalırmıyım birde kimyasal gebelik önlenirmi
 

Uzman SühaN

Administrator
Kimyasal bir hamilelikten hemen sonra hamile kalabilirsiniz. Tekrar gebe kalmanızda için tıbbi bir sorun yok. Bir kadının doğurganlığı kimyasal hamileliğin ardından etkilenmez ve ovülasyon normal şekilde devam eder. Ayrıca, bir sonraki döngü bir önceki döngüden daha uzun olabilir.Kimyasal hamileliği önlemenin gerçekten bir yolu yoktur. Bunun sebepleri kontrolün ötesinde olmasıdır. Çoğu kimyasal gebelik, embriyo üzerindeki genetik problemlerden kaynaklanır ve bu nedenle engellenemez. Bununla birlikte, küçük yaşam tarzı değişiklikleri, gelecekteki muhtemel düşükleri önleyebilir. Sigara ve alkol içiyorsanız bırakın sağlıklı ve dengeli beslenin.
 
Üst